Expremiér Blair vyzval Brity, aby se vzbouřili proti brexitu

Události, komentáře k iniciativě Open Britain bývalého britského premiéra Tony Blaira (zdroj: ČT24)

Bývalý britský premiér Tony Blair vyzval obyvatele Británie, aby povstali proti odchodu své země z Evropské unie. Labouristický politik v projevu kromě jiného uvedl, že podmínky takzvaného brexitu ohrožují budoucnost Británie. Vyjádřil se jménem své nové proevropské skupiny Open Britain (Otevřená Británie). Zatím ale není jasné, jak velkou podporu Blairova kampaň získá.

„Lidé hlasovali, aniž znali skutečné podmínky brexitu. Tyto podmínky se nyní upřesnily a lidé mají právo změnit názor. Naším úkolem je přesvědčit je, aby to udělali,“ řekl Blair na adresu odpůrců odchodu země z Unie. Odsoudil také to, že vláda se rozhodla k „brexitu za každou cenu“ bez ohledu na dopady pro zemi.

Při svém prvním velkém vystoupení od červnového referenda Blair varoval, že jednou z hrozeb kolem brexitu je rozpad Spojeného království. Připomněl, že Skotové jasně hlasovali pro setrvání v EU. Brexit v tomto autonomním regionu oživil separatistické tendence a možné budoucí skotské referendum by mohlo vyústit v osamostatnění Skotska, soudí premiér z let 1997 až 2007. 

Nyní není čas na ustupování, netečnost či beznaděj. Přišel čas ke vzpouře na obranu toho, čemu věříme.
Tony Blair
bývalý britský premiér

Například otázka imigrace ze zemí EU na Britské ostrovy, která hrála významnou roli v referendu, se dá řešit jinak než brexitem, věří Blair. Jeho vláda čelila doma kritice, že dříve než ostatní země EU zcela otevřela dveře pracujícím z Česka a dalších nových členských států převážně ze střední a východní Evropy.

Současná konzervativní premiérka Theresa Mayová je odhodlána zahájit vyjednávání brexitu s evropskými partnery nejpozději koncem března. Nedávno sdělila, že chce zcela zpřetrhat dosavadní pouta včetně odchodu z jednotného unijního trhu, a dojednat nové podmínky spolupráce Londýna s EU. Zdůraznila, že je potřeba respektovat výsledek loňského referenda, a varovala politiky před narušováním brexitu.

Úřad premiérky reagoval na Blairův postoj potvrzením, že vláda je „zcela odhodlána“ brexit uskutečnit. Bývalý ministr a šéf Konzervativní strany Iain Duncan Smith řekl, že Blairova slova jsou „arogantní a naprosto nedemokratická“.