Francouzský parlament definitivně schválil bezpečnostní zákon

Francouzští zákonodárci definitivně schválili návrh zákona o veřejné bezpečnosti, kvůli kterému se ve Francii v posledních měsících opakovaně protestovalo. Konečný souhlas udělila dolní komora parlamentu po úpravě nejkontroverznějšího ustanovení týkajícího se zveřejňování záběrů s policisty.

V Národním shromáždění, které ovládá strana francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, ve čtvrtek upravené opatření prošlo poměrem 75 hlasů ku třiatřiceti. Podle agentury AFP se nehlasovalo v tak vypjaté atmosféře jako při prvním čtení zákona. Senát už jej odsouhlasil dříve.

Autoři návrhu ve snaze zmírnit odpor veřejnosti pozměnili nejvíce kritizovaný paragraf, který původně kriminalizoval zveřejňování snímků policie s úmyslem strážcům zákona ublížit. Upravená verze počítá s pokutou a až pětiletým odnětím svobody pro ty, kdo by pomáhali identifikovat aktivního člena bezpečnostních složek „se zjevným záměrem“ způsobit újmu.

Kritici podle agentury AP mají za to, že ustanovení je stále vágní a poskytuje příliš velký prostor pro intepretaci ze strany policie. Obávají se dopadu na iniciativy v boji proti policejní brutalitě či jednání policistů s prvky diskriminace. Francouzská větev organizace Amnesty International varovala před ohrožením občanských svobod a odsoudila údajné rozšiřování dohledu nad populací.

Macronova vláda zákon prezentuje jako prostředek ochrany policie před útoky extremistů a výhrůžkami nebo před obtěžováním prostřednictvím internetu. Opatření mimo jiné přiděluje větší autonomii lokálním policejním sborům a rozšiřuje možnosti používání dronů.

Levice se chce obrátit na Ústavní radu

Národní shromáždění začalo návrh projednávat na podzim a v listopadu kvůli plánu v Paříži protestovaly desetitisíce lidí. Demonstrovalo se i jinde ve Francii a protesty pokračovaly i na začátku prosince, přičemž je provázely výtržnosti a hromadné zatýkání.

Kritika projednávaného zákona přicházela od médií, politické levice i francouzské ombudsmanky Claire Hédonové. Ta označila zveřejňování snímků zasahujících policistů a četníků za nezbytné pro fungování demokracie.

Původním plánem bylo pouze rozšířit pravomoci městské policie a stanovit pravidla pro soukromé bezpečnostní agentury, předkladatelé ale údajně v reakci na stížnosti policejních odborů přidali do návrhu pasáž o šíření snímků se strážci zákona.

Ministr vnitra Gérald Darmanin řekl, že „článek 24“ vyvolal „rozruch, vášně a nepochopení“. Dodal, že je rád, že ustanovení ve finálním znění zůstalo. Levicová opozice ve čtvrtek celý zákon znovu kritizovala a podle AFP avizovala záměr obrátit se na Ústavní radu, která posuzuje ústavnost legislativních opatření.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Dva největší požáry v Los Angeles spálily nejméně deset tisíc budov

Dva největší požáry, které pustoší oblast amerického Los Angeles a jeho okolí, spálily nejméně deset tisíc budov, uvedly místní úřady. Podle regionálního soudního lékaře si oheň vyžádal nejméně deset obětí, předchozí bilance mluvila o sedmi.
05:40Aktualizovánopřed 18 mminutami

Slovenský katastr po masivním kyberútoku nefunguje. Vláda ukazuje na Ukrajinu

Slovenský katastr nemovitostí čelil největšímu kybernetickému útoku v historii země. Fungovat by dle vládních představitelů mohl opět během příštího týdne. Situací se zabývala bezpečnostní rada státu. Slovenský premiér Robert Fico, ministr zemědělství Richard Takáč (oba Smer) a šéf resortu vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) naznačili, že za útok by mohli být odpovědní aktéři z Ukrajiny.
před 39 mminutami

Scholz blokuje další pomoc Ukrajině. Mají dost, tvrdí

Německý kancléř Olaf Scholz zablokoval další vojenskou pomoc, kterou chtěli Ukrajině ještě před únorovými parlamentními volbami poslat ministr obrany Boris Pistorius a ministryně zahraničí Annalena Baerbocková. S odvoláním na své zdroje o tom informoval časopis Der Spiegel. Podle něj měl mít balíček hodnotu zhruba tří miliard eur (75 miliard korun).
před 2 hhodinami

Obětí v Gaze může být přes sedmdesát tisíc, uvádí britská studie

Během bojů mezi Izraelem a palestinskou teroristickou skupinou Hamás zemřelo v Pásmu Gazy mnohem víc lidí, než uvádějí místní úřady, vyplývá z recenzované studie dvou britských univerzit, kterou publikoval vědecký časopis The Lancet. Od začátku útoku na Izrael předloni 7. října zahynulo během izraelské odvety v enklávě podle studie přes sedmdesát tisíc osob, přičemž ministerstvo zdravotnictví v Gaze ovládané Hamásem ve čtvrtek oznámilo nejméně 46 tisíc obětí.
před 3 hhodinami

Globální teplota byla loni poprvé o 1,5 stupně vyšší než v předprůmyslové době

Rok 2024 byl celosvětově nejteplejším v historii měření, průměrná globální teplota dosáhla 15,10 stupně Celsia. Uvedla to meteorologická služba Evropské unie Copernicus. Loňský rok byl zároveň prvním kalendářním rokem, kdy byla průměrná globální teplota o 1,5 stupně vyšší než v předindustriálním období.
před 5 hhodinami

„Biblické požáry“ v Los Angeles zabily nejméně pět lidí

Lesní požáry, které na několika místech pustoší oblast amerického Los Angeles, si vyžádaly životy pěti lidí. Informovala o tom kancelář šerifa v tomto městě. Guvernér Kalifornie Gavin Newsom řekl, že obětí je pravděpodobně více. Požáry jsou označovány za nejničivější v moderní historii Los Angeles. Plameny už zničily přes dva tisíce staveb. Mnoho lidí podle záchranářů utrpělo zranění, jejich přesný počet ale není znám.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Italská novinářka držená v Íránu je doma

Itálie zatím podle ministra spravedlnosti nedostala od Spojených států oficiální žádost o vydání Íránce podezřelého z terorismu. V Miláně zadržený inženýr zatím zůstává za mřížemi. Jeho propuštění chtěl Teherán dosáhnout i tím, že uvěznil italskou novinářku Cecilii Salovou. Ta je od středy zpět ve vlasti.
před 14 hhodinami

Czech Press Photo vyhrálo „překonávání překážek“ z olympiády

Nejlepší fotografií roku 2024 je v soutěži Czech Press Photo snímek z atletických závodů na olympijských hrách v Paříži. Pořídil ho Petr David Josek, který byl hostem pořadu Události, komentáře. Vítězný snímek uspěl v konkurenci čtyř a půl tisíce prací od více než 250 fotografů. „Právě tento snímek připomněl porotě původního ducha her: výjimečnost, respekt a přátelství – usilovat o neustálý pokrok, zachovávat lidskou důstojnost, rozvíjet se v harmonii a povzbuzovat úsilí. Olympijské hry jsou také symbolem dřiny a odvahy. Bez úsilí se skvělých výsledků nedá dosáhnout. A právě překonávání překážek je víc než symbolické,“ uvedl k vítězi předseda poroty Petr Mlch. Ceny se udělovaly celkem v osmi kategoriích. Oceněné fotografie představí do 23. dubna výstava v Národním muzeu v Praze.
před 16 hhodinami
Načítání...