Bouře Freddy má v Malawi na dvě stě obětí, jednalo se nejspíš o nejdéle trvající cyklon

Tropická bouře Freddy už má v Malawi a Mosambiku nejméně 216 obětí na životech, informovala agentura AP s odkazem na mosambický úřad pro řešení katastrof. Ten v úterý potvrdil sedmnáct úmrtí. V Malawi si záplavy a sesuvy půdy podle tamních představitelů vyžádaly nejméně 199 životů, pondělní bilance hovořila o 99 mrtvých. Freddy je jedna z nejsilnějších bouří, které kdy byly zaznamenány na jižní polokouli, a potenciálně nejdéle trvající tropický cyklon.

Mosambický úřad pro zvládání katastrof rovněž informoval o devatenácti stech zničených domovech. V Mali bylo podle úřadů zraněno 584 lidí a 37 se jich stále pohřešuje.

Země se přitom dál potýká se silnými dešti. Stav katastrofy byl vyhlášen v deseti okresech, které bouře zasáhla nejvíce. Na jihu Malawi bylo nuceno opustit své domovy devatenáct tisíc lidí. Záchranné práce pokračují a záchranáři hledají možné přeživší i pomocí lopat.

„V mnoha zasažených oblastech nefunguje elektřina a telekomunikace, což ztěžuje poskytování pomoci,“ uvedl k situaci v Malawi mluvčí generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese. Očekává se, že počet mrtvých bude stoupat, protože některé oblasti zůstávají kvůli vytrvalému dešti a prudkému větru odříznuté.

Bouře zasáhla v noci na pondělí jižní část této africké země, v sobotu a v neděli udeřila už v Mosambiku. Malawiské oběti živlu byly hlášeny zejména z okolí města Blantyre, komerčního centra země. Představitelé hlavní fakultní nemocnice v Blantyre uvedli, že se nemohou vypořádat s obrovským počtem těl. Vyzvali tedy pozůstalé, aby si vyzvedli těla k pohřbení, protože v nemocniční márnici dochází místo.

„Řeky se vylévají, lidi unáší voda, budovy se hroutí,“ řekl stanici BBC policejní mluvčí Peter Kalaya.

AI: Postižené země by měly dostat odškodnění

Podle organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI) by zasažené státy měly být odškodněny za ztráty a škody, které cyklon způsobil.

„Mosambik a Malawi jsou mezi zeměmi, které jsou nejméně zodpovědné za změny klimatu. Čelí ale plné síle bouří, které jsou intenzivnější kvůli globálnímu oteplování, k němuž přispívají zejména emise oxidu uhličitého z nejbohatších zemí světa,“ uvedl Tigere Chagutah, který je v AI zodpovědný za programy v jižní a východní Africe.

Na vytvoření speciálního fondu pro kompenzace škod způsobených změnou klimatu se loni shodli zástupci zemí účastnících se klimatické konference COP27 v Egyptě.

Načítání...