Rakousko má za sebou poslední předvolební debatu před nedělními předčasnými volbami. Lídři nejsilnějších politických stran hovořili například o ochraně klimatu, migraci nebo reformě důchodového systému. Favoritem jsou lidovci bývalého kancléře Sebastiana Kurze.
Hofer se v rakouské předvolební debatě opřel do Thunbergové. Kvůli vám chodí mladí do ulic, kritizovali jej oponenti
Pořad na veřejnoprávní ORF uzavřel maraton předvolebních debat v různých formátech na různých televizních stanicích. Debata se soustředila na hlavní témata předvolebního boje: boj proti klimatickým změnám, migrace a integrace cizinců, reforma důchodového systému či stav rakouské armády. Jen okrajově se hovořilo o mezinárodních tématech, jako je brexit, vztah k Turecku a Rusku.
„Povedeme rozhovory se všemi,“ zdůraznil Kurz v části diskuze, která se věnovala možným povolebním koalicím.
Podle rakouských politologů se při sestavování příští vlády nabízejí v zásadě tři možnosti: pokračování kabinetu lidovců a protiimigrační Svobodné strany Rakouska (FPÖ), který padl kvůli korupční aféře letos v květnu, vytvoření velké koalice lidovců a sociálních demokratů (SPÖ) nebo vznik pro Rakousko nezvyklé trojkoalice lidovců, zelených a liberální strany NEOS.
Lídryně strany NEOS Beate Meinlová-Reisingerová ovšem spolupráci s lidovci označila za největší chybu. Kurz pak v debatě naznačil, že existuje ještě čtvrtá možnost – menšinová vláda ÖVP.
Kromě možného složení budoucích koalic se debatovalo hlavně o klimatu. Předsedkyně sociálních demokratů Pamela Rendiová-Wagnerová se vyslovila proti zákazům – například krátkých letů, ale vyzvala k zavedení daně z petroleje a zlepšení železniční sítě.
Chránit klima vám prospěje, slibují průmyslníkům zelení
Předseda zelených Werner Kogler se obrátil na zástupce průmyslu a vyzval je, aby se jeho strany nebáli. Podle něj se v ochraně klimatu ukrývá příležitost, a to „zejména pro obchod a průmysl“, ať už se jedná o fotovoltaiku či bezemisní automobily. Kogler dále hovořil o svém modelu ekologické sociální reformy.
Lídr svobodných Norbert Hofer znovu kritizoval odhlasování stavu klimatické nouze v rakouském parlamentu. Podle něj vše zachází příliš daleko. Hofer se pak opřel i do známé aktivistky Grety Thunbergové, jejíž emotivní projev v New Yorku před pár dny vyvolal rozporuplné reakce na celém světě.
Kogler a lídr strany Nyní Peter Pilz mu oponovali s tím, že právě kvůli politikům jako Hofer musejí chodit miliony mladých lidí do ulic a „přebírat odpovědnost za nás všechny“.
Podle dosavadních průzkumů by po Kurzově ÖVP měli nejvíce hlasů v neděli získat sociální demokraté. O několik procentních bodů méně podle průzkumů dostane FPÖ. Téměř dvojnásobný zisk oproti volbám v roce 2017 (tehdy 5,3 procenta) slibují průzkumy liberálům z NEOS.
Mezi deseti a třinácti procenty by mohli získat zelení, kteří při posledních volbách před téměř dvěma lety z parlamentu vypadli. Naopak strana Nyní, která se loni poprvé jako Kandidátka Petera Pilze do Národní rady dostala, letos zřejmě čtyřprocentní hranici nutnou pro vstup do parlamentu nepřekoná.