Britský velvyslanec v uniklých depeších označil Trumpa za neschopného. Ten s ním už nepromluví

Britský ministr obchodu Liam Fox se při setkání s dcerou amerického prezidenta Ivankou Trumpovou omluví za únik depeší, v nichž britský velvyslanec ve Spojených státech Kim Darroch označil současnou americkou vládu za „nešikovnou“ či „naprosto nefunkční“. Velvyslancovo hodnocení podle ministra neodpovídá postoji britského kabinetu. Šéf britské diplomacie Jeremy Hunt pak vyjádřil nesouhlas s „některými názory“ v uniklých zprávách. Prezident Donald Trump mezitím oznámil, že jeho administrativa s Darrochem již nebude jednat.

Obsah diplomatických depeší zveřejnil nedělník Mail on Sunday a britští vládní činitelé nyní podle médií spustili hon na původce úniku citlivých informací. Spekuluje se o tom, že nedělníku je spíše než úředník z ministerstva zahraničí mohl poskytnout vlivný politik. Britské ministerstvo zahraničí nicméně pravost citací nepopřelo.

„Neschopný a nestabilní“

Velvyslanec Darroch podle nedělníku za poslední dva roky do Londýna mimo jiné vzkázal, že prezident Trump je „nestabilní“ a „neschopný“. Uniklé zprávy zahrnují například velvyslancovy dojmy, že zprávy médií o „zuřivém boji a chaosu“ v Bílém domě, které Trump popíral jako falešné, byly „převážně hodnověrné“.

„Ve skutečnosti nevěříme, že tato vláda se stane nějak podstatněji normálnější, méně nefunkční, méně nepředvídatelnou, méně rozdělenou, méně neohrabanou a méně diplomaticky nešikovnou,“ napsal prý Darroch ve svých depeších.

Trumpovo prezidentování podle pětašedesátiletého diplomata může skončit „v plamenech“ a „ostudou“. Darroch také upozornil, že Trump byl sice „okouzlen“ státní návštěvou Británie, nicméně jeho vláda se nadále soustředí na vlastní zájmy a stále se drží hesla „Amerika na prvním místě“.

„Použijme tupé argumenty“

Velvyslanec prý také poukazoval na to, že rozdílné názory Washingtonu a Londýna na změnu klimatu, svobodu médií či trest smrti se mohou dostat do popředí po brexitu, kdy bude Spojené království usilovat o zlepšení americko-britských obchodních vztahů. Doporučoval proto prezidenta získávat „jednoduchými, dokonce tupými“ argumenty.

Ve zprávě z minulého měsíce pak Darroch označil americkou politiku vůči Íránu za „nesoudržnou a chaotickou“. Podle velvyslance „neobstojí“ Trumpovo tvrzení, že odvolal americký nálet na Írán deset minut před úderem, protože by si vyžádal 150 obětí. Spíše prezident nechtěl porušit slib z volební kampaně, že nezaplete USA do konfliktů v cizině. Diplomat se nedomnívá, že by Washington dospěl k nějaké soudržnější politice.

„Nelze vyloučit ani to nejhorší,“ napsal také diplomat o obviněních z provázanosti Trumpovy volební kampaně na Rusko. Tato podezření ale oficiální vyšetřování vedené bývalým šéfem FBI Robertem Muellerem nepotvrdilo.

Ministři se distancují

„Budu se omlouvat za to, že buď naši úředníci, nebo představitelé naší politické vrstvy nedostáli očekáváním, které my nebo Spojené státy máme ohledně jejich chování, které v tomto případě pokleslo zcela mimořádným a nepřijatelným způsobem,“ reagoval ministr Fox. Podobné úniky informací podle něj mohou ohrozit diplomatické vztahy.

Šéf Bílého domu v neděli reagoval vyjádřením, že velvyslanec Darroch pro Británii neodvádí dobrou práci. Podle Foxe však diplomat může ve své funkci pokračovat, přestože „názory, které byly v našich denících, nereflektují názory vlády“. „Problém není s velvyslancem. Tohle je problém s etikou jedince, který stojí za tímto konkrétním únikem,“ dodal ministr obchodu.

V pondělí se Trump ke kritice Darrocha vrátil a napsal, že už s ním Spojené státy jednat nebudou. Doplnil, že velvyslance nezná, ale že v USA nemá dobrou pověst. „Skvělou zprávou pro báječné Spojené království je, že již brzy bude mít nového premiéra,“ uvedl prezident.

Ministr zahraničí Hunt v reakci na kauzu kolem velvyslance v USA uvedl, že Darroch v depeších vyjadřoval osobní názory a že se s jeho hodnocením Trumpovy administrativy neztotožňuje. Nedopustí prý, aby aktuální dění jakkoli narušilo „výtečný vztah, který se Spojenými státy máme“.

Hunt: Velvyslanci musí být upřímní

Hunt doufá, že vládní vyšetřování odhalí, kdo je za únik citlivých diplomatických zpráv zodpovědný. Tohoto člověka prý čekají „velmi vážné důsledky“. Zároveň zdůraznil, že pracovníci ministerstva zahraničí jsou placeni za to, aby hodnotili dění ve svých působištích upřímně.

„Je velmi důležité, aby naši velvyslanci a vysocí představitelé po celém světě měli nadále pocit, že mohou tato upřímná stanoviska vyjadřovat,“ řekl šéf britské diplomacie na tiskové konferenci. „Máme jednu z nejlepších diplomatických sítí na světě a ta je založena na otevřené výměně informací a názorů,“ dodal.

Mluvčí premiérky Theresy Mayové uvedl, že je úkolem velvyslanců sdělovat své názory upřímně a bez příkras. Zároveň zdůraznil, že premiérka se s hodnocením neztotožňuje. Dodal, že únik depeší je nepřijatelný.