Severokorejští hackeři zřejmě pronikli do serveru vojenské kybernetické obrany Jižní Koreje. Podle mluvčího jihokorejské armády unikly tajné vojenské dokumenty. Informoval o tom zpravodajský server BBC. Jihokorejská policie tvrdí, že severokorejští hackeři do letošního června pronikli do 140 tisíc počítačů ve 160 firmách.
KLDR zřejmě poprvé pronikla i k tajným vojenským dokumentům Jižní Koreje
„Zdá se, že intranetový server vojenské kybernetické služby narušil vir. Zjistili jsme, že unikly některé vojenské dokumenty, včetně těch s důvěrnými informacemi,“ řekl agentuře Jonhap mluvčí jihokorejské armády.
Soul v minulosti obvinil Severní Koreu, že její hackeři pronikli do systémů jihokorejských bank a médií. Dosud se jim však nikdy nepodařilo narušit vojenské složky. Pchjongjang tehdy jakoukoli spojitost s případy odmítal.
Zda šlo v tomto případě o tajné informace běžnějšího charakteru, anebo naopak o velmi důvěrné informace, které se týkají například válečného plánování, zatím není jasné. Armáda Jižní Koreje prý dokumenty, jež útok zasáhl, pečlivě zaznamenala a oddělila.
Jak dříve řekl jihokorejský ministr obrany Han Min-ku, Jižní Kroea má plán na likvidaci severokorejského vůdce Kim Čong-una. „Jižní Korea má k dispozici plán pro využití velice přesných střel k zlikvidování zařízení nepřítele stejně jako jednotky elitních vojáků, které by byly schopné okamžitě zlikvidovat vůdce,“ dodal Han Min-ku.
Pchjongjang vede rozsáhlou kybernetickou válku
Spekuluje se, že Severní Korea zaměstnává několik tisíc lidí, kteří se podílejí na kybernetické válce. Od roku 2010 se KLDR podle severokorejského běžence a profesora informatiky Kim Hung-kwanga soustředí na vývoj programů, jež mohou útočit na infrastrukturu jiných zemí.
KLDR v roce 2014 podle agentury Reuters zahájila kampaň s mnoha kyberútoky s cílem časem uskutečnit rozsáhlou kybernetickou ofenzivu. Kampaň jihokorejské úřady odhalily letos v únoru, když byly zcizeny plány křídel stíhačky F-15.