Věda má zřejmě lék na migrénu, který zabírá okamžitě

Podle studie zveřejněné v časopisu Neurology může nedávno schválený lék pro prevenci migrény začít účinkovat okamžitě. Jde o lék s názvem atogepant a k léčbě migrény se již předepisuje.

„U mnoha současných léků na prevenci migrény trvá nějakou dobu, než se najde správná dávka pro daného jedince. Může trvat týdny, nebo dokonce měsíce, než je nejúčinnější,“ uvedl autor studie Richard B. Lipton z Albert Einstein College of Medicine v newyorském Bronxu a člen Americké neurologické akademie.

„Někteří lidé to vzdají a přestanou léky užívat dříve, než tohoto bodu dosáhnou. Navíc se u mnoha lidí při současné léčbě objevují vedlejší účinky. Vyvinout lék, který bude účinný a zároveň rychlý, je velmi důležité,“ doplnil vědec. A věda teď takový lék zřejmě našla, naznačuje výzkum, který právě Lipton vedl.

První důkazy

Studie totiž prokázala, že lidé užívající lék atogepant měli menší pravděpodobnost, že budou mít migrénu hned první den, co přípravek začali brát. Kontrolní skupina, která dostala placebo, tak rychlou úlevu od bolesti nepozorovala. Lidé, kteří tento přípravek brali, měli také méně migrén za týden už během každého z prvních čtyř týdnů studie, ale také celkově méně migrén během celé doby výzkumu než osoby užívající placebo.

Vědci zkoumali data ze tří studií bezpečnosti a účinnosti atogepantu, které vždy trvaly dvanáct týdnů. Zajímalo je explicitně to, jak rychle bolest hlavy mizela – tedy jak rychle přicházela úleva.

Ve studii Advance, do které byli zařazeni lidé s epizodickou migrénou, užívalo lék 222 osob a 214 osob dostávalo placebo. Ve studii Elevate, do které byli zařazeni lidé s epizodickou migrénou, kteří dříve nereagovali dobře na jinou preventivní léčbu, užívalo lék 151 osob a 154 osob placebo. A konečně ve studii Progress, do které byli zařazeni lidé s chronickou migrénou, užívalo lék 256 osob a 246 vědci podávali placebo.

Lidé s epizodickou migrénou zažívají až čtrnáct migrenózních dnů měsíčně. Ti s chronickou migrénou zažívají nejméně patnáct dní s bolestí hlavy za měsíc.

První den mělo ve studii Advance migrénu dvanáct procent osob užívajících lék a 25 procent těch, kteří dostávali placebo. Ve studii Elevate to bylo patnáct procent a 26 procent. Ve třetí studii Progress to bylo 51 procent a 61 procent.

Když vědci upravili výskyt migrény o další faktory, které by ji mohly ovlivnit, zjistili, že u osob užívajících lék byla pravděpodobnost výskytu migrény v první studii o 61 procent nižší, ve druhé studii o 47 procent a ve třetí studii o 37 procent nižší.

V prvních dvou studiích měli lidé užívající atogepant v průměru o jeden den migrény týdně méně ve srovnání s lidmi užívajícími placebo, kteří měli v průměru o méně než půl dne týdně méně. Ve třetí studii se průměrný počet dnů s migrénou za týden snížil přibližně o 1,5 dne u osob užívajících lék ve srovnání s přibližně jedním dnem u osob užívajících placebo.

U lidí užívajících atogepant došlo také ke zlepšení v hodnocení toho, jak moc migréna narušuje jejich aktivity a celkovou kvalitu života, ve srovnání s osobami užívajícími placebo.

Omezením studie však je, že se jí účastnily převážně bělošské ženy, výsledky tak nemusí platit pro celou populaci.

Podceňovaný problém

„Migréna je druhou nejčastější příčinou invalidity v celkové populaci a hlavní příčinou invalidity u mladých žen, přičemž lidé uvádějí negativní dopady na své vztahy, rodičovství, kariéru a finance,“ uvedl Lipton. „Léčba, která může rychle a účinně působit, je zásadně důležitá.“

Tato nemoc častěji postihuje ženy (sedmnáct procent) než muže (šest procent), což může být podmíněno hormonálními změnami spojenými s menstruací, těhotenstvím či menopauzou. Záchvaty trvají čtyři až 72 hodin a mohou být doprovázeny nevolností až u devadesáti procent pacientů, zvracením, nechutenstvím a přecitlivělostí na dotek, světlo, pachy a zvuky, uvádí pražský institut IKEM.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Očkujte se, vyzval Kennedy Američany kvůli spalničkám

V americkém státě Texas zemřelo druhé dítě nakažené spalničkami. Dítě školního věku nemělo očkování a bylo hospitalizováno kvůli komplikacím. Jedná se o třetí úmrtí související s nynějším šířením spalniček v USA. Americký ministr zdravotnictví Robert Kennedy mladší vyzval k očkování.
před 4 hhodinami

Mladý Čech a Slovenka získali prestižní cenu za čištění vody od antibiotik

Antibiotika z nemocnic, farem a odpadu se dostávají stále častěji do přírody. A tam škodí zvířatům i rostlinám. Řešení jsou náročná, drahá a mnohdy nepraktická – ale je nutné je hledat, aby řeky netrpěly ještě víc. Se zajímavou možností teď přišel mladý česko-slovenský tým a v pondělí 7. dubna za ni dostal prestižní cenu Earth Prize 2025. Projekt inovativního čištění vody PURA je vůbec prvním vítězem z Česka a Slovenska.
před 8 hhodinami

Indičtí říční delfíni rychle vymírají. Ohrožuje je pokrok i pytláci

Nejdelší a nejposvátnější indická řeka Ganga je domovem šesti tisíc říčních delfínů. Jejich přežití je ale ohroženo, píše britský server BBC.
před 9 hhodinami

Čeští vědci na Antarktidě bádají nad vlivem extrémů na lidský organismus

Čeští vědci na Antarktidě zkoumají dopad extrémních podmínek na lidský organismus. Na polární stanici Johanna Gregora Mendela na ostrově Jamese Rosse při nejsevernějším výběžku Antarktického poloostrova monitorují tělesné funkce účastníků výpravy a adaptaci na mimořádnou zátěž. Bádání v rámci programu zajišťovaného Masarykovou univerzitou může posloužit třeba k vývoji nových zdravotnických pomůcek.
včera v 14:00

Hasiči mají kvůli své práci narušený mikrobiom, naznačuje výzkum

Střevní mikrobiom je složitý ekosystém, který existuje v lidském zažívacím traktu. Jeho kvalita má vliv na celou řadu oblastí lidského zdraví – a mnoho faktorů ho může narušit. Nová studie teď ukázala, jaký je dopad takového narušení u hasičů.
včera v 08:00

I nejbohatší Američané se dožívají nižšího věku než Evropané, popsala studie

Stejně bohatí lidé v Evropě a USA mají odlišnou délku života. Experti na veřejné zdraví z americké Brownovy univerzity porovnali odpovídající skupiny na obou březích Atlantiku. Ve všech zkoumaných kategoriích umírají lidé z USA dříve než jejich protějšky ze starého světa.
5. 4. 2025

Umělá inteligence s falešnou osobností snadno prošla Turingovým testem lidskosti

V pokusu měli lidé, kteří současně komunikovali s umělou inteligencí (AI) a člověkem, říci, koho pokládají za stroj, a koho za lidskou bytost. Speciálně zaúkolovaný chatbot si vytvořil umělou osobnost, která byla důvěryhodnější než člověk.
5. 4. 2025

Opatření proti slintavce a kulhavce přibývá. Podívejte se, kam se nyní nesmí chodit

Slintavka a kulhavka (SLAK) je nemoc, která postihuje celou řadu hospodářských zvířat. Způsobuje u nich velké zdravotní problémy, které mohou končit smrtí – a to natolik, že se v Evropě země dohodly na přísných pravidlech.
4. 4. 2025Aktualizováno4. 4. 2025
Načítání...