Francie zahájila tažení proti radikálním mešitám. Podle Macrona to není nic proti islámu

3 minuty
Události ČT: Francie chce zastavit radikalizaci muslimů
Zdroj: ČT24

Francouzské úřady začaly prověřovat mešity, v nichž mají podezření na radikální výklad islámu. Kontrolou bezpečnostních složek jich má projít až osmdesát. Prezident Emmanuel Macron uvedl, že Francie nemá problém s islámem, ale s extremisty. Podle něj musí věřící všech náboženství respektovat odluku státu a církve. Příští týden by měl být předložen i zákon o separatismu, jak vláda nazývá úsilí radikálních muslimů o vytvoření jiné společnosti vně republiky.

Francie hodlá tvrdě postupovat proti separatismu, zákon, který má zabránit separaci muslimů od většinové společnosti a podpořit jejich integraci, má být předložen příští týden. Vláda zároveň apeluje na umírněné muslimy, aby se od radikálů aktivně distancovali. „Islám je náboženství, které je v krizi celosvětově, ne pouze v naší zemi. Je to kvůli napětí mezi fundamentalisty, umírněnými a v důsledku jeho politizace,“ prohlásil Macron. 

Součástí zákona je výrazné omezení domácího vyučování. Děti by neměli učit ani učitelé z jiných zemí, kteří jsou placeni tamními vládami. Výjimky se budou moci udělovat jen ze zdravotních důvodů. Předškolní výuka má být povinná už od tří let. Cílem podle francouzského prezidenta je, aby všechny děti chodily do školy či školky a neučily se ve zvláštních komunitách.

Projevům radikalizace muslimů bude věnována pozornost už od základních škol. Například školní inspekce poukázala na to, že na dvorech některých institucí hrají děti hry spojené se stínáním hlav. „Jsou čtvrti, kde se úřady ani neodvažují kontrolovat některé instituce, což výrazně komplikuje práci policie,“ řekla policistka Linda Kebbabová. 

Klíčová role policistů

Přijetí zákona může zkomplikovat slábnoucí pozice ministra vnitra v důsledku kontroverze kolem zákona o globální bezpečnosti, který vláda musela stáhnout. Přispěly k tomu záběry brutálního zásahu čtyř policistů proti hudebnímu producentovi. 

Na demonstraci proti zákonu o globální bezpečnosti se tak manifestovalo i na protest proti policejnímu násilí. Někteří účastníci ho srovnávali i se situací v USA. Podle zpravodaje ČT v Paříži Jana Šmída bude právě role policie pro přijetí zákona o separatismu zvláště v problematických čtvrtích klíčová. Podle průzkumů hodnotí šedesát procent veřejnosti její práci kladně. 

Podle bývalého velvyslance v Paříži Petra Janyšky v současnosti narůstá tlak islamismu na francouzský stát, Macron je podle něho přitom první hlavou státu, která v této problematice zaujala jasný postoj. „To tu ještě nebylo, jsou to nové kroky ze strany francouzského státu,“ popisuje Janyška.

Zároveň uvedl, že je nemyslitelné, aby někteří stoupenci islamismu například diskriminovali ženy nebo s nimi odmítali mluvit kvůli tomu, že jsou osoby jiného pohlaví. „To jsou věci, se kterými chce tamní vláda něco změnit. Francie je jeden stát a jedna republika, kde pro každého platí stejné zákony i principy,“ dodal exdiplomat.

Francouzský prezident podle něho zároveň tlačí na to, aby byla zřízena instituce, která by islám v zemi zašťitovala. „Islám není organizovaný jako katolictví, je velmi roztříštěný. Nemá žádnou hlavu církve,“ dodal Janyška.

8 minut
Horizont ČT24: Exdiplomat Petr Janyška ohledně situace ve Francii
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Dohoda o nerostech s Ukrajinou je jasný vzkaz Rusku, zní z USA

Spojené státy a Kyjev podepsaly historickou „dohodu o hospodářském partnerství“, která umožní Washingtonu přístup k ukrajinským vzácným nerostným surovinám a založení společného investičního fondu pro obnovu Ruskem napadené země. Informuje o tom CNN. Ujednání poskytne Američanům privilegovaný přístup k novým projektům zaměřeným na ukrajinské přírodní zdroje, včetně hliníku, grafitu, ropy a zemního plynu, píše Bloomberg. Kyjev by se mohl dočkat nových vojenských dodávek.
00:34Aktualizovánopřed 38 mminutami

Sesazený jihokorejský prezident Jun Sok-jol čelí další obžalobě

Jihokorejská prokuratura obžalovala sesazeného prezidenta Jun Sok-jola ze zneužití pravomocí, informovala agentura Jonhap. Exprezident už je také souzen za vzpouru v souvislosti s vyhlášením stanného práva na začátku loňského prosince. Statní zastupitelství pro Juna vazbu nepožadovalo.
před 1 hhodinou

Čapími mláďaty se chlubí už sedm hnízd

V sedmi pozorovaných hnízdech na západě a jihu země se v posledních dnech narodila čápata, která se tradičně líhnou až kolem poloviny května. Odborná data naznačují, že pokračuje vědecky zdokumentovaný trend dřívějšího hnízdění těchto ptáků. Informace ČT potvrdil ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek. V rámci programu Čapí hnízda sledují ornitologové se zapojením veřejnosti 1709 známých hnízd čápa bílého v Česku.
před 2 hhodinami

Ruský dronový útok zabil v Oděse dva lidi

Ruský dronový útok na rezidenční čtvrť v ukrajinské Oděse zabil v noci na čtvrtek dva lidi a dalších patnáct zranil, oznámil šéf vojenské správy Oděské oblasti Oleh Kiper. Výbuchy byly také slyšet ve městě Sumy a sirény se rozezněly i v Kyjevské, Charkovské, Doněcké, Dněpropetrovské, Černihivské a Záporožské oblasti, píše agentura AFP.
před 3 hhodinami

Proměny USA za 100 dnů s Trumpem jsou výrazné, shodli se hosté Událostí, komentářů

Šéf Bílého domu Donald Trump má za sebou prvních sto dnů svého druhého prezidentského období. O tom, jak se to projevilo v ekonomice či v zahraniční politice, diskutovali v pořadu Události, komentáře za vládní strany poslanec Hayato Okamura (KDU-ČSL) a ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN), za opozici pak poslanec Jiří Kobza (SPD) a pražský zastupitel a šéf Pirátů Zdeněk Hřib. ANO ani po několika dnech od pozvání svého zástupce do debaty neposlalo. Přítomni byli také amerikanistka z Metropolitní univerzity Praha Kateřina Březinová a investiční bankéř Ondřej Jonáš. Speciální vydání pořadu moderoval Martin Řezníček.
před 10 hhodinami

Mezinárodní soudní dvůr řeší izraelskou blokádu zboží pro Gazu

Zástupci Spojených států znovu podpořili Izrael, tentokrát u Mezinárodního soudního dvora, který se na popud OSN zabývá humanitární situací v Pásmu Gazy. Ta se rapidně zhoršila od března, kdy Jeruzalém přerušil dodávky zboží do palestinské enklávy. Izrael se blokádou snaží – zatím bezvýsledně – vytvořit tlak na teroristické hnutí Hamás, aby složilo zbraně a propustilo izraelská rukojmí.
před 13 hhodinami

Grónsko po americkém tlaku posiluje vztahy s Dánskem

V Grónsku bude tento týden americká delegace jednat o investičních příležitostech. Bílý dům chce strategický ostrov s bohatými nalezišti nerostných surovin připojit ke Spojeným státům. To ale tamní vláda odmítá. Po měsících rostoucího tlaku na vlastní nezávislost se nyní snaží ostrov posílit vztahy s Dánskem, ke kterému patří. To podtrhla i návštěva krále Frederika, který do Nuuku jezdí každoročně.
před 13 hhodinami

„Ještě jste nic neviděli.“ Trump promluvil o sto dnech v prezidentské funkci

Americký prezident Donald Trump vystoupil v Michiganu s projevem ke sto dnům ve funkci. Mluvil o tom, že země s ním vstupuje do „zlaté éry“, stejně jako o hospodářství, bezpečnosti nebo migraci, kterou podle něj nezvládal řešit jeho předchůdce Joe Biden s tehdejší viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Projev přišel ve chvíli, kdy Trumpova popularita podle průzkumů klesá, podotýkají média.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...