Británie či Norsko berou varování před Huawei vážně, Německo je zdrženlivější

Jeden z čínských ředitelů pobočky Huawei v Polsku je podezřelý ze špionáže pro tajné služby Pekingu a kvůli výrokům prezidenta Zemana se o čínské telekomunikační firmě znovu mluví i v Česku. Vedle České republiky výhrady k působení Huawei projevily úřady v řadě evropských zemí. V Británii před využitím její produkce varoval ministr obrany Gavin Williamson, belgický úřad pro kybernetickou bezpečnost údajně zvažuje zákaz používání technologií Huawei a naposledy přišly podobné zprávy z Norska. Například Německo je ale v tomto směru zdrženlivější, navíc podle expertů je vybavení od Huawei pro mobilní operátory nepostradatelné.

O zákazu využití služeb čínské společnosti se mluví zejména v souvislosti s přechodem na mobilní síť páté generace (5G), která bude podle agentury AFP klíčová pro rozvoj samořídících aut a dalších inteligentních zařízení. „Mám vážné, velmi hluboké obavy z toho, že by Huawei v Británii poskytovala síť 5G. Je to něco, čím bychom se museli velice pečlivě zabývat,“ řekl koncem prosince britský ministr Williamson.

Britský operátor British Telecom se rozhodl systémy od Huawei vyřadit z klíčových částí současných sítí 3G a 4G a toto opatření se prý bude vztahovat i na příští generaci. Vládní centrum, které čínské vybavení testuje, v létě podle agentury AP „zjistilo nedostatky v inženýrských postupech Huawei, které odhalily nová rizika“.

Podobná zpráva přišla tento týden z Norska, jehož vláda nyní zvažuje, zda umožní Huawei podílet se na budování norské sítě 5G. „Sdílíme obavy Spojených států a Británie pokud jde o špionáž proti soukromým a vládním subjektům v Norsku,“ řekl ministr spravedlnosti Tor Mikkel Wara.

Zákaz působení čínského dodavatele zvažuje belgické centrum pro kyberbezpečnost (CCB), přičemž se odvolává na „objektivní studie, které dokazují, že používání technologií od Huawei provázejí rizika“.

V neposlední řadě je zde také varování od eurokomisaře pro digitální trh Andruse Ansipa. Ten se obává, že čínské technologické firmy jsou nuceny spolupracovat s čínskými tajnými službami a do svých technologií za tímto účelem zabudovávají „zadní vrátka“.

Německo zatím Huawei z výstavby sítě 5G nevyřadí

Naopak Německo je při kritice na adresu Číňanů zdrženlivější. Telekomunikační skupina Deutsche Telekom se sice rozhodla přezkoumat svou strategii výběru dodavatelů vybavení pro telekomunikační sítě, vládní politici ale zatím nevidí důvod, proč vyřadit Huawei z výstavby sítě 5G.

Šéf spolkového úřadu pro bezpečnost v informační technice (BSI) v prosinci uvedl, že nemá konkrétní důkazy o špionáži ze strany čínské firmy. Pro vyřazení některé společnosti z tak významného projektu, jakým je výstavba sítě 5G, by přitom důkazy byly potřeba, míní. Zároveň ale podle politiků i odborníků musí být zajištěno, že každá použitá technologie bude bezpečná.

Podobná je situace třeba na Slovensku, kde zatím podle dostupných informací úřady nevydaly varování před plošným používáním produktů Huawei. Slovenský Národní bezpečnostní úřad, který má na starosti například ochranu utajovaných skutečností, v prosinci informoval, že sbírá a analyzuje údaje o této společnosti.

Německo již vícekrát žádalo Spojené státy, aby předložily důkazy o úskalích služeb Huawei. Americký prezident Donald Trump v srpnu podepsal zákon zakazující používání výrobků čínského dodavatele složkám vlády, a podle AP uvažuje také o dekretu, který by v tom zabránil americkým firmám.

Firma odmítá, že by s tajnými službami spolupracovala

Huawei tvrzení o spolupráci s tajnými službami odmítá a ujišťuje, že kyberbezpečnost je pro ni nesmírně důležitá. Jeden z šéfů firmy Ken Hu v prosinci hovořil o „nepodložených spekulacích vycházejících z ideologických či geopolitických úvah“.

Na jeho stranu se nedávno postavil například výkonný ředitel francouzského operátora Orange Stéphane Richard. Oznámil sice, že jeho společnost v důsledku výzev k obezřetnosti od francouzských úřadů nebude technologie od Huawei používat v citlivých částech své sítě. Zároveň však dodal, že tento krok nemá žádné technické zdůvodnění a že debata o Huawei je zpolitizovaná.

Největší portugalský operátor MEO v prosinci uzavřel s čínským koncernem novou smlouvu, přičemž ocenil know-how a schopnost inovace, které nabízí.

Odborníci: Huawei je nepostradatelný

AFP napsala, že v očích odborníků je Huawei pro operátory nepostradatelný, neboť poskytuje lepší výkon než konkurence. „Huawei je dnes výrazně dražší než konkurence, ale je také výrazně lepší,“ cituje AFP představitele nejmenovaného evropského poskytovatele mobilních služeb.

„Operátoři se na alternativy dívali, ale pochopili, že Huawei je aktuálně nejvíce novátorský a nepochybně lepší v otázce 5G,“ potvrzuje analytik poradenské skupiny Fitch Solutions Dexter Thillien.

Podle Paula Triola z analytické společnosti Eurasia Group dokonce levnější alternativa neexistuje. Jediní evropští konkurenti Sony Ericsson a Nokia prý nevyrábějí celou škálu požadovaného vybavení. Triolo avizuje, že případné snahy o odstranění Huawei z evropských trhů by byly velmi složité.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Firma Amazon vypustila na oběžnou dráhu první várku svých internetových družic

Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose v pondělí tamního času (v noci na úterý SELČ) vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska. Informovaly o tom tiskové agentury s odkazem na živý přenos.
před 8 mminutami

Řidič projel budovou školní družiny v americkém Chathamu. Zabil čtyři děti

Čtyři děti ve věku čtyři až 18 let v pondělí odpoledne místního času zahynuly a několik dalších bylo zraněno, když řidič projel svým automobilem budovou školní družiny v Chathamu, na předměstí Springfieldu v americkém státě Illinois. Informovaly o tom v noci na úterý agentury AP a AFP s odvoláním na policii. Řidič, který jel v autě sám, byl převezen do nemocnice na pozorování. Nebylo bezprostředně jasné, zda byl též zatčen ani zda jednal úmyslně.
před 23 mminutami

Sto dní s Trumpem přineslo cla, příkazy, nátlak, škrty či žaloby

Podpora veřejnosti amerického prezidenta Donalda Trumpa je po sto dnech jeho druhého funkčního období druhá nejnižší ze všech prezidentů od konce druhé světové války, vyplývá z dat agentury Gallup. Uplynulé týdny poznamenalo vyhlášení a následné částečné pozastavení cel na americké obchodní partnery, snaha o uzavření příměří v rusko-ukrajinské válce, tvrdý postup proti migraci nebo snahy o masivní redukci federálních výdajů.
před 40 mminutami

V kanadských volbách zvítězili vládnoucí liberálové premiéra Carneyho, tvrdí média

Tiskové agentury s odkazem na projekce kanadských médií informují, že v předčasných volbách v Kanadě zvítězila vládnoucí Liberální strana premiéra Marka Carneyho. Zatím podle nich ale není zcela jasné, zda liberálové získají také většinu v parlamentu, a budou tak moci sestavit jednobarevnou vládu. Stanice CTV News uvedla, že liberálové na parlamentní většinu podle jejího odhadu nedosáhnou. Poslední volební místnosti se mají na pacifickém pobřeží uzavřít v úterý 7:30 SELČ.
před 49 mminutami

Španělsko postupně obnovuje dodávky proudu po blackoutu

Ve Španělsku a Portugalsku, které v pondělí zasáhl rozsáhlý výpadek proudu, se během večera pomalu daří obnovovat dodávky elektřiny. Podle španělského tisku oblasti ve většině španělských regionů znovu dostávají proud, včetně některých čtvrtí v Barceloně a Madridu. Španělský premiér Pedro Sanchéz pozdě večer uvedl, že se v zemi podařilo obnovit dodávky elektřiny zhruba z padesáti procent. V Portugalsku se energetici domnívají, že by se jim mělo v průběhu noci podařit situaci stabilizovat. Elektřinu tam nyní dostává zhruba desetina odběratelů.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Německo je o krok blíž nové vládě, CDU zveřejnila jména ministrů

Pravděpodobný budoucí německý kancléř Friedrich Merz postupuje v sestavování nového kabinetu. Jeho Křesťanskodemokratická unie (CDU) zveřejnila kandidáty pro sedm ministerských pozic, které jí podle koaliční smlouvy připadnou. Celkem jich má mít kabinet osmnáct, tedy o jednoho více než nyní, a CDU vůbec poprvé po šedesáti letech obsadí post šéfa diplomacie. Mezi Merzovými nominanty jsou blízcí straničtí spojenci i manažeři velkých firem, kteří mají pomoci řešit nejen ekonomické problémy země.
před 8 hhodinami

„Příhodný konec bídného života.“ Před 80 lety byl zastřelen Benito Mussolini

Přesně před osmdesáti lety zemřel Benito Mussolini, který proslul jako čelní představitel fašistické Itálie titulovaný duce. V zemi zavedl cenzuru tisku a zavlekl Itálii po boku nacistického Německa do druhé světové války. Zemřel 28. dubna 1945 po boku své milenky Clary Petacciové, kdy byl bez soudu zastřelen partyzány. Jejich těla pak byla pověšena za paty hlavou dolů před čerpací stanicí na milánském Piazzale Loreto.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Bilance: Evropa v čase obchodní války

Tým publicistického měsíčníku Bilance se tentokrát zaměřil na dopady celní války na Evropu. Zajímal se, jak na nestabilní situaci reagují české firmy s napojením na Spojené státy. Věnoval se i soběstačnosti Evropy, přičemž se dostal i do dolů, kde je možné vidět české lithium. Tématem pondělního vysílání byl i odraz proměny bezpečnostní architektury v byznysu, který se projevil hlavně ve zbrojařství.
před 8 hhodinami
Načítání...