Bílý dům v dokumentu pro soud tvrdí, že miliardář Elon Musk je pouze poradcem prezidenta Donalda Trumpa a nemá pravomoci sám činit vládní rozhodnutí. Dokument podle agentury Reuters popírá, že by Musk byl v čele úřadu DOGE, jehož úkolem je seškrtat výdaje, které Trumpova administrativa považuje za nepotřebné. Právě přístup nevoleného Muskova týmu k citlivým údajům amerických úřadů o občanech vyvolává obavy a vede k žalobám.
Bílý dům tvrdí, že Musk nevede úřad efektivity a je jen poradcem
Trump loni v listopadu oznámil záměr a v lednu potvrdil zřízení týmu pro vládní efektivitu (DOGE). Vznikl za účelem odhalování a odstraňování toho, co Trumpova administrativa považuje za nehospodárné vládní výdaje. V čele týmu DOGE stanul právě Musk.
Přístup DOGE k citlivým údajům Američanů, mimo jiné k záznamům ministerstva financí, stejně jako jeho inspekce různých vládních agentur, podnítily mezi kritiky obavy z růstu Muskovy moci a případného střetu zájmů. Musk vlastní domácí holdingy a udržuje obchodní kontakty v Číně. Zaznívají i slova o převratu, kvůli činnosti DOGE padají rovněž žaloby.
Bílý dům: Musk DOGE neřídí a nemůže rozhodovat
Bílý dům nyní v dokumentu, o kterém informuje agentura Reuters, tvrdí, že Musk není zaměstnancem ani šéfem úřadu. Podle dokumentu Musk může pouze radit prezidentovi a komunikovat prezidentská rozhodnutí. „Jako další seniorní poradci v Bílém domě, Musk nemá skutečnou či formální pravomoc sám činit vládní rozhodnutí,“ tvrdí Bílý dům.
Pod dokumentem je podepsán vedoucí administrativního oddělení Bílého domu Joshua Fisher. Bílý dům ho vypracoval pro soud kvůli rozepři iniciované státem Nové Mexiko. V žalobě z minulého týdne patnáct států USA uvádí, že kumulace tak ohromné moci v rukou nevoleného Muska je protiústavní a je hrozbou pro demokracii.
Už dříve tento měsíc podalo devatenáct států USA na DOGE žalobu, v níž tvrdí, že Trumpova administrativa umožnila Muskovu týmu přístup do centrálního platebního systému ministerstva financí v rozporu s federálním zákonem.
Dobrovolné i vynucené rezignace
O víkendu zase z čela americké Správy sociálního zabezpečení (SSA), která vyplácí důchody desítkám milionů Američanů, odstoupila dočasná ředitelka Michelle Kingová. Odmítla poskytnout přístup k citlivým údajům lidem z Muskova týmu, píší deníky The Washington Post (WP) či NY Times.
Odchod Michelle Kingové z čela SSA není první případ, kdy kvůli těmto snahám odstoupil vysoce postavený vládní činitel. Podobný vývoj nastal v lednu na ministerstvu financí, když Muskovi lidé chtěli přístup do obřího platebního systému americké vlády. Nejvýše postavený úředník na ministerstvu David Lebryk nechtěl požadavku vyhovět, načež jej vedení resortu z funkce vytlačilo.
Deník WP v neděli informoval, že tým pověřený zeštíhlením státu usiluje také o přístup do ostře střeženého systému daňového úřadu IRS s detailními informacemi o všech daňových poplatnících, podnicích a neziskových organizacích ve Spojených státech.
Musk patří k nejbližším spolupracovníkům Trumpa. Miliardář daroval kampani za zvolení Trumpa 250 milionů dolarů (šest miliard korun).