Evropská komise chystá kvůli ukrajinskému obilí kompenzace pro zemědělce za sto milionů eur

Evropská komise (EK) připravuje kompenzace v celkové hodnotě sto milionů eur (2,34 miliardy korun) pro zemědělce ze zemí, které sousedí s Ukrajinou. Plánuje také opatření, která by omezila dovoz ukrajinského obilí na unijní trh, uvedl ve středu podle agentury Reuters mluvčí EK. Komise přitom restrikce dovozu obilí dosud kritizovala a jednostranné kroky některých členských zemí označila za nepřijatelné. Kyjev v současné době vyváží asi o třicet procent méně obilí i dalších potravin než před ruskou invazí, vyplývá ze statistik ukrajinského resortu zemědělství.

Mluvčí EK, která dohlíží na obchodní politiku sedmadvacítky, restrikce označil za „preventivní opatření“, píše Reuters. Týkat se mají některých druhů obilí a olejnatých semen, obzvlášť pšenice, kukuřice, slunečnicového semene a řepky.

Levné obilí z Ukrajiny zaplavilo trhy středoevropských zemí, když ho Ukrajina po loňské ruské invazi kvůli zablokovaným černomořským přístavům začala převážet pozemní cestou přes sousední země a Evropská unie zároveň uvolnila pravidla jeho prodeje na unijním trhu. Obilí přitom původně mělo směřovat do chudých afrických či blízkovýchodních zemí. Evropští zemědělci požadují po Evropské unii, aby přijala opatření, protože levnější ukrajinské obilí podle nich poškozuje domácí pěstitele.

Podle prezidenta Agrární komory ČR Jana Doležala kompenzace řeší situaci jen částečně, protože je dostanou jen některé země. Komise by podle něj měla situaci řešit aktivně, například zlepšením kontrol na takzvaných trasách solidarity.

Studio ČT24: Zpravodaj Šilhan k zákazu dovozu obilí z Ukrajiny na Slovensko (zdroj: ČT24)

Dovoz ukrajinského obilí v uplynulých dnech zakázaly Polsko, Maďarsko, Slovensko a ve středu nově i Bulharsko. Bulharský prozatímní premiér Galab Donev podle rozhlasové stanice Radio Bulgaria uvedl, že za poslední rok zůstalo v Bulharsku značné množství potravin, což narušilo potravinové řetězce. „Jsme nuceni přijmout toto národní opatření, protože evropské úřady adekvátní opatření teprve zvažují,“ prohlásil.

Co se týče Slovenska, podle zpravodaje České televize Jana Šilhana se zákaz netýká pouze obilí, ale i dalších zemědělských produktů, jako je například ovoce, zelenina, cukr či med. „Slovenská vláda si od toho v první řadě slibuje ochránění svých domácích zemědělců,“ sdělil Šilhan.

O zákazu uvažuje i Rumunsko. Polsko se nicméně v úterý s Ukrajinou dohodlo na odblokování tranzitu ukrajinského obilí přes své území od pátku. Česko zákaz dovozu nechystá.

Rumunský ministr zemědělství Petre Daea řekl, že Evropská komise má v úmyslu zakázat dovoz ukrajinského obilí a olejnatých semen do 5. června, pokud pětice členů sousedících s Ukrajinou zruší jednostranné zákazy, které v posledních dnech zavedly. „Toto opatření by mohlo být uděláno během 48 hodin poté, co státy zruší svá jednostranná opatření,“ řekl Daea po jednání s místopředsedou EK a eurokomisařem pro obchod Valdisem Dombrovskisem o dovozu zemědělských produktů z Ukrajiny. Videokonference se účastnili také představitelé Bulharska, Maďarska, Polska a Slovenska. EK chystá další jednání s těmito zeměmi.

Agrární komora nesouhlasí s návrhem Evropské komise

Prezident Agrární komory ČR Jan Doležal uvedl, že dovoz z Ukrajiny se týká kromě obilí také olejnin, drůbežího masa nebo vajec. „Návrh Evropské unie považujeme za prvoplánový, neefektivní a nesouhlasíme s ním,“ uvedl. Upozornil také, že členské státy mají jenom omezenou možnost situaci samy řešit.

„Maďarsko, Polsko a Slovensko oznámily dokonce zákaz dovozu ukrajinské produkce. Členové Agrární komory České republiky k němu vyzývají také a mluví o protestech po vzoru kolegů ze sousedních zemí,“ dodal. Komora už dříve také upozorňovala na možná zdravotní rizika u komodit dovážených z Ukrajiny, protože nesplňují standardy EU.

Načítání...