Do referenda zbývá den, východ Ukrajiny hlásí další mrtvé

Kyjev - Den před referendem na Krymu Rusko i Ukrajina vyčkávají. Šéf Kremlu Vladimir Putin chce o dalších krocích rozhodnout až po hlasování; Spojené státy a většina evropských zemí už daly najevo, že výsledky referenda neuznají. Nejistá je situace na východě Ukrajiny, kde při nepokojích zemřeli už tři lidé. Premiér Arsenij Jaceňuk mezitím oznámil, že země podepíše politickou část asociační dohody s Evropskou unií 21. března. Brusel nicméně trvá na tom, že o termínu ještě není rozhodnuto.

Nahrávám video
Do sporného referenda na Krymu zbývá jediný den
Zdroj: ČT24

Na Krymu probíhají poslední přípravy na sporný plebiscit. Lidé se budou rozhodovat, jestli chtějí žít nadále na Ukrajině, nebo už na ruském Krymu. „Jsme kompletně připraveni. Máme voličské seznamy i s potvrzenými údaji,“ uvedl člen krymské komise Jevgenij Nikolajev.

Krymská vláda láká i mezinárodní pozorovatele - z Ruska přijedou poslanci, z míst na západ od Ukrajiny pak lidé, kteří se tam vydají na vlastní pěst. Podle zpravodaje ČT Josefa Pazderky se na poloostrově stupňuje agresivita proti těm obyvatelům, kteří s konáním referenda nesouhlasí.

O rezoluci, která by referendum odmítla jako nezákonné, má hlasovat Rada bezpečnosti OSN. Rusko ji ale bude vetovat. Bez viditelného výsledku skončila i jednání ruského a amerického ministra zahraničí. „Vyjasnili jsme si, že pokud Rusko nezmění svůj přístup, bude to mít následky. Není to jen planá hrozba,“ konstatoval šéf americké diplomacie John Kerry.

„Spojené státy podporují dočasnou ukrajinskou vládu. Jasná je i naše pozice ohledně referenda, které odporuje ukrajinské ústavě i mezinárodnímu právu, a je tedy nelegitimní. Ani my ani mezinárodní společenství neuznáme jeho výsledky,“ prohlásil ministr zahraničí USA John Kerry.

"Projednávali jsme i referendum na Krymu. Pana ministra (Kerryho) jsem ujistil, že Rusko bude respektovat vůli krymského lidu," uvedl šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov.

Co se týče podpisu asociační dohody, Evropská unie pouze zopakovala, že o termínu není rozhodnuto. Věcí se mají na pondělním jednání zabývat ministři zahraničí EU. Existují totiž sporné právní názory na možnost podepsat jen část už dojednaného textu. Na cíli osmadvacítky stvrdit politickou část smlouvy před 25. květnem, kdy se na Ukrajině mají konat prezidentské volby, se však nic nemění.

Politickou částí asociační dohody jsou míněna její preambule a první dvě kapitoly. Ty se týkají obecných principů spolupráce mezi EU a Ukrajinou a také politického dialogu, reforem či sbližování a spolupráce v zahraniční a bezpečnostní politice. Podpis ekonomické části dohody má následovat později.

Střílelo se v Charkově a Doněcku

Na východě země se o víkendu očekávají další nepokoje. V Charkově zemřeli v noci na dnešek v přestřelce mezi ukrajinskou krajní pravicí a proruskými aktivisty dva lidé, několik dalších bylo zraněno. Podle ukrajinského ministra vnitra Arsena Avakova se střílelo z obou stran a zbraně byly posléze zabaveny u členů obou skupin. Policie zadržela celkem tři desítky osob, jak radikálů, tak jejich protivníků. Jeden člověk zemřel při srážkách v Doněcku.

Proukrajinské protesty v Charkově
Zdroj: Segey Kozlov/ČTK/AP/

Moskva v reakci na charkovský incident vyzvala ukrajinskou vládu, aby postavila nacionalistické skupiny mimo zákon. „Banderovské skupiny na Ukrajině by měly být postaveny mimo zákon kvůli podněcování nenávisti mezi národy,“ napsal na Twitteru zmocněnec ministerstva zahraničí pro lidská práva Konstantin Dolgov.

„Nikdo nezbavil Ukrajinu jejích závazků, pokud jde o boj proti rasismu, rasové diskriminaci a xenofobii. Tyto závazky se musejí plnit,“ zdůraznil dále Dolgov. Nové ukrajinské vedení naproti tomu obviňuje právě Rusy z toho, že v zemi záměrně provokují krvavé střety. Úřadující prezident Oleksandr Turčynov se dokonce nechal slyšet, že násilí na východě Ukrajiny mají na svědomí „agenti Kremlu“.

Ukrajinská krize podrobně na webu ČT24

Rusko ale popírá, že by se chystalo na vpád do východní části země. „Ruská federace nemá a nemůže mít žádné plány na invazi do jihovýchodních částí Ukrajiny. Vycházíme z toho, že práva Rusů, stejně jako práva Maďarů, Bulharů i Ukrajinců, musí být zajištěna a chráněna,“ prohlásil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Ukrajinští představitelé ale i tak nabádají obyvatele převážně ruskojazyčných průmyslových měst na východě země, aby nereagovali na provokace. Obávají se, že Rusko by jich mohlo zneužít ke zdůvodnění vojenské intervence. U hranic totiž zůstávají posílené ruské jednotky a námořnictvo cvičí ve Středozemním moři i v Arktidě.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Venezuela po ropě zpřístupní soukromým společnostem také těžbu nerostů

Venezuela zpřístupní své rozsáhlé zásoby nerostů soukromým investorům. Učiní tak necelé tři měsíce poté, co v souladu s požadavky Spojených států otevřela podobným způsobem svůj ropný sektor. V noci na pátek to napsala agentura AFP, podle níž tento krok schválil parlament latinskoamerické země.
před 1 hhodinou

Írán by neměl účtovat poplatky za proplouvání Hormuzským průlivem, uvedl Trump

Pokud Írán účtuje poplatky tankerům proplouvajícím Hormuzským průlivem, měl by s tím přestat, uvedl v noci na pátek americký prezident Donald Trump na své síti Truth Social. V médiích se objevily zprávy, že by Teherán mohl chtít mýtné od proplouvajících lodí, poznamenala v této souvislosti agentura Reuters a dodala, že západní představitelé takovou možnost odmítají.
před 4 hhodinami

VideoSoud poslal do vězení „ketaminovou královnu“ spojenou se smrtí Matthewa Perryho

Soud v Los Angeles poslal na patnáct let do vězení pětačtyřicetiletou Jasveen Sanghaovou, přezdívanou v Hollywoodu ketaminová královna. Žena se přiznala k prodeji drog, které vedly ke smrti amerického herce Matthewa Perryho. Hvězda komediálního seriálu Přátelé zemřela v roce 2023 ve věku čtyřiapadesáti let na předávkování právě ketaminem. Herec, který měl během svého života problémy s alkoholem i drogami, se látkou léčil kvůli depresím. Přes prostředníka si ji ale od Sanghaové objednal i nad rámec léčby. Žena verdikt přijala v slzách. Její právníci argumentují, že patnáct let za mřížemi je příliš a že není správné, aby jako dealerka dostala několikanásobně vyšší trest než osoba, která Perrymu drogu aplikovala. Tou byl hercův asistent, který zatím na verdikt čeká. Stejně jako prostředník, který padesát lahviček tekutého ketaminu sehnal od Sanghaové.
před 7 hhodinami

Máme podobné názory na mnoho záležitostí, řekl Pavel po jednání s italským prezidentem

Na dvoudenní oficiální návštěvu ve čtvrtek do Česka dorazil italský prezident Sergio Mattarella, odpoledne v Praze jednal se svým tuzemským protějškem Petrem Pavlem. „Itálie a Česká republika sdílí nejen velice bohatou historii, ale také stejné hodnoty. Máme podobné názory na mnoho záležitostí, které dnes hýbou evropským i světovým vývojem,“ řekl po jednání Pavel. Pro italskou hlavu státu se jedná o první bilaterální návštěvu Česka od začátku mandátu v roce 2015.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Bondiová odmítla vypovídat k Epsteinovým spisům. Předvolání platí, zní z Kongresu

Bývalá americká ministryně spravedlnosti Pam Bondiová se odmítla dostavit do Kongresu k výpovědi, která byla plánovaná na 14. dubna, o své roli ve zveřejňování dokumentů týkajících se kauzy sexuálního predátora Jeffreyho Epsteina. Jejího předvolání stále chtějí dosáhnout republikánští i demokratičtí zákonodárci. Navíc chtějí slyšet výpověď miliardáře Billa Gatese či amerického ministra obchodu Howarda Lutnicka.
před 8 hhodinami

Izrael vyzval k evakuaci jižního Bejrútu

Izrael i ve čtvrtek bombardoval Libanon, kde cílí na teroristické hnutí Hizballáh, píší podle Reuters tamní média. Vyzval k evakuaci jižní části Bejrútu. Také na severu židovského státu zněly sirény kvůli střelám Hizballáhu, který oznámil, že v Libanonu dochází k přímým střetům s izraelskou armádou. Podle zpravodajských agentur šlo o první útok Hizballáhu proti židovskému státu za posledních více než 24 hodin, kdy platí klid zbraní mezi USA a Íránem.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

VideoItálie zapůjčila muzeu v Mladé Boleslavi výjimečný motocykl z roku 1905

Italský prezident Sergio Mattarella ve čtvrtek navštívil Prahu a se svým českým protějškem Petrem Pavlem se shodl na tom, že vzájemné vztahy obou států jsou na velmi dobré úrovni. To může dokládat i zápůjčka motocyklu Laurin a Klement z roku 1905, o kterou se zasadila také česká hlava státu. Je to vůbec první motocykl na světě se čtyřválcovým řadovým motorem. Ve své době motorka představovala technologický vrchol. Stroj na sklonku první světové války z fronty odvezli italští vojáci, když zabavovali vše, co zůstalo po rakousko-uherské armádě. Pavel si motorku prohlédl vloni v létě v muzeu v Římě. Itálie teď výjimečný motocykl zapůjčila muzeu Škody Auto v Mladé Boleslavi. O možnosti vyrobit jeho repliku se stále jedná.
před 8 hhodinami

Tchajwanská opozice navštívila Čínu, k jednání ale podle vlády nemá mandát

Kontroverze vyvolává na Tchaj-wanu návštěva šéfky opoziční strany Kuomintang v Pekingu. Přestože to ani jedna strana nepotvrdila, Cheng Li-wunová by se v pátek mohla setkat s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Bylo by to poprvé po deseti letech. Tchajwanská vláda, kterou Peking označuje za separatistickou, připomíná, že opozice k jednání nemá mandát. Cesta tchajwanské opoziční vůdkyně do Číny také předchází plánovanému květnovému setkání čínského prezidenta Si Ťin-pchinga s prezidentem USA Donaldem Trumpem v Pekingu, napsala agentura AP.
před 9 hhodinami
Načítání...