Britští poslanci ve druhém čtení schválili zákon k brexitu

6 minut
Události: Poslanci schválili zákon k brexitu ve druhém čtení
Zdroj: ČT24

Poslanci v britské Dolní sněmovně odpoledne ve druhém čtení schválili prováděcí zákon k dohodě o rozluce s Evropskou unií. Britský premiér Boris Johnson je předtím vyzval k jednotě a překonání mrtvého bodu. Vůdce opozice Jeremy Corbyn označil vyjednanou „rozvodovou“ dohodu za strašnou.

Poslanci prováděcí zákon schválili poměrem hlasů 358 ku 234. Odchod Spojeného království z EU k 31. lednu, jak slíbil Johnson v nedávné předvolební kampani, je po pátečním hlasování téměř jistý.

Evropská komise (EK) na zásadní krok pro dokončení brexitového procesu reagovala prohlášením, že Evropská unie je připravena podniknout formální kroky k dovršení dohody. „Hlasování v Dolní sněmovně bereme na vědomí. Jsme připraveni také ze strany EU podniknout formální kroky k završení dohody,“ citovala agentura Reuters mluvčí Komise. List The Guardian poznamenal, že Evropský parlament výstupovou dohodu ratifikuje 29. ledna.

Výsledek hlasování v Británii vítá i předseda Evropské rady Charles Michel. EU podle něj nadále trvá na rovných podmínkách jako předpokladu pro jakoukoli budoucí dohodu o vztazích s Londýnem. Odkázal tak na původní unijní požadavek, kdy Brusel podmínil dohodu o volném obchodu bez cel a kvót spravedlivou hospodářskou soutěží.

„Trouba je zapnutá, je nastavená na čtvrtý stupeň, můžeme být hotovi do poledne – nebo do pozdního oběda,“ prohlásil před polednem před hlasováním Johnson. Odkazoval tak na svou „brexitovou dohodu připravenou k upečení“, jak konzervativní premiér mluvil o dokumentu dojednaném s EU v předvolební kampani.

Vůdce opozičních labouristů Jeremy Corbyn brexitovou dohodu označil za strašnou a škodlivou pro zemi. Labouristé se obávají mimo jiné omezení práv pracujících a negativních dopadů na Severní Irsko.

Labouristický stínový ministr pro brexit Matthew Pennycook prohlásil, že podpora brexitu podle vládních představ bude znamenat „nejtvrdší možnou formu brexitu kromě odchodu úplně bez dohody“.

Konečné schválení Dolní sněmovnou se čeká 9. ledna

Návrh zákona do britského práva převádí dohodu o podmínkách odchodu země z EU. V pátek prošel prvním a druhým čtením, poté zamíří do parlamentních výborů, které se jím budou zabývat na začátku ledna. Konečné schválení v Dolní sněmovně se čeká 9. ledna.

Do horní komory parlamentu, Sněmovny lordů, by se měl zákon podle britského tisku dostat 13. ledna a v týdnu od 27. ledna získat formální souhlas královny.

Pokud parlament zákon schválí a Spojené království odejde, nastane přechodné období, jehož konec je zatím stanoven na prosinec 2020. Během něj budou obě strany dojednávat dohody upravující vzájemné vztahy. Británie už nebude členem společenství, prakticky se ale pro firmy a občany nic nezmění. Britská vláda již dala najevo, že návrh brexitového zákona bude obsahovat část, která prodloužení přechodného období vylučuje.

Konec ochrany zaměstnanců

Podle deníku The Guardian vláda z brexitového zákona zároveň vyňala části důležité pro opoziční labouristy. Ty se týkaly například ochrany pracovníků a byly součástí předchozí verze návrhu zákona zveřejněné v říjnu. Tehdejší Johnsonova menšinová vláda doufala, že tak získá hlasy rebelů z řad labouristů.

Předchozí parlament sice brexitový zákon podpořil, odmítl ale Johnsonův plán na jeho mimořádně rychlé schválení tak, aby země stihla opustit EU v termínu 31. října. V novém parlamentu již má Konzervativní strana většinu a očekává se, že zákon jím bez potíží projde.

Brexitovou dohodu musí ještě schválit Evropský parlament, což by se mohlo stát v týdnu od 13. ledna.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Švýcarskou vesnici pohřbila masa ledu a skal, předpověď zachránila životy

Vědci správně předpověděli kolaps ledovce a pak i svahu nad obcí Blatten. Vesnici se díky tomu podařilo evakuovat dříve, než ji pohřbila masa ledu a skal. Nezvěstný zůstává podle úřadů jeden člověk.
11:52Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Izrael udeřil na uprchlický tábor, tvrdí palestinská agentura

Civilní obrana v Pásmu Gazy ovládaná teroristickým Hamásem uvedla, že čtvrteční izraelské údery v enklávě zabily nejméně 44 Palestinců, píše AFP. Palestinská agentura WAFA tvrdí, že izraelská armáda leteckými údery i pozemní palbou zaútočila v uprchlickém táboře Burajdž, ve městě Džabálija a dále v oblastech měst Chán Júnis a Dajr Balah. Informace nelze ověřit. Dle médií Izrael a Hamás obdržely nový návrh USA na dočasné příměří v Gaze.
před 2 hhodinami

Novináři se dostali k plánům nukleárních základen, kde je Putinova „absolutní zbraň“

Německý magazín Der Spiegel společně s dánským investigativním střediskem Danwatch podrobně zmapovaly rekonstrukci, modernizaci a výstavbu řady jaderných zařízení ruské armády. Novináři se díky databázím zakázek a výběrových řízení dostali mimo jiné k plánům nukleárních základen u města Jasnyj, kde jsou umístěny hypersonické střely Avangard. Ty ruský vůdce Vladimir Putin v roce 2020 označil za absolutní zbraň, proti které je protivzdušná obrana naprosto neúčinná.
před 3 hhodinami

Americký soud pozastavil platnost Trumpových cel

Americký federální obchodní soud pozastavil platnost cel, která prezident Donald Trump začátkem dubna uvalil na řadu zemí světa včetně Evropské unie. Podle soudu je zavádění cel pravomocí Kongresu. Bílý dům se proti rozhodnutí odvolal a jeho mluvčí zpochybnil autoritu soudu. Sídlo prezidenta má nyní deset dní na dokončení procesu zastavení tarifů. Cla budou do rozhodnutí odvolacího soudu vybírána dál, upřesnil amerikanista Jiří Pondělíček.
02:26Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Zbrojař Strnad je podle Bloombergu nejbohatším Čechem

Majitel zbrojařské Czechoslovak Group (CSG) Michal Strnad předstihl s majetkem 17,1 miliardy dolarů (zhruba 379 miliard korun) v žebříčku agentury Bloomberg dědičku impéria PPF Renátu Kellnerovou. V denně aktualizovaném pořadí 500 nejbohatších lidí na světě Bloomberg ve čtvrtek zařadil Strnada na 135. místo, Kellnerovou s majetkem 16,8 miliardy dolarů (372 miliard korun) o dvě příčky níž.
před 4 hhodinami

USA začnou odebírat víza čínským studentům, řekl Rubio

Spojené státy začnou odebírat víza čínským studentům, oznámil ve středu ministr zahraničí Marco Rubio. Podle něj půjde například o studenty s vazbou na Komunistickou stranu Číny či studující kritické obory. Rubio plán zveřejnil v době, kdy se prezident Donald Trump snaží snížit počet zahraničních studentů na amerických univerzitách, které mají z jejich školného značné příjmy. Čína se proti oznámenému postupu již ohradila.
07:43Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Šéf slovenské národní banky dostal pokutu za podplácení

Soud první instance na Slovensku nepravomocně uznal guvernéra Národní banky Slovenska (NBS) Petera Kažimíra vinným v případu, ve kterém čelil obžalobě, že před lety jako ministr financí podplatil šéfa slovenské finanční správy. Za to Kažimíra potrestal pokutou 200 tisíc eur (asi pět milionů korun). Šéf banky vinu od začátku popírá a na vyhlášení verdiktu nepřišel. Obhajoba oznámila, že svému klientovi doporučí odvolat se.
10:05Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Čínská sonda míří k asteroidu a kometě, má odebrat vzorky

V Číně v noci na čtvrtek odstartovala raketa Dlouhý pochod 3B se sondou Tchien-wen 2. Jejím úkolem je získat vzorky hned ze dvou vesmírných těles. Pokud se to podaří, bude Čína po Japonsku a USA třetí zemí, která bude vlastnit horniny z asteroidů a komet. Vědci si od mise slibují posun v chápání vzniku Sluneční soustavy.
před 5 hhodinami
Načítání...