Čína nabádá k diplomatickému řešení, nechce narušit vztahy se Západem ani s Ruskem

Studio 24: Barbora Šámalová o čínské reakci na Ukrajinu (zdroj: ČT24)

Čína ve své reakci na dění ohledně rusko-ukrajinského konfliktu balancuje mezi Kremlem a Západem, aby si nezhoršila vazby na Rusko a také nevyhrotila vztahy se Západem. „Neschvaluje ruskou invazi na Ukrajinu a nabádá k diplomatickému řešení konfliktu. Nesouhlasí ale se sankcemi, které na Rusko uvalily některé země kvůli uznání dvou regionů na východě Ukrajiny,“ informovala ve vysílání ČT24 zpravodajka z Číny Barbora Šámalová.

Čína vyzývá obě strany ke zdrženlivosti. Ministr zahraničí Wang I prohlásil, že je třeba respektovat a hájit suverenitu, nezávislost a územní celistvost všech zemí. „Ukrajina není výjimkou,“ řekl na víkendové bezpečnostní konferenci v Mnichově.

Zároveň ale kritizuje postihy, které byly na Rusko uvaleny. „Sankce nejsou nejlepší způsob, jak řešit problémy,“ prohlásila podle agentury Reuters mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chua Čchun-jing. „Čína doufá, že všechny zúčastněné strany dokážou vyřešit své problémy prostřednictvím dialogu, zachovají klid a umírněnost,“ uvedla mluvčí Chua.

Peking podle Šámalové dlouhodobě kritizuje sankce a nezmění postoj. S Moskvou si potřebuje zachovat dobré vztahy, protože konfrontace ve vztazích s USA posunula čínské vztahy s Ruskem do nejbližšího bodu od počátku studené války před sedmdesáti lety a nebude chtít kvůli podpoře sankcí tyto vazby narušit. 

Někteří odborníci se domnívají, že může dojít k zneužití situace ze strany Číny, kdy je svět zaneprázdněn děním na Ukrajině a Čína by mohla podniknout útok na Tchaj-wan a pokusit se o jeho znovupřipojení. Čínský prezident Si Ťin-pching podle Šámalové bedlivě sleduje Putinovy kroky na Ukrajině už od roku 2014. Tchajwanská armáda je proto v pohotovosti pro případ, že by se vnější síly pokusily narušit území. USA dlouhodobě neříkají, zda by se zapojily do obrany Tchaj-wanu.

Horizont ČT24: Michael Romancov (zdroj: ČT24)

Politický geograf Michael Romancov, který byl hostem pořadu Horizont ČT24, si myslí, že se Čína během současné krize chová velice pragmaticky. „Dá se říci, že nikomu nic neslíbí, z čínského postoje pro Peking nevyplývají žádné závazky. Je v pozici aktéra, který si může dovolit – aspoň pro tento okamžik – vše jen pozorovat a vyčkávat a případně se připojit na jednu nebo druhou stranu, kdyby to bylo nutné,“ řekl.

Důležitý obchodní partner pro obě strany

Čína má signifikantní obchodní vazby jak s Ruskem, tak Ukrajinou. Patří mezi významné odběratele ruského plynu a ropy a její vazby s Ruskem se utužují úměrně s tím, jak se zhoršují vztahy se Západem. Vladimir Putin byl nedávno v Pekingu na zahájení olympiády a se Si Ťin-pchingem při této příležitosti uzavřel memoranda o spolupráci v mnoha oblastech, včetně budování jaderných elektráren. Peking zároveň podpořil Moskvu v jejím požadavku, aby se Severoatlantická aliance nerozšiřovala dále na východ. Rusko požaduje od USA a NATO bezpečnostní záruky, a to včetně závazku, že se Ukrajina nestane členem Aliance.

Největším obchodním partnerem je Čína i pro Ukrajinu. Peking s ní udržuje dobré vztahy, podporuje její nezávislost a územní integritu už od roku 1991 a nechce si tyto vztahy poškodit. Nejde však jen o obchodní vazby, Ukrajina je pro Čínu významným partnerem i ve vojenské oblasti, například při dodávání zbraní.

Jak již bylo řečeno, Peking sleduje primárně svoje vlastní obchodní zájmy. Podle mínění Šámalové mu ale jde o dobré vztahy spíše s Evropou než se Spojenými státy. Tam už jsou narušené a Čína nechce, aby její vztahy s Evropou nabraly stejný směr. Avšak i vztahy s USA jsou pro Čínu důležité, potřebuje přístup k americkým technologickým a finančním zdrojům, aby neohrozila svou ekonomickou bezpečnost a rozvoj. Pokud by se přiklonila k Rusku, mohla by se dostat do izolace od Západu. To by její rozvoj zbrzdilo.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Fico pohrozil Kyjevu snížením podpory Ukrajinců na Slovensku

Slovenský premiér Robert Fico (Smer) pohrozil Ukrajině vedle zastavení dodávek elektřiny také snížením podpory Ukrajinců, kteří se zdržují na Slovensku. Učinil tak v reakci na zastavení tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu po vypršení příslušného kontraktu mezi ruským podnikem Gazprom a ukrajinským Naftohazem. Zastavení tranzitu Fico označil za sabotáž ze strany ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Kyjev, který čelí ruské vojenské invazi, platnost smlouvy o tranzitu plynu podle očekávání neprodloužil.
19:51Aktualizovánopřed 23 mminutami

Útočník z New Orleans jednal sám, uvedla FBI. Spojení s explozí v Las Vegas nevidí

Pachatel středečního útoku v New Orleans jednal podle Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) sám. Čin podle FBI v tuto chvíli nesouvisí s výbuchem Cybertrucku v Las Vegas, doplnili ve čtvrtek odpoledne vyšetřovatelé. Americký prezident Joe Biden předtím oznámil, že ho FBI informovala také o tom, že bývalý člen americké armády Shamsud-Din Jabbar krátce před atakem, kdy najel autem do davu lidí, nahrál na sociální sítě videa, která naznačují, že jej inspirovala teroristická organizace Islámský stát (IS).
06:18Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Kišiněv: Odstavení od ruského plynu je šancí na sjednocení s Podněstřím

Efektivní řízení následků přerušení dodávek ruského plynu do Moldavska a separatistického Podněstří by mohlo vytvořit šanci na sjednocení země, prohlásil místopředseda moldavské vlády Oleg Serebrjan, kterého citovala moldavská i ruská média. V Podněstří, kde žije přibližně 450 tisíc lidí, jsou od Nového roku přerušeny dodávky tepla a teplé vody do domácností. Podle agentury Reuters jsou výpadky způsobeny přerušením dodávek ruského plynu do střední a východní Evropy přes Ukrajinu. Krok si ve čtvrtek vynutil uzavření všech průmyslových podniků v Podněstří – kromě výrobců potravin.
12:54Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Černá Hora po masové střelbě řeší otázku držení zbraní

Muž, který ve středu ve městě Cetinje na jihu Černé Hory zavraždil dvanáct lidí, se střelil do hlavy a svým zraněním podlehl, oznámila černohorská policie po několikahodinovém pátrání. Motiv masové střelby, při níž pachatel usmrtil několik lidí v restauraci a poté zabíjel na třech dalších místech, zůstává nejasný.
06:41Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Česká expedice vyrazila na Antarktidu. Bude zkoumat i ptačí chřipku

Do Antarktidy ve středu odjela první část vědecké expedice Masarykovy univerzity. Druhá část výpravy má odjezd naplánovaný 11. ledna, v Antarktidě se ale obě skupiny pravděpodobně minou.
před 10 hhodinami

Plísně, sucho, škůdci. Změny klimatu ohrožují pěstování kávy v Keni

Změny klimatu ohrožují budoucnost pěstování kávy v Keni, ta místní přitom patří k nejlepším druhům na světě. Kávovníky jsou velmi citlivé na teplotní změny, a jsou tak i náchylnější na plísně a jiné infekce, které ničí sklizeň kávových zrn. To ztěžuje práci tisícům farmářů a dělníků, kteří si za den vydělají sotva přes dva dolary (48 korun). Do budoucna však hrozí, že o toto zaměstnání přijdou úplně.
před 12 hhodinami

Útočník z New Orleans měl vlajku Islámského státu

Deset lidí zemřelo a třicet pět dalších utrpělo zranění v New Orleans na jihu USA poté, co nákladní auto vjelo do davu lidí, kteří slavili příchod nového roku, sdělily úřady. Místní soudní lékař hovoří o patnácti mrtvých. Policie uvedla, že šlo o úmyslný čin. Americká FBI případ vyšetřuje jako terorismus. Útočník, kterým je armádní veterán s americkým občanstvím, byl zastřelen. Ve voze měl v době útoku vlajku teroristické organizace Islámský stát.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

Po střelbě v Černé Hoře zemřelo nejméně deset lidí

Počet obětí střelby v černohorském městě Cetinje vzrostl na nejméně deset. Mezi mrtvými jsou i dvě děti, uvedl podle serverů stanic Vijesti a RTCG ministr vnitra Danilo Šaranović. Ozbrojený pachatel je podle něj stále na útěku. Vláda vyhlásila státní smutek a zvažuje zpřísnění zbraňové legislativy.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami
Načítání...