Hamás cítí podporu, Izrael tlak, hodnotí situaci v Gaze experti

13 minut
Události, komentáře: Jedná se o příměří v Rafahu?
Zdroj: ČT24

Izrael se kvůli špatné humanitární situaci v Pásmu Gazy dostává pod čím dál větší mezinárodní tlak. Kvůli rezoluci Rady bezpečnosti OSN Jeruzalém zrušil cestu své delegace do Washingtonu, načež ale požádal o nový termín. Ředitelka Herzlova centra izraelských studií Irena Kalhousová míní, že současně Hamás cítí podporu veřejného mínění. Ředitel blízkovýchodního odboru ministerstva zahraničí Petr Hladík v Událostech, komentářích zmínil, že mezinárodní společenství případnou velkou izraelskou operaci v Rafáhu nepřijme.

Vyjednávání o příměří v Pásmu Gazy se zadrhla, Hladík ale věří, že se nezastavila úplně. Poukazuje na rezoluci Rady OSN, v níž se o pokračování negociací za účasti Spojených států, Egypta a Kataru hovoří. Kalhousová podotkla, že zástupci Hamásu ani Izraele nejsou připraveni k velkým kompromisům, přičemž se zdá, že izraelský premiér Benjamin Netanjahu využije situaci, aby zdůraznil, že Hamás lze donutit k ústupkům pod vojenským tlakem.

Právě o tom nyní diskutuje Jeruzalém s Washingtonem, míní expertka. „Ne že by Spojené státy byly tak zásadně proti pokračování vojenské operace proti Hamásu, protože USA se s Izraelem v zásadě shodují na tom, že Hamás je potřeba co nejvíce vojensky oslabit. Hlavní bod sporu v tuto chvíli je, jak zajistit bezpečí civilistů v Rafáhu. Jedná se o více než milion a půl lidí, mnoho z nich už jsou uprchlíci, kteří přišli ze severní části Gazy,“ vysvětluje Kalhousová.

Masivní zásah v Rafáhu svět nepřijme, říká Hladík

Do rozhovorů a úvah se promítají i politické situace v Izraeli, respektive USA, podotýká. Netanjahu by pro své politické přežití případný nedostatečný úspěch v Gaze mohl vysvětlovat tlakem Washingtonu, zatímco Joe Biden usiluje o znovuzvolení, přičemž demokratičtí voliči jsou vůči americké podpoře Izraele stále kritičtější, shrnuje.

Hladík je ale přesvědčen, že i přes některé kroky pokračuje „velmi úzká“ koordinace mezi Američany a Izraelci. Připomíná například, že i když cesta izraelského národněbezpečnostního poradce Cachiho Hanegbiho do USA byla zrušena, ve stejné době ve Washingtonu jednal ministr obrany Joav Galant. „Myslím, že Izraelci ze všech stran dostávají signál, že masivní vojenská operace v Rafáhu je něco, co mezinárodní společenství nepřijme,“ dodal.

Jednání podle Kalhousové komplikuje to, že politické velení Hamásu se o každém rozhodnutí musí poradit s vojenským křídlem, jehož lídr je v Gaze. Odhaduje, že teroristé budou sebevědomí, protože „opravdu cítí, že mají za sebou veřejné mínění“. „Diplomatický tlak na Izrael, už i od jeho největších spojenců, obrovsky narůstá a Hamás dokáže v tuto chvíli do určité míry hájit své pozice v Gaze,“ uvažuje ředitelka Herzlova centra izraelských studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Zároveň dodává, že i teroristické hnutí potřebuje přijít s pozitivním výsledkem, protože Palestinci v Gaze v současnosti obrovsky trpí. „Nejpozitivnější výsledek v tuto chvíli bude, pokud bude propuštěno velké množství palestinských vězňů, takže si myslím, že tam bude Hamás obrovsky tlačit na Izrael,“ usuzuje Kalhousová.

Česko podle Hladíka počítá s další humanitární pomocí pro obyvatele Pásma Gazy. „Už jsme poskytli pět milionů korun světovému potravinovému programu, teď se bavíme o dalších deseti milionech,“ nastiňuje s tím, že zatím ale rozhodnuto není.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump a saúdský princ podepsali investiční dohodu za stovky miliard dolarů

Prezident USA Donald Trump přiletěl do Rijádu, kde zahájil cestu po zemích Perského zálivu: Saúdské Arábii, Kataru a Spojených arabských emirátech. Cílem jeho návštěvy jsou zejména obchodní dohody a jednání o obřích investicích těchto zemí do americké ekonomiky. Odpoledne Bílý dům oznámil, že byla se Saúdskou Arábií podepsána dohoda zahrnující zakázky za stovky miliard dolarů. Očekává se ale i jednání o válce v Gaze, v níž se Washington s Katarem a Egyptem snaží zprostředkovat příměří, či rozhovory o Íránu nebo Sýrii. Trump avizoval „převratné“ oznámení.
10:30Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Dříve byl „ostrovem míru“. Teď je Ekvádor hlavní branou kokainu do Evropy

Ekvádor byl dříve považován za jednu z nejbezpečnějších zemí Latinské Ameriky a přezdívalo se mu „ostrov míru“. Země sevřená mezi dvěma největšími producenty kokainu na světě, Kolumbií a Peru, se ale v posledních letech proměnila z tranzitního bodu v klíčový logistický uzel hlavní pašerácké trasy kokainu do Evropy. Nárůst násilí přiměl prezidenta Daniela Nobou v roce 2024 k vyhlášení výjimečného stavu a zahájení války proti drogovým kartelům. Na pašování drog do Evropy se přitom nepodílí jen tamní gangy či mexické drogové kartely, ale také albánská mafie.
před 1 hhodinou

EU zpřísní protiruské sankce, pokud se do týdne nepokročí k míru, hrozí Merz

Evropská unie zpřísní protiruské sankce, pokud do konce týdne nepokročí jednání o ukončení války na Ukrajině, řekl v úterý německý kancléř Friedrich Merz. Podle něj je na tahu v jednáních o konci války výhradně Rusko. Případné nové sankce proti režimu Vladimira Putina by se týkaly energetického sektoru a finančního trhu. Představitelé EU hrozili jejich zpřísněním už v případě, že Rusko nepřistoupí na návrh třicetidenního příměří, které mělo začít platit od pondělí.
15:13Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Fluorid ve vodě rozděluje USA. Kennedy je pro omezení

Zatímco většina Evropy už vodu nefluoridizuje, v USA je to stále běžné. Americký ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy mladší se to pokouší změnit. Konec praxe může přinést problémy, zvláště mezi chudšími vrstvami obyvatel.
před 2 hhodinami

Albánský premiér Rama míří k jasnému vítězství ve volbách

Albánský premiér Edi Rama se nejspíše počtvrté stane premiérem. Po sečtení 94 procent okrsků to naznačují výsledky z nedělních parlamentních voleb, v nichž jeho Socialistická strana (PS) zatím získala 52 procent hlasů, zatímco opoziční Demokratická strana (PD) 34 procent. Napsala to agentura Reuters.
před 5 hhodinami

Britská policie zadržela podezřelého ze zapálení domu premiéra Starmera

Britská policie zadržela v úterý nad ránem muže podezřelého ze založení požáru v londýnském domě, který patří premiéru Keiru Starmerovi. Policisté z protiteroristického oddělení vyšetřují jednadvacetiletého muže kvůli podezření ze žhářství s úmyslem ohrozit život, informují agentury. Starmer bydlel v domě v severolondýnské čtvrti Camden do chvíle, než se loni v červenci stal ministerským předsedou a přestěhoval se do premiérského bytu v Downing Street 10.
před 6 hhodinami

Japonští „kravaťáci“ sdílí radost z roztleskávání

Mění činnost, dresscode však ne. Členové japonské akrobatické skupiny Cheer Re-Man’s přes týden pracují v kancelářích, po víkendech se ale scházejí u netradičního koníčku – roztleskávání. Svou vášeň sdílí i s ostatními, když nedávno úspěšně působili v britské talentové soutěži nebo při veřejném vystoupení v Tokiu.
před 6 hhodinami

Kandidátku na starostku na jihu Mexika v přímém přenosu zastřelili

V mexickém státě Veracruz zastřelili během volební kampaně kandidátku na starostku a tři další lidi. Útok se stal v neděli a v pondělí ho potvrdila i mexická prezidentka Claudia Sheinbaumová, podle níž zatím není jasný motiv činu. Zavražděná kandidátka patřila k vládní straně Morena. Podle agentury AP jde už o druhého zavražděného kandidáta před červnovými volbami ve státě Veracruz.
před 7 hhodinami
Načítání...