Hackeři ukradli data stovek přeběhlíků z KLDR do Jižní Koreje. Mají jejich jména i adresy

Osobní data, včetně adres, bezmála tisíce přeběhlíků ze Severní Koreje ukradli neznámí hackeři, kteří pronikli do jihokorejské databáze agentury pro přesídlení uprchlíků. Podle agentury Reuters to oznámilo jihokorejské ministerstvo pro sjednocení.

Úřady minulý týden zjistily, že hackeři ukradli jména, data narození a adresy 997 severokorejských přeběhlíků. Škodlivým programem infikovali jeden z počítačů centra Hana ve městě Gumi na jihu země. „Malware byl nastražen v e-mailech, které se posílaly na interní adresy,“ řekl novinářům zástupce jihokorejského ministerstva pod podmínkou anonymity.

Centrum Hana je jedním z 25 středisek po celé zemi, jejichž cílem je pomoci zhruba 32 tisícům severokorejských přeběhlíků přizpůsobit se životu v Jižní Koreji. Poskytují mimo jiné zdravotnickou péči a právnické konzultace nebo pomáhají při hledání práce. 

Přeběhlíci, kteří při útěku před chudobou a politickým útlakem v KLDR riskují životy, poskytují nelichotivý obraz o tamním diktátorském režimu. Severokorejská média je často označují za „lidskou spodinu“ a viní jihokorejské tajné služby, že některé z nich unesly.

Soul odmítl potvrdit, zda za útokem hackerů stojí KLDR, a neuvedl ani motiv činu. Případem se nyní zabývá jihokorejská policie.

Severokorejské hackerské útoky nejsou výjimkou

Severokorejské hackery v minulosti úřady v Jižní Koreji vinily z kybernetických útoků na řadu jihokorejských státních institucí a podniků. Pchjongjang loni ukradl například utajované dokumenty jihokorejského ministerstva obrany a loďařské firmy. KLDR prostřednictvím státních médií odpovědnost za kybernetické útoky popírá.

Agentura Reuters upozornila, že nynější únik informací přichází v delikátním období pro obě Koreje, které se po letech konfrontace snaží o zlepšení vzájemných vztahů.

Jihokorejské ministerstvo pro sjednocení uvedlo, že zasažené přeběhlíky na únik dat upozornilo a vyjádřilo nad incidentem lítost. Negativní dopady úniku úřad zatím nezaznamenal.

Několik přeběhlíků, včetně těch, kteří se stali hvězdami jihokorejské televize, v minulosti nečekaně zmizelo. Později se objevili zpět v KLDR, ve státních médiích pak Jižní Koreu i zběhy otevřeně kritizovali.