Podpora Ukrajiny a větší kontrola migrace patří k prioritám Dánska, které bude od července příštího roku předsedat Radě Evropské unie. V pořadu Události, komentáře o nich hovořil český velvyslanec v Dánsku Jiří Ellinger. Upozornil také, že Dánsko velmi citlivě vnímá působení švédských dětských gangů, které v obou zemích páchají násilnosti.
Dánsko vnímá působení dětských gangů citlivě, říká český velvyslanec
Potřeba nadále pomáhat Ukrajině bránit se proti ruské agresi patří dlouhodobě k dánským prioritám. Velvyslanec připomněl, že země dosud vydala na vojenskou podporu Ukrajiny v přepočtu skoro 170 miliard korun. To řadí Dánsko v absolutních číslech na čtvrté místo po USA, Británii a Německu. Pokud jde o podíl na hrubém domácím produktu, tak je dokonce největším přispěvatelem na podporu Ukrajiny.
Dánská premiérka Mette Frederiksenová má v pátek přijet na konferenci Globsec, která se bude konat v Praze. Kodaň úzce spolupracuje s Prahou na české muniční iniciativě.
Dánsko chce také v rámci svého připravovaného předsednictví více řídit a kontrolovat migraci. „Tak, aby nenarušila sociální kohezi a také politickou stabilitu zemí Evropské unie,“ nastínil Ellinger.
„Export“ švédských problémů
Ellinger mluvil také o tom, že Dánsko nyní vnímá s nelibostí působení švédských dětských gangů, které v obou zemích páchají násilnosti. Jde o kriminální činnost úzce spojenou s migrací. Připomněl, že Dánsko se na rozdíl právě od Švédska rozhodlo jít dlouhodobě úplně jinou cestou. Má proto velmi přísnou a tvrdou protiimigrační politiku, a to trvá už od 90. let.
Země si tehdy vyjednala výjimku z práva EU právě v oblasti spravedlnosti a vnitřních záležitostí. Migrační a azylové otázky si tedy může doma řídit sama, byť je členem Schengenu. Od roku 2016 má proto zavedené namátkové kontroly na hranici s Německem a nyní čerstvě i na hranici se Švédskem.
Proto nyní Dánové vnímají problém kolem švédských gangů velmi citlivě. „Dánsko (...) je zemí velmi bezpečnou a není na něco takového zvyklé. Švédský, v mnoha ohledech velmi liberální migrační model, z nedávné minulosti vnímá jako něco, co se úplně Švédsku neosvědčilo,“ poznamenal český velvyslanec. „Mají pocit, že se k nim ze Švédska exportují problémy, které se Dánsko samo rozhodlo dobrovolně si doma nevytvářet.“
„Neřízená migrace ohrožuje sociální systém“
Dánsko bylo historicky vždy velmi homogenní zemí a je velmi hrdé na svůj štědrý sociální systém založený na vysokých daních, řekl velvyslanec. „A ten může být ohrožen nekontrolovanou, neřízenou migrací,“ dodal.
Švédsko se s problémem násilností gangů a kriminality mladistvých potýká už zhruba deset let a ostatní severské země se obávají, že se tento negativní jev začíná přelévat i k nim. Podle informací ČTK se od dubna vyskytlo už 25 případů, kdy si dánské gangy najaly členy švédských gangů na násilné útoky proti soupeřícím skupinám v Dánsku. Mnohdy tak činily prostřednictvím inzerátů na platformách, jako je Telegram.
Švédsko a Dánsko proto budou naléhat na komunikační platformy, aby omezily možnosti náborových inzerátů zločineckých gangů, které v obou zemích páchají násilnosti.
Kdo je vylosován, jde na vojnu
Velvyslanec v pořadu hovořil také o branné povinnosti, ke které se musí každý Dán starší 18 let registrovat. A pokud je vylosován, musí pak absolvovat čtyřměsíční vojenskou službu. Od roku 2027 se má povinnost registrace vztahovat i na ženy. Ty nyní představují zhruba čtvrtinu dánské armády, kterou z poloviny tvoří profesionálové a zbytek dobrovolníci.
Ellinger rovněž zmínil, že v Dánsku nyní studuje přes dvě stě Čechů. Podtrhl kvalitu dánského vzdělávacího systému i to, že studium na tamních vysokých školách je zdarma, a to i pro Čechy.