Francie touží po lékové soběstačnosti, zatím ale závisí na Indii či Číně

3 minuty
Horizont ČT24: Výroba léků v Indii
Zdroj: ČT24

Francie představila sedm nových projektů, které mají zemi navrátit někdejší lékovou soběstačnost. Stát hodlá do obnovy farmaceutické výroby investovat v přepočtu 1,25 miliardy korun. Pandemie covidu bolestivě ukázala, nakolik Evropská unie závisí na dovozu základních léčiv z Asie. Za pět let se přitom moc nezměnilo, neboť osmdesát procent zboží ve francouzských lékárnách stále pochází z Číny nebo Indie.

Občas je potřebuje skoro každý. Prášky proti chřipce, cholesterolu nebo rakovině původně vznikly v laboratořích na Západě. Teď na francouzských pultech leží hlavně pilulky z Indie. V nejlidnatější zemi světa je totiž dokážou zhotovit o čtyři pětiny levněji.

„Naší největší výhodou jsou nízké mzdy. Kdyby naše továrna byla ve Francii nebo kdekoli jinde, nebyli bychom schopni vyrábět tak levné léky pro celý svět,“ vysvětluje výkonný ředitel společnosti Taj Pharma Šantanu Kumar Singh.

Tato indická společnost nechala zcela výjimečně nahlédnout do svého provozu. Chlubí se pracovními podmínkami i dodržováním předpisů, což v této zemi stále nebývá běžné. Lidé u pásu si přijdou v přepočtu na sedm tisíc korun za měsíc. Nouzi nemají ani o kvalifikovanou pracovní sílu z nedaleké univerzity.

„Dřív mnoho mladých lidí snilo o kariéře v USA nebo v Evropě. Dnes se ale situace změnila ve prospěch Indie. Vidíme, že se stáváme nejlepšími výrobci ve farmaceutickém průmyslu,“ myslí si studentka farmakologie Niharika Puriová.

Znečištění prostředí

Výrazně pomohla vláda, která v roce 1970 umožnila kopírovat složení léků, včetně těch, co ještě chránily patenty. Teď už Indie mezinárodní pravidla neporušuje. I díky tomu se stala největším producentem takzvaných generik na světě. Jedenáct obřích farmaceutických center přispělo k HDP v přepočtu 1,25 bilionu korun. Tamních výzkumníků využívají stále častěji taky evropské firmy.

„Momentálně jsem na Indii zcela závislý. I kdybych dal na stůl milion dolarů, v tuto chvíli nebudu mít ve Francii kvalifikované lidi,“ tvrdí ředitel francouzské společnosti Athena Pharmaceutiques Alexandre Williams.

Indie se netají tím, že by chtěla být lékárnou světa. Nezabezpečené provozy přitom znečišťují životní prostředí. Třeba voda v jedné z řek obsahuje vysoké množství anorganických solí a fosfátů, které tam vypustilo na dvacet okolních závodů.

„Je to problém, protože vesničané v okolí používají tuto vodu pro své plodiny,“ vysvětluje ekologický aktivista Hemal Parmar. Právě výroba bez ohledu na západní ekologické standardy pomáhá srazit cenu indických léčiv. Evropa nad tím přimhouřila oči, dokud se během covidové krize nemusela potýkat s nedostatkem preparátů.

Teď by do pěti let ráda obnovila produkci aspoň tří set základních léčiv v unijních zemích. Jenže zvrátit trend posledních dvou dekád bude bolet i vzhledem k napjatým zdravotnickým rozpočtům.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Řidič ve Vancouveru najel do davu, zemřelo jedenáct lidí

V západokanadském Vancouveru, kde v sobotu večer (v neděli nad ránem SELČ) řidič na filipínském festivalu najel do davu, zemřelo jedenáct lidí. Policie původně informovala o devíti obětech, k večeru SELČ podle agentury Reuters ale bilanci navýšila. Více než dvacet dalších osob utrpělo zranění, potvrdil dříve kanadský premiér Mark Carney. Řidiče policie zadržela, podle ní nejspíš trpěl psychickými problémy. Případ vyšetřovatelé nepovažují za terorismus.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Tisíce lidí proudily k hrobu papeže Františka v Římě

Tisíce lidí se v neděli přišly poklonit k papežovu hrobu v bazilice Panny Marie Sněžné v Římě. Lidé se sešli opět také v okolí Svatopetrského náměstí ve Vatikánu, dorazilo jich na dvě stě tisíc. Zejména mladí se tam účastnili mše vedené kardinálem Pietrem Parolinem.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Polská prokuratura šetří možnou korupci spojenou s gigantem Orlen

Polská prokuratura vyšetřuje korupční kauzy spojené s bývalým ředitelem energetického gigantu PKN Orlen Danielem Obajtkem. Nově se zabývá podezřelým nákupem upadající sítě novinových kiosků. Postupuje také prošetřování transakce, která firmu připravila v přepočtu až o devět miliard korun.
před 6 hhodinami

Rubio: Moskva a Kyjev musí brzy uzavřít mírovou dohodu

Mírová dohoda mezi Ruskem a Ukrajinou musí být uzavřena brzy, řekl v nedělním rozhovoru s televizí NBC americký ministr zahraničí Marco Rubio. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa se podle něj v následujícím týdnu pokusí rozhodnout, zda mají Spojené státy v tomto konfliktu nadále pokračovat jako prostředník ve vyjednávání.
před 7 hhodinami

Počet obětí po výbuchu v íránském přístavu vzrostl na čtyřicet

Přinejmenším čtyřicet obětí a více než dvanáct set raněných má sobotní exploze v největším íránském obchodním přístavu u města Bandar-Abbás, uvedly v neděli íránské úřady podle tiskových agentur. Předchozí bilance íránského Červeného půlměsíce čítala 28 mrtvých a více než tisíc raněných.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

V Missouri zrestaurovali sochu Churchilla od Bělského, vloží do ní opět časovou kapsli

V americkém Fultonu ve státě Missouri, kde Winston Churchill pronesl slavný projev o spuštění železné opony, znovu po pěti letech odhalili politikovu nadživotní podobiznu od českého sochaře Franty Bělského. Britského státníka zachycuje tak, jak ho jako voják viděl při přehlídce české západní armády v Anglii za druhé světové války. Národní Churchillovo muzeum do sochy plánuje vložit znovu časovou schránku společně se současnými předměty. Předtím tam byla lahev od whiskey, k níž Bělský přidal mince, dobové noviny a dopis.
před 8 hhodinami

Nejistota a obavy. Americké škrty komplikují humanitární pomoc

Humanitární organizace řeší americké úspory ve financování mezinárodní pomoci. Část z nich musí například propouštět zaměstnance nebo omezovat pomoc v rozvojových zemích. Podle ředitele organizace Člověk v tísni Šimona Pánka škrty americké administrativy přináší několikaměsíční nejistotu. Redaktorka ČT Lea Surovcová potvrzuje, že humanitární organizace v této souvislosti často zažívají obavy. Páteční 90' ČT24 moderoval Jakub Musil.
před 13 hhodinami

Po únorovém útoku ruského dronu jsou v Černobylu zpřísněna opatření

Od havárie atomové elektrárny v Černobylu uplynulo devětatřicet let. Bezpečnostní opatření v areálu jsou teď zpřísněna. Úřady k tomu přistoupily po únorovém útoku ruského dronu na kryt sarkofágu. Mezinárodní agentura pro atomovou energii opakovaně upozorňuje na přetrvávající rizika pro světovou jadernou bezpečnost v souvislosti s ruskou válkou na Ukrajině. V Černobylu natáčela zpravodajka ČT Ilona Zasidkovyčová.
před 14 hhodinami
Načítání...