Cesta do USA se pro mnohé zavírá. Nejvyšší soud umožnil vládě zpřísnit azylový režim

Americký nejvyšší soud povolil vládě Donalda Trumpa ztížit žádosti o azyl. O ten už nebudou moct požádat uprchlíci, kteří po cestě do USA prošli jinou zemí, v níž ale o azyl nepožádali. To se týká všech, kteří přišli přes Mexiko a nejsou jeho občany. Nařízení soudců dočasně anuluje verdikt soudu nižší instance, který zablokoval vymáhání nové Trumpovy politiky.

Nejvyšší soud teď vyhověl žádosti Trumpovy administrativy a rozhodl, že pravidlo může být uplatňováno, zatímco bude spor ohledně jeho legálnosti pokračovat. Prezident Trump reagoval slovy o „velkém vítězství pro hranici“. Mluvčí Bílého domu Hogan Gidley uvedl, že nejvyšší soud zvrátil „chybný“ předchozí verdikt, což vládu potěšilo. Podle AP nicméně není jasné, jak rychle bude omezení práva na azyl zaváděno v praxi.

„Tohle je jen dočasný krok a my doufáme, že nakonec odejdeme jako vítězové,“ komentoval postup nejvyššího soudu právník Lee Gelernt z Americké unie občanských práv (ACLU), která společně s dalšími stranami vládní opatření napadla.

Na jejich stranu se přiklonily liberální soudkyně nejvyššího soudu Ruth Baderová Ginsburgová a Sonia Sottomayorová, které nesouhlasily s většinovým názorem devítičlenného soudního senátu. Sottomayorová ve zdůvodnění svého postoje napsala, že sporný vládní dekret bourá dlouholetou praxi a dopadá na velmi zranitelnou skupinu lidí.

Opatření míří proti Guatemalcům nebo Hondurasanům

Vláda oznámila zpřísnění azylového režimu 15. července a podle agentury Reuters je klíčovým prvkem Trumpovy imigrační politiky. Ještě před koncem července ho zablokoval federální soud v San Franciscu, soud vyšší instance ale následně omezil platnost tohoto nařízení jen na státy Arizona a Kalifornie. U přistěhovalců přicházejících z Mexika do Texasu a Nového Mexika se už tedy nový režim mohl uplatňovat.

Podle médií je nová restrikce namířena především proti uprchlíkům z Guatemaly, Hondurasu a Salvadoru, kteří se snaží proniknout do USA přes Mexiko. „Většina lidí překračujících jižní hranici (Spojených států) jsou Středoameričané, kteří utíkají před násilím a chudobou. Na základě nového pravidla budou z větší části nezpůsobilí, stejně jako žadatelé o azyl z Afriky, Asie a Jižní Ameriky, kteří běžně k jižní hranici přichází,“ napsala AP.

Podle dosud platných regulí neměli právo na azyl pouze migranti přicházející do USA z takzvaných bezpečných zemí. Tento status má na severoamerickém kontinentu jen severní soused USA Kanada, na Mexiko se nevztahuje.