Británie či Norsko berou varování před Huawei vážně, Německo je zdrženlivější

Jeden z čínských ředitelů pobočky Huawei v Polsku je podezřelý ze špionáže pro tajné služby Pekingu a kvůli výrokům prezidenta Zemana se o čínské telekomunikační firmě znovu mluví i v Česku. Vedle České republiky výhrady k působení Huawei projevily úřady v řadě evropských zemí. V Británii před využitím její produkce varoval ministr obrany Gavin Williamson, belgický úřad pro kybernetickou bezpečnost údajně zvažuje zákaz používání technologií Huawei a naposledy přišly podobné zprávy z Norska. Například Německo je ale v tomto směru zdrženlivější, navíc podle expertů je vybavení od Huawei pro mobilní operátory nepostradatelné.

O zákazu využití služeb čínské společnosti se mluví zejména v souvislosti s přechodem na mobilní síť páté generace (5G), která bude podle agentury AFP klíčová pro rozvoj samořídících aut a dalších inteligentních zařízení. „Mám vážné, velmi hluboké obavy z toho, že by Huawei v Británii poskytovala síť 5G. Je to něco, čím bychom se museli velice pečlivě zabývat,“ řekl koncem prosince britský ministr Williamson.

Britský operátor British Telecom se rozhodl systémy od Huawei vyřadit z klíčových částí současných sítí 3G a 4G a toto opatření se prý bude vztahovat i na příští generaci. Vládní centrum, které čínské vybavení testuje, v létě podle agentury AP „zjistilo nedostatky v inženýrských postupech Huawei, které odhalily nová rizika“.

Podobná zpráva přišla tento týden z Norska, jehož vláda nyní zvažuje, zda umožní Huawei podílet se na budování norské sítě 5G. „Sdílíme obavy Spojených států a Británie pokud jde o špionáž proti soukromým a vládním subjektům v Norsku,“ řekl ministr spravedlnosti Tor Mikkel Wara.

Zákaz působení čínského dodavatele zvažuje belgické centrum pro kyberbezpečnost (CCB), přičemž se odvolává na „objektivní studie, které dokazují, že používání technologií od Huawei provázejí rizika“.

V neposlední řadě je zde také varování od eurokomisaře pro digitální trh Andruse Ansipa. Ten se obává, že čínské technologické firmy jsou nuceny spolupracovat s čínskými tajnými službami a do svých technologií za tímto účelem zabudovávají „zadní vrátka“.

Německo zatím Huawei z výstavby sítě 5G nevyřadí

Naopak Německo je při kritice na adresu Číňanů zdrženlivější. Telekomunikační skupina Deutsche Telekom se sice rozhodla přezkoumat svou strategii výběru dodavatelů vybavení pro telekomunikační sítě, vládní politici ale zatím nevidí důvod, proč vyřadit Huawei z výstavby sítě 5G.

Šéf spolkového úřadu pro bezpečnost v informační technice (BSI) v prosinci uvedl, že nemá konkrétní důkazy o špionáži ze strany čínské firmy. Pro vyřazení některé společnosti z tak významného projektu, jakým je výstavba sítě 5G, by přitom důkazy byly potřeba, míní. Zároveň ale podle politiků i odborníků musí být zajištěno, že každá použitá technologie bude bezpečná.

Podobná je situace třeba na Slovensku, kde zatím podle dostupných informací úřady nevydaly varování před plošným používáním produktů Huawei. Slovenský Národní bezpečnostní úřad, který má na starosti například ochranu utajovaných skutečností, v prosinci informoval, že sbírá a analyzuje údaje o této společnosti.

Německo již vícekrát žádalo Spojené státy, aby předložily důkazy o úskalích služeb Huawei. Americký prezident Donald Trump v srpnu podepsal zákon zakazující používání výrobků čínského dodavatele složkám vlády, a podle AP uvažuje také o dekretu, který by v tom zabránil americkým firmám.

Firma odmítá, že by s tajnými službami spolupracovala

Huawei tvrzení o spolupráci s tajnými službami odmítá a ujišťuje, že kyberbezpečnost je pro ni nesmírně důležitá. Jeden z šéfů firmy Ken Hu v prosinci hovořil o „nepodložených spekulacích vycházejících z ideologických či geopolitických úvah“.

Na jeho stranu se nedávno postavil například výkonný ředitel francouzského operátora Orange Stéphane Richard. Oznámil sice, že jeho společnost v důsledku výzev k obezřetnosti od francouzských úřadů nebude technologie od Huawei používat v citlivých částech své sítě. Zároveň však dodal, že tento krok nemá žádné technické zdůvodnění a že debata o Huawei je zpolitizovaná.

Největší portugalský operátor MEO v prosinci uzavřel s čínským koncernem novou smlouvu, přičemž ocenil know-how a schopnost inovace, které nabízí.

Odborníci: Huawei je nepostradatelný

AFP napsala, že v očích odborníků je Huawei pro operátory nepostradatelný, neboť poskytuje lepší výkon než konkurence. „Huawei je dnes výrazně dražší než konkurence, ale je také výrazně lepší,“ cituje AFP představitele nejmenovaného evropského poskytovatele mobilních služeb.

„Operátoři se na alternativy dívali, ale pochopili, že Huawei je aktuálně nejvíce novátorský a nepochybně lepší v otázce 5G,“ potvrzuje analytik poradenské skupiny Fitch Solutions Dexter Thillien.

Podle Paula Triola z analytické společnosti Eurasia Group dokonce levnější alternativa neexistuje. Jediní evropští konkurenti Sony Ericsson a Nokia prý nevyrábějí celou škálu požadovaného vybavení. Triolo avizuje, že případné snahy o odstranění Huawei z evropských trhů by byly velmi složité.