Čeští policisté se na hranicích na Balkáně údajně dopustili násilí proti migrantům. Případ šetří GIBS

3 minuty
Události: GIBS vyšetřuje policisty za údajné násilí na migrantech
Zdroj: ČT24

Podezřením z násilí na migrantech a porušování Evropské úmluvy o lidských právech ze strany českých policistů se zabývá Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policisté se měli násilí dopustit v rámci misí na Balkáně. Podnět k vyšetřování se opírá o svědectví běženců shromážděných lidskoprávními aktivisty.

Záběry pořízené jedním z migrantů v uprchlickém táboře v dubnu v severomakedonském Vinojugu zachycují muže v tričku používaném českou policií bez jiných viditelných identifikačních znaků. V rozhovoru naznačuje, že běžence čeká deportace.

Zkušenost z Vinojugu popsal Omar původem z Tuniska. Tvrdí, že čeští policisté byli svědky toho, že chtěl v Severní Makedonii požádat o azyl. Úřady ho ale proti jeho vůli vrátily zpátky do Řecka. „Řekl jsem (policistovi), že deportace není legální, a on odvětil, že ho to nezajímá. U každého to bylo stejné,“ vylíčil.

Čeští policisté se na ochraně hranic na Balkáně podílejí devátým rokem. Jen loni v Maďarsku a Severní Makedonii zasahovali u téměř čtyřiceti tisíc případů ilegálního překročení hranic.

Podle svědectví, která shromáždili lidskoprávní aktivisté, se pohraničníci v českých uniformách v posledních třech letech podíleli na patnácti případech fyzického násilí vůči migrantům. „Na maďarsko-srbské hranici a také na hranici Severní Makedonie s Řeckem se čeští policisté dopustili násilí nebo násilí přihlíželi, ale nezasáhli proti němu,“ uvedla představitelka organizace Border Violence Monitoring Network Alexandra Bogosová.

330 tisíc pokusů o překonání hranice EU

Státy na Balkáně v případě podobných obvinění pochybení bezpečnostních složek obvykle odmítají. Podnětem k šetření českých policistů se zabývá Generální inspekce bezpečnostních sborů. „V současné době veškeré informace shromažďujeme a budeme je vyhodnocovat. To je vše, co k celé věci mohu sdělit,“ řekla mluvčí GIBS Ivana Nguyenová.

Podle lidskoprávních organizací má násilí odradit běžence od cesty na Západ. Oficiální čísla ale naznačují, že taktika nefunguje. Pohraniční agentura Frontex loni zaznamenala tři sta třicet tisíc pokusů o překonání vnější hranice Evropské unie, tedy o dvě třetiny více než předloni a nejvíc od roku 2016.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Automobilky dostanou více času na splnění emisních cílů, navrhla EK

Evropská komise (EK) navrhla úpravu systému pokut pro výrobce aut, kteří neplní emisní cíle. Automobilky by tak nově měly vykazovat plnění cílů za tříleté období, nikoli za každý rok.
17:21Aktualizovánopřed 6 mminutami

Litva navýší výdaje na obranu na více než pět procent HDP

Litevská vláda po dohodě s opozicí navýší výdaje na obranu na více než pět procent HDP. Polovina financí bude určena na modernizaci, zbytek půjde na navýšení výcvikových kapacit. Vilnius chce kvůli obavám z agresivní politiky Ruska a Běloruska do pěti let zdvojnásobit počet svých vojáků. Třímilionová země tak plánuje mít do konce desetiletí skoro padesát tisíc aktivních vojáků, včetně rezerv.
před 15 mminutami

Nejde o politiku, řekl prokurátor k Le Penové. Média mluví o šoku

Verdikt o Marine Le Penové není politické, ale soudní rozhodnutí, uvedl podle agentury AFP pařížský generální prokurátor Rémy Heitz. Francouzské listy píší v souvislosti s rozsudkem nad krajně pravicovou političkou o šoku a politickém zemětřesení. Le Penová v reakci prohlásila, že proti ní systém vytáhl atomovou zbraň.
16:31Aktualizovánopřed 20 mminutami

Osud Buči je pro Ukrajince děsivým symbolem ruské agrese

Před třemi lety vstoupili ukrajinští vojáci do města Buča obsazeného ruskými vojáky na začátku války. Okupanti tam zavraždili 561 lidí. V Buče a dalších oblastech Ukrajinci zdokumentovali 183 tisíc válečných zločinů. Masakr se stal pro napadenou zemi, která se nadále brání ruské agresi, děsivým symbolem.
před 34 mminutami

Myanmar hlásí už více než 2700 obětí zemětřesení

Bilance pátečního zemětřesení v Myanmaru vzrostla na více než 2719 mrtvých, uvádí v úterý s odkazem na čínskou státní televizi agentura Reuters. Dalších nejméně 4521 lidí utrpělo zranění a více než čtyři sta se pohřešuje, informovala čínská státní televize s odvoláním na vůdce myanmarské vojenské junty. Ten uvedl, že počet obětí může přesáhnout tři tisíce. Do země putuje humanitární pomoc, kterou ale vojenská junta blokuje v místech, která ovládají opoziční skupiny.
09:04Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Polsko zpřísní kvůli slintavce kontroly na hranicích

Polsko zpřísní kontroly na hranicích se Slovenskem, Českem a Německem, aby se ochránilo před slintavkou a kulhavkou, oznámil premiér Donald Tusk. Zdůraznil, že nemoc se dosud v zemi nevyskytuje a že se vláda soustřeďuje na to, aby se do země ani nedostala. Kontroly na hranicích se třemi sousedními zeměmi proto mají být častější.
15:05Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Europoslanci zbavili Nagyovou imunity v kauze Čapí hnízdo

Evropský parlament zbavil imunity českou europoslankyni Janu Nagyovou (ANO) z frakce Patrioti pro Evropu, která je v Česku obžalovaná v kauze Čapí hnízdo. Nagyová uvedla, že podobný verdikt čekala. Dodala, že věří, že soud potřetí rozhodne v její prospěch. O imunitu přišel i německý europoslanec českého původu Petr Bystroň (AfD), čelí obvinění z propagace protiústavních hnutí.
12:23Aktualizovánopřed 3 hhodinami

SledujteIsland zasáhly stovky zemětřesení, vulkán u Grindavíku opět chrlí lávu

Poblíž islandského města Grindavík se otevřela sopečná trhlina a začala se z ní valit láva. Úřady předtím zaznamenaly na poloostrově Reykjanes, kde Grindavík leží, stovky malých zemětřesení a evakuovaly v předstihu čtyřicet domů v Grindavíku i přilehlé geotermální lázně Modrá laguna, informují agentury.
před 4 hhodinami
Načítání...