Iohannis obhájil post prezidenta. Uspělo evropské Rumunsko, řekl

Rumunským prezidentem byl opět zvolen Klaus Iohannis. Centristický politik v nedělním druhém kole jasně porazil sociální demokratku Vioricu Dancilaovou, když získal 63,2 procenta hlasů. Již po zveřejnění odhadů prezident prohlásil, že zvítězilo moderní a evropské Rumunsko.

Bývalá premiérka Dancilaová dostala 36,8 procenta hlasů, což je nejhorší výsledek, jakého od pádu komunismu v prezidentských volbách dosáhl kandidát Sociálnědemokratické strany Rumunska (PSD). Šéfka PSD nicméně vyjádřila spokojenost, neboť procentní údaj je vyšší, než kolik její strana získala v jarních volbách do Evropského parlamentu.

Iohannis: Zvítězilo moderní Rumunsko

Kandidát Národní liberální strany (PNL) Iohannis se vítězem prohlásil už po nedělním zveřejnění prvních odhadů. V projevu ke svým příznivcům pak řekl, že uspělo „moderní, evropské a normální“ Rumunsko.

Do výsledků ještě nebyly započítány hlasy Rumunů žijících v zahraničí. Volební komise ale uvedla, že 94 procent těchto hlasů připadne Iohannisovi, pro Dancilaovou v zahraničí hlasovalo jen šest procent rumunských občanů. 

První kolo se konalo 10. listopadu. Šedesátiletý Iohannis, kandidát vládní Národní liberální strany (PNL), v něm získal necelých 38 procent hlasů. Pětapadesátiletou expremiérku Dancilaovou ze Sociálnědemokratické strany Rumunska (PSD) podpořilo něco přes 22 procent voličů.

Iohannis vládu Dancilaové kritizoval

Iohannis je považován za ochránce principů právního státu a po svém zvolení bude mít šanci jmenovat prokurátory beroucí vážně boj s korupcí, která je jedním z nejpalčivějších problémů Rumunska, napsala agentura Reuters. Mělo by se mu při tom dostat podpory ze strany současné menšinové vlády Ludovica Orbana (PNL).

Naopak se sociálními demokraty - nejen s letos v říjnu odvolanou expremiérkou Dancilaovou, ale i jejími kolegy - měl Iohannis během mandátu výrazné konflikty. Ostře kritizoval právě vládní zásahy do boje s korupcí, neboť PSD od nástupu k moci v roce 2016 prosadila řadu opatření, která oslabila justici v protikorupčním tažení.

Podle kritiků, k nimž patří nejen Iohannis ale třeba i Evropská unie, tak PSD chránila politiky podezřelé z korupce. Několik politiků sociální demokracie totiž obviněním z korupce čelilo, šéfa strany Livia Dragneu soud letos poslal za podplácení a zneužití pravomocí na 3,5 roku do vězení. 

Etnický Němec a bývalý starosta města Sibiu Iohannis pomohl zajistit konání referenda, v němž se loni v květnu osmdesát procent Rumunů vyslovilo proti kontroverzním opatřením vlády Dancilaové v oblasti justice, jež vyvolala obavy o zachování principů právního států v této bývalé komunistické zemi. 

obrázek
Zdroj: ČT24

DPA: Iohannisovo vítězství dává naději na spolupráci s vládou

Pokud se výsledek voleb potvrdí, bude mít podle DPA Rumunsko po delší době naději na harmonickou práci prezidenta a vlády. S tou sociálnědemokratickou se Iohannis střetával i v jiných oblastech, než je justice a boj proti korupci.

Kabinet například napadl jeho rozhodnutí, kterým loni prodloužil o rok mandát náčelníkovi generálního štábu (a současnému ministru obrany) Nicolae Ciucaovi.

V březnu odmítl Iohannis prohlášení tehdejší premiérky Dancilaové o přesunu velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma. Iohannis zároveň kritizoval premiérku za neznalost zahraniční politiky, podle něj totiž přísluší konečné rozhodnutí o přesunu ambasády prezidentovi.

Se současným premiérem, svým spolustraníkem Orbanem, chce prezident nejen upevnit nezávislost justice, ale více se věnovat i dosud zanedbávaným oblastem, napsala DPA. Jako příklady uvedla snahu o přilákání většího počtu investorů, lepší čerpání peněz z evropských fondů, zlepšení infrastruktury a veřejných služeb.

Narodil 13. června 1959 v německé rodině v Sibiu. Vystudoval fyziku na univerzitě v Kluži a poté tento obor vyučoval na řadě škol v Rumunsku, včetně gymnázia Samuela von Brukenthala, což je nejstarší německá škola v Rumunsku.

V letech 1990 až 2013 byl šéfem Demokratického fóra Němců v Rumunsku, poté vstoupil do Národní liberální strany (PNL), kterou v roce 2014 krátce vedl.

V červnu 2000 byl zvolen starostou Sibiu (německy Hermannstadt) a metropole transylvánských Sasů se pod jeho vedením stala jednou z nejatraktivnějších turistických destinací. Společně s Lucemburkem bylo Sibiu vyhlášeno evropským hlavním městem kultury pro rok 2007.

V čele Sibiu stál až do svého zvolení prezidentem v roce 2014. Do boje o prezidentské křeslo tehdy vstoupil jako outsider, velkou část voličů ale upoutal slibem rozhodného boje proti korupci. Ve druhém kole však rozdílem zhruba devíti procent hlasů porazil favorizovaného sociálnědemokratického premiéra Victora Pontu.

Iohannis patří mezi menší část místních Němců, kteří se po roce 1989 rozhodli zůstat v balkánské zemi a nevyužili možnost přesídlení do Spolkové republiky. Po pádu komunismu se z Rumunska vystěhovalo do Německa podle odhadů sto tisíc lidí hlásících se k německému původu. Nyní čítá německá komunita v Rumunsku asi 36 tisíc osob. Iohannis se rozhodl zůstat, aby pomohl svému rodnému městu. Do Německa ale v roce 1992 odjeli oba jeho rodiče.

Zdroj: ČTK 

Klaus Iohannis
Zdroj: Inquam Photos via Reuters/Octav Ganea

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

„Co s námi bude?“ Ukrajinským rodinám se životy mění ze dne na den

Svět očekává, do jaké podoby se vyvinou a zda se vůbec uskuteční čtvrteční přímé rozhovory mezi Moskvou a Kyjevem v Turecku. Boje na frontách východní Ukrajiny přitom neustávají. Rusko v úterý oznámilo dobytí vesnice Miroljubivka. Ve stínu bojů do vzdálenosti desítek kilometrů žijí lidé, které vývoj nutí k existenčním rozhodnutím. Životy se ze dne na den mění celým rodinám.
před 1 hhodinou

EU zpřísní protiruské sankce, pokud se do týdne nepokročí k míru, hrozí Merz

Evropská unie zpřísní protiruské sankce, pokud do konce týdne nepokročí jednání o ukončení války na Ukrajině, řekl v úterý německý kancléř Friedrich Merz. Podle něj je na tahu v jednáních o konci války výhradně Rusko. Případné nové sankce proti režimu Vladimira Putina by se týkaly energetického sektoru a finančního trhu. Představitelé EU hrozili jejich zpřísněním už v případě, že Rusko nepřistoupí na návrh třicetidenního příměří, které mělo začít platit od pondělí.
15:13Aktualizovánopřed 1 hhodinou

USA zruší všechny sankce vůči Sýrii, oznámil v Saúdské Arábii Trump

Spojené státy zruší veškeré sankce vůči Sýrii, oznámil v úterý při návštěvě Saúdské Arábie prezident USA Donald Trump. Sdělil, že věří, že se nové syrské vládě podaří stabilizovat situaci v zemi. Dříve toho dne šéf Bílého domu podepsal investiční dohodu s Rijádem, jež zahrnuje zakázky za stovky miliard dolarů. V následujících dnech se vydá do dalších zemí Perského zálivu: Kataru a Spojených arabských emirátů. Očekává se mimo jiné jednání o příměří ve válce v Gaze či Trumpem avizované „převratné“ oznámení.
10:30Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Gang měl přes podvodné investice připravit o peníze desítky Čechů

Ukrajinští a čeští policisté po půlroční spolupráci zadrželi sedmdesát lidí, kteří podle nich ve zločineckém uskupení vytvářeli a provozovali podvodné investiční platformy. Skupina si vybírala oběti i z tuzemska. Podle šéfa Národní centrály proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě (NCTEKK) Břetislava Brejchy tu obelhala nejméně 37 lidí, které dle vyšetřovatelů gang připravil o celkem devět milionů korun. V celé EU pak skupina dokázala získat miliony eur.
před 3 hhodinami

Kdyby Putin chtěl, tak zavelí a je po válce, říká ministr Dvořák

Z chování Moskvy vyplývá, že se na příměří dohodnout nechce. Do čtvrtečních jednání v Istanbulu se toho navíc ještě může dost nepovést, uvedl v úterním Interview ČT24 ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN). „Kdyby Vladimir Putin chtěl vše ukončit, tak zavelí a vojáci se stáhnou na území Ruska a bude po válce,“ poznamenal Dvořák. Pořad moderovala Tereza Kručinská.
před 3 hhodinami

Dříve byl „ostrovem míru“. Teď je Ekvádor hlavní branou kokainu do Evropy

Ekvádor byl dříve považován za jednu z nejbezpečnějších zemí Latinské Ameriky a přezdívalo se mu „ostrov míru“. Země sevřená mezi dvěma největšími producenty kokainu na světě, Kolumbií a Peru, se ale v posledních letech proměnila z tranzitního bodu v klíčový logistický uzel hlavní pašerácké trasy kokainu do Evropy. Nárůst násilí přiměl prezidenta Daniela Nobou v roce 2024 k vyhlášení výjimečného stavu a zahájení války proti drogovým kartelům. Na pašování drog do Evropy se přitom nepodílí jen tamní gangy či mexické drogové kartely, ale také albánská mafie.
před 6 hhodinami

Fluorid ve vodě rozděluje USA. Kennedy je pro omezení

Zatímco většina Evropy už vodu nefluoridizuje, v USA je to stále běžné. Americký ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy mladší se to pokouší změnit. Konec praxe může přinést problémy, zvláště mezi chudšími vrstvami obyvatel.
před 7 hhodinami

Albánský premiér Rama míří k jasnému vítězství ve volbách

Albánský premiér Edi Rama se nejspíše počtvrté stane premiérem. Po sečtení 94 procent okrsků to naznačují výsledky z nedělních parlamentních voleb, v nichž jeho Socialistická strana (PS) zatím získala 52 procent hlasů, zatímco opoziční Demokratická strana (PD) 34 procent. Napsala to agentura Reuters.
před 10 hhodinami
Načítání...