Desítky lidí zemřely při náletu saúdské koalice na věznici v Jemenu

Až sto lidí zahynulo při nedělním náletu koalice vedené Saúdskou Arábií ve městě Dhamar na jihozápadě Jemenu a dalších zhruba padesát jich bylo zraněno. Informoval o tom Červený kříž. Původní bilance hovořila o šedesáti obětech. Podle zdrojů agentury AP byla cílem útoku univerzita, jejíž objekt povstalečtí Húsíové využívají jako věznici. Válka je jednou z nejhorších humanitárních katastrof současnosti.

Zástupci koalice oznámili, že útok byl mířen na místo, kde mají povstalci bezpilotní letadla a rakety. V zasaženém objektu prý zadržují provládní bojovníky.

Svědci napočítali celkem šest leteckých úderů a potvrdili zásah věznice. „Byly to silné exploze, které otřásly městem,“ sdělil jeden obyvatel. Mluvčí ministerstva zdravotnictví v administrativě Húsíů řekl, že z trosek bylo vyproštěno šedesát těl a že konečný počet obětí se může ještě zvýšit. Červený kříž informoval o stovce obětí. V zařízení bylo zhruba sto sedmdesát vězňů.

Bojiště velmocí

Válka v Jemenu začala v roce 2015 a navázala na nepokoje bující už čtyři roky. Proti vládě vedené sunnitským prezidentem Mansúrem Hádím povstali šíitští Húsíové. Získali kontrolu nad hlavním městem Saná a západem země a tu drží dodnes. Od sunnitského tábora se letos v srpnu oddělila skupina separatistů. Část území také kontrolují různé islamistické skupiny.

Do války se postupně zapojila řada okolních zemí i velmocí. Hned v roce 2015 se na stranu sunnitské vlády postavila koalice vedená Saúdskou Arábií, v niž jsou zapojeny armády Spojených arabských emirátů, Súdánu, Bahrajnu, Kuvajtu, Egypta a Jordánska. Ta vytrvale bombarduje Húsíské pozice. Tuto vládu také podporují západní země.

Rozložení sil v Jemenu
Zdroj: ČT24/Wikipedia.org/yemen.liveuamap.com

Na stranu šíitských Húsíů se naopak postavil Írán, jehož zapojení je však výrazně menší. Podporu jim poskytují také Sýrie nebo Rusko, které především pravidelně vyzývá k ukončení saúdského bombardování.

Válkou trpí nejvíce obyvatelé Jemenu. Podle OSN potřebuje 22 milionů z nich nějakou formu pomoci. Až 18 milionů lidí trpí nedostatkem jídla, z nich přes osm milionů hladoví. Asi 16 milionů Jemenců nemá přístup k čisté vodě a zdravotní péči.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Přes 25 hodin. Senátor USA řečnil rekordně dlouho, tepal Trumpovu administrativu

Zákonodárce za demokraty Cory Booker měl od pondělí do úterý nejdelší projev v dějinách amerického Senátu. Řeč nakonec trvala 25 hodin a pět minut a byla namířena proti politice republikánského prezidenta Donalda Trumpa, informovaly v noci na středu tiskové agentury.
před 53 mminutami

Ve volbách do nejvyššího soudu Wisconsinu uspěla kandidátka podporovaná demokraty

Občané v americkém státě Wisconsin v úterý zvolili soudkyní nejvyššího soudu tohoto státu na severu USA Susan Crawfordovou, kterou podporovali demokraté. Podle agentury AP tak byla zajištěna liberální většina soudu na nejméně další tři roky. Volby soudce byly prvním volebním testem pro novou administrativu republikánského prezidenta Donalda Trumpa, který osobně podpořil protikandidáta Crawfordové Brada Schimela.
před 1 hhodinou

Itálie hledá nové uplatnění pro migrační centra v Albánii

Itálie začala loni v říjnu oficiálně provozovat dvě migrační centra na území Albánie. Zatím však nepříliš úspěšně, zařízení byla využita pouze po dobu sedmi dní, během nichž se v nich vystřídalo dvaašedesát běženců. Soudy rozhodly, že je úřady musí okamžitě převézt zpět na italské území. Vláda nyní čeká na rozhodnutí evropského soudu, zda bude moci obě zařízení pro žadatele o azyl využít. Zatím přišla s alternativním řešením, a to umístit do táborů migranty určené k vyhoštění. Takovou možnost však původní dohoda s Albánií nepřipouští.
před 8 hhodinami

V izraelském vězení zemřel mladistvý Palestinec. Okolnosti jsou nejasné

V izraelském vězení zemřel po půl roce zadržování sedmnáctiletý Walíd Ahmad. Oficiálně nebyl z ničeho obviněn. Okolnosti smrti z minulého víkendu stále nejsou jasné. Ve vazbě již zemřelo třiašedesát zadržených Palestinců, Walíd Ahmad byl prvním mladistvým. Podle rodiny byl před zatčením zdravý.
před 9 hhodinami

Rádio Svobodná Evropa posílá pražské zaměstnance na neplacenou dovolenou

Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) začalo v úterý posílat zaměstnance pražské centrály na neplacenou dovolenou. Médium totiž od amerického Kongresu neobdrželo vyčleněné prostředky na dubnový provoz. Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa chce financování RFE/RL ukončit, rozhlasová stanice se proti tomu brání soudní cestou.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Automobilky dostanou více času na splnění emisních cílů, navrhla EK

Evropská komise (EK) navrhla úpravu systému pokut pro výrobce aut, kteří neplní emisní cíle. Automobilky by tak nově měly vykazovat plnění cílů za tříleté období, nikoli za každý rok.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Litva navýší výdaje na obranu na více než pět procent HDP

Litevská vláda po dohodě s opozicí navýší výdaje na obranu na více než pět procent HDP. Polovina financí bude určena na modernizaci, zbytek půjde na navýšení výcvikových kapacit. Vilnius chce kvůli obavám z agresivní politiky Ruska a Běloruska do pěti let zdvojnásobit počet svých vojáků. Třímilionová země tak plánuje mít do konce desetiletí skoro padesát tisíc aktivních vojáků, včetně rezerv.
před 11 hhodinami

Nejde o politiku, řekl prokurátor k Le Penové. Média mluví o šoku

Verdikt o Marine Le Penové není politické, ale soudní rozhodnutí, uvedl podle agentury AFP pařížský generální prokurátor Rémy Heitz. Francouzské listy píší v souvislosti s rozsudkem nad krajně pravicovou političkou o šoku a politickém zemětřesení. Le Penová v reakci prohlásila, že proti ní systém vytáhl atomovou zbraň.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami
Načítání...