Hrubý domácí produkt (HDP) Číny se ve třetím čtvrtletí zvýšil proti předchozím třem měsícům o 1,3 procenta, tvrdí čínský statistický úřad. Je to více, než čekali analytici a rychlejší růst než ve druhém kvartálu. Meziroční tempo růstu zpomalilo na 4,9 procenta z tempa 6,3 procenta v předchozím čtvrtletí, zejména kvůli slabšímu vývozu a prohloubení krize v realitním sektoru, tvrdí čínský statistický úřad. I meziroční výsledek je však podle těchto údajů lepší, než se čekalo.
Čínská ekonomika roste, HDP ve třetím čtvrtletí meziročně stoupl o 4,9 procenta
Analytici podle agentury Reuters očekávali v meziročním srovnání zmírnění tempa růstu až na 4,4 procenta. V mezičtvrtletním srovnání očekávali růst o jedno procento po zpřesněném růstu o půl procenta ve druhém čtvrtletí. Původně statistici uváděli, že ekonomika od dubna do června vzrostla o 0,8 procenta.
Čína má po Spojených státech druhou největší ekonomiku na světě a díky politickým opatřením v posledních měsících začala vykazovat známky stabilizace. Peking v posledních týdnech představil řadu stimulačních opatření, ale jeho schopnost podpořit růst omezují obavy z dluhových rizik a z dopadů slabšího kurzu jüanu. Měnu letos tvrdě zasáhl výraznější rozdíl ve výnosech, neboť v USA i dalších významných ekonomikách zůstávají zvýšené úrokové sazby.
Rizikem pro trvalé oživení je i krize na domácím trhu s nemovitostmi, který má na celkovém HDP asi čtvrtinový podíl. Nepříznivé dopady má i vysoká nezaměstnanost mladých, snížená důvěra v soukromém sektoru, zpomalením globálního růstu a napjaté vztahy s USA kvůli politice, obchodu a technologiím.
Statistický úřad rovněž uvedl, že Čína bude schopna v letošním roce dosáhnout stanoveného cíle růstu, pokud ve čtvrtém čtvrtletí ekonomika vykáže růst o více než 4,4 procenta. Rovněž analytici se domnívají, že vládní cíl růst kolem pěti procent bude pravděpodobně splněn.
„Zlepšení ekonomických údajů za třetí čtvrtletí snižuje pravděpodobnost, že vláda ve čtvrtém čtvrtletí představí stimulační opatření, protože růstový cíl pět procent bude splněn,“ uvedl hlavní ekonom společnosti Pinpoint Asset Management Č'-wej Čang. Pozornost vlády i trhu se podle něj přesune na výhled růstu na příští rok.
Americké banky JP Morgan a Citigroup spolu s japonskou Nomurou v reakci na příznivé údaje zvýšily odhad růstu čínské ekonomiky na letošní rok, i když současně zdůraznily, že úřady v Číně budou muset přistoupit k dalším podpůrným opatřením. Citigroup nyní očekává, že čínská ekonomika letos vykáže růst o 5,3 procenta, JP Morgan počítá s růstem o 5,2 procenta a Nomura o 5,1 procenta. Americká banka Goldman Sachs svou prognózu sice snížila o desetinu procentního bodu na 5,3 procenta, očekávaný růst je však stále vyšší než cíl čínské vlády.
Mezinárodní měnový fond (MMF) minulý týden aktualizoval odhad růstu čínské ekonomiky na letošní a příští rok směrem dolů, a to s ohledem na krizi v tamním realitním sektoru a na slabou zahraniční poptávku. Letos očekává, že HDP stoupne o pět procent a příští rok o 4,2 procenta. Odhady organizace snížila o 0,2 a 0,3 procentního bodu.
Čínský statistický úřad zároveň oznámil, že průmyslová výroba a maloobchodní tržby v září rostly rychleji, než se očekávalo. Průmyslová výroba meziročně stoupla o 4,5 procenta, proti srpnu se nezměnila. Maloobchodní tržby se meziročně zvýšily o 5,5 procenta.