Expředsedkyně katalánského parlamentu vyšla z vazby na kauci 3,8 milionu

Španělský nejvyšší soud nařídil propuštění bývalé předsedkyně katalánského parlamentu z vazby, do které Carme Forcadellovou poslal ve čtvrtek večer. Politička vazbu opoustila v pátek odpoledne. Nové rozhodnutí soud učinil poté, co obdržel kauci ve výši 150 000 eur (3,8 milionu korun), informoval list El País. Forcadellová a další členové vedení katalánského parlamentu jsou obviněni ze vzpoury.

Forcadellová strávila noc ve vazební věznici Alcalá Meco poblíž města Alcalá de Henares severovýchodně od Madridu. Podmínky kauce zahrnují mimo jiné odevzdání pasu a nutnost hlásit se jednou týdně soudu.

Forcadellová patří do šestice politiků z vedení katalánského parlamentu, kteří stanuli před nejvyšším soudem kvůli snahám o nezávislost regionu na severovýchodě Španělska. Za vzpouru jim hrozí až 25 let vězení.

Další čtyři členové parlamentního vedení Lluís María Corominas, Lluís Guinó, Anna Simóvá a Ramona Barrufetová byli na svobodu propuštěni už ve čtvrtek, soud jim stanovil kauci ve výši 25 000 eur na osobu (640 000 korun). Poslední člen sesazeného vedení Joan Josep Nuet, který v parlamentu hlasoval proti vyhlášení nezávislosti, byl ponechán na svobodě bez kauce či jiných podmínek.

Ve čtvrtek Forcadellová i ostatní nejvyššímu soudu tvrdili, že nezávislost schválená katalánským parlamentem 27. října má pouze symbolický charakter a žádnou právní platnost.

Kvůli údajné vzpouře je stále ve vazbě osm členů katalánské vlády, kterou odvolal centrální kabinet v Madridu. Její bývalý předseda Carles Puigdemont a čtyři další ministři uprchli do Belgie a bojují proti svému vydání do vlasti.