Biden pošle Kyjevu pomoc za miliardy, včetně klouzavých bomb

Americký prezident Joe Biden krátce před setkáním se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským v Bílém domě oznámil další vojenský balík pro Kyjev ve výši zhruba osmi miliard dolarů (180 miliard korun). Cílem pomoci, která zahrnuje první dodávky klouzavých bomb s doletem 130 kilometrů, je podle Bidena podpořit Kyjev, aby mohl „tuto válku vyhrát“. Zelenského mírový plán se nicméně ve Washingtonu nesetkal s nadšením, píše list The Wall Street Journal (WSJ). Americká viceprezidentka a demokratická kandidátka pro listopadové prezidentské volby v USA Kamala Harrisová při setkání se Zelenským řekla, že návrhy, aby se Ukrajina vzdala velké části svého území, jsou nepřijatelné a nebezpečné – navrhují kapitulaci, nikoliv mír.

Zelenskyj za americkou pomoc poděkoval na síti X. Kyjev prostředky využije efektivně a transparentně, zdůraznila hlava státu.

Součástí balíku jsou poprvé také naváděné bomby s dosahem až 130 kilometrů. Podle agentury Reuters si tak Ukrajina „zásadně polepší“ ve schopnosti ohrozit ruské síly z bezpečné vzdálenosti. Bomba, schopná zasáhnout cíle s vysokou přesností, má být vypouštěna ze stíhacích letounů.

Další pomoc má posílit ukrajinskou protivzdušnou obranu a zahrnuje také drony a munici vzduch–země. Americké ministerstvo obrany zároveň poskytne Ukrajině další baterii protivzdušné obrany Patriot a více střel používaných v tomto systému.

Pentagon navíc rozšíří výcvik ukrajinských pilotů na stíhacích letounech F-16, přičemž v příštím roce výcvikem projde dalších osmnáct pilotů ukrajinského letectva.

Otázka limitů na použití zbraní v Rusku

Očekávalo se, že Biden a Zelenskyj budou ve čtvrtek jednat i o tom, zda Ukrajina může používat americké zbraně pro útoky na cíle v ruském týlu. Podle nejmenovaného amerického zdroje se však šéf Bílého domu nyní nechystá oznámit, že Spojené státy dají Kyjevu zelenou.

USA dosud Ukrajině povolovaly zasahovat pouze ty cíle v Rusku, které souvisely s odvrácením ruské ofenzivy v Charkovské oblasti. Podle analytiků se obávají eskalace konfliktu mezi dvěma jadernými velmocemi. Podobně jako Washington smýšlí také Německo, naopak Velká Británie, Francie, Česko a další země jsou spíše pro zrušení limitů.

Skepse Washingtonu vůči mírovému plánu

Zelenskyj se ve Spojených státech snaží prosadit svůj mírový plán, který označuje za rámec pro porážku Ruska. Plán zeširoka pokrývá potřeby Ukrajiny na bojišti, vnitřní politické reformy a ekonomiku, sdělil v úterý vysoce postavený představitel americké diplomacie.

Američtí a evropští představitelé uvedli, že nejpropracovanější částí je první fáze, tedy požadavky týkající se zbraní, přičemž ústředním bodem je právě výzva, aby Spojené státy daly Ukrajině zelenou k použití zbraní dlouhého doletu na území nepřítele.

Činitelé obeznámení s obecnými obrysy plánu však tvrdí, že nenabízí žádnou jasnou cestu k vítězství na Ukrajině. „Nejsem z toho nadšený, není tam nic moc nového,“ řekl listu WSJ jeden z nejmenovaných představitelů. Plán údajně postrádá konkrétní kroky, které by Bidenova administrativa mohla podpořit ve zbývajících čtyřech měsících ve funkci. Agentura Reuters večer uvedla, že Biden se má setkat se Zelenským také letos v říjnu v Německu, kde budou diskutovat právě o ukrajinském plánu.

Zelenského návštěva USA se koná v kritické fázi války, kdy ruské jednotky pokračují v postupu na východní Ukrajině, přestože ukrajinské síly minulý měsíc zahájily překvapivý vpád do ruské Kurské oblasti. S nadcházejícím chladným počasím se navíc stejně jako v posledních letech očekává větší intenzita ruských úderů na ukrajinskou energetickou a další infrastrukturu.

Jak to vidí Harrisová a jak Trump

Návrhy, aby se Ukrajina vzdala velké části svého území, jsou nepřijatelné a nebezpečné – navrhují kapitulaci, nikoliv mír. Při setkání se Zelenským to v Bílém domě prohlásila americká viceprezidentka a demokratická kandidátka pro listopadové prezidentské volby v USA Kamala Harrisová. Varovala také, že pokud svět nechá agresory brát si beztrestně cizí půdu, ruský prezident Vladimir Putin by se příště mohl zaměřit na Polsko či na pobaltské státy.

„V mé zemi jsou lidé, kteří by donutili Ukrajinu, aby se vzdala velké části svého suverénního území, kteří by požadovali, aby se Ukrajina prohlásila za neutrální,“ řekla Harrisová. „Tyto návrhy jsou stejné jako ty Putinovy, a nejsou to mírové návrhy. Jsou to návrhy na kapitulaci,“ řekla viceprezidentka podle agentury AFP v narážce na republikánského exprezidenta Donalda Trumpa, jenž bude v listopadových volbách jejím soupeřem. Trump o den dříve ostře kritizoval Zelenského, protože podle něj odmítá uzavřít dohodu, jež by vedla k ukončení ruské války proti Ukrajině.

Landovský: Evropské státy by měly v podpoře Kyjeva přidat

Bílý dům už ve středu oznámil další vojenskou pomoc Ukrajině v hodnotě 375 milionů dolarů (8,5 miliardy korun). Tento balík má obsahovat munici pro mobilní salvové raketomety HIMARS, protitankové střely Javelin a TOW či obrněná vozidla MRAP, píše agentura Reuters.

Spojené státy jsou největším podporovatelem Kyjeva ve vojenské oblasti. Podle amerického ministerstva zahraničí poskytly Ukrajině od února předloňského roku, kdy začala plnohodnotná válka, pomoc v hodnotě 55,7 miliardy dolarů (1,26 bilionu korun).

Západní pomoc i tak není podle bývalého českého velvyslance při NATO a výkonného ředitele Aspen Institute Central Europe Jakuba Landovského dostatečná, aby obrátila vývoj na frontě směrem k ukrajinskému vítězství. Do podpory Ukrajiny by se podle něj měly více zapojit hlavně evropské státy, které jsou konfliktu nejblíže. Na obranu přitom stále všechny nevydávají dvě procenta rozpočtu, jak slíbily v NATO, zdůraznil Landovský v pořadu 90' ČT24.

20 minut
90'ČT24: Další americká pomoc Ukrajině
Zdroj: ČT24

„Pro mě je navíc velkým zklamáním to, že na Afghánistán přispívala Evropská unie více než dnes přispívá na Ukrajinu,“ upozornil bývalý diplomat. Evropa by si měla podle něj uvědomit, že součást její prosperity je i navrácení obranného průmyslu na evropský kontinent, myslí si Landovský.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Itálie hledá nové uplatnění pro migrační centra v Albánii

Itálie začala loni v říjnu oficiálně provozovat dvě migrační centra na území Albánie. Zatím však nepříliš úspěšně, zařízení byla využita pouze po dobu sedmi dní, během nichž se v nich vystřídalo dvaašedesát běženců. Soudy rozhodly, že je úřady musí okamžitě převézt zpět na italské území. Vláda nyní čeká na rozhodnutí evropského soudu, zda bude moci obě zařízení pro žadatele o azyl využít. Zatím přišla s alternativním řešením, a to umístit do táborů migranty určené k vyhoštění. Takovou možnost však původní dohoda s Albánií nepřipouští.
před 6 hhodinami

V izraelském vězení zemřel mladistvý Palestinec. Okolnosti jsou nejasné

V izraelském vězení zemřel po půl roce zadržování sedmnáctiletý Walíd Ahmad. Oficiálně nebyl z ničeho obviněn. Okolnosti smrti z minulého víkendu stále nejsou jasné. Ve vazbě již zemřelo třiašedesát zadržených Palestinců, Walíd Ahmad byl prvním mladistvým. Podle rodiny byl před zatčením zdravý.
před 7 hhodinami

Rádio Svobodná Evropa posílá pražské zaměstnance na neplacenou dovolenou

Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) začalo v úterý posílat zaměstnance pražské centrály na neplacenou dovolenou. Médium totiž od amerického Kongresu neobdrželo vyčleněné prostředky na dubnový provoz. Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa chce financování RFE/RL ukončit, rozhlasová stanice se proti tomu brání soudní cestou.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Automobilky dostanou více času na splnění emisních cílů, navrhla EK

Evropská komise (EK) navrhla úpravu systému pokut pro výrobce aut, kteří neplní emisní cíle. Automobilky by tak nově měly vykazovat plnění cílů za tříleté období, nikoli za každý rok.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Litva navýší výdaje na obranu na více než pět procent HDP

Litevská vláda po dohodě s opozicí navýší výdaje na obranu na více než pět procent HDP. Polovina financí bude určena na modernizaci, zbytek půjde na navýšení výcvikových kapacit. Vilnius chce kvůli obavám z agresivní politiky Ruska a Běloruska do pěti let zdvojnásobit počet svých vojáků. Třímilionová země tak plánuje mít do konce desetiletí skoro padesát tisíc aktivních vojáků, včetně rezerv.
před 9 hhodinami

Nejde o politiku, řekl prokurátor k Le Penové. Média mluví o šoku

Verdikt o Marine Le Penové není politické, ale soudní rozhodnutí, uvedl podle agentury AFP pařížský generální prokurátor Rémy Heitz. Francouzské listy píší v souvislosti s rozsudkem nad krajně pravicovou političkou o šoku a politickém zemětřesení. Le Penová v reakci prohlásila, že proti ní systém vytáhl atomovou zbraň.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Osud Buči je pro Ukrajince děsivým symbolem ruské agrese

Před třemi lety vstoupili ukrajinští vojáci do města Buča obsazeného ruskými vojáky na začátku války. Okupanti tam zavraždili 561 lidí. V Buče a dalších oblastech Ukrajinci zdokumentovali 183 tisíc válečných zločinů. Masakr se stal pro napadenou zemi, která se nadále brání ruské agresi, děsivým symbolem.
před 9 hhodinami

Myanmar hlásí už více než 2700 obětí zemětřesení

Bilance pátečního zemětřesení v Myanmaru vzrostla na více než 2719 mrtvých, uvádí v úterý s odkazem na čínskou státní televizi agentura Reuters. Dalších nejméně 4521 lidí utrpělo zranění a více než čtyři sta se pohřešuje, informovala čínská státní televize s odvoláním na vůdce myanmarské vojenské junty. Ten uvedl, že počet obětí může přesáhnout tři tisíce. Do země putuje humanitární pomoc, kterou ale vojenská junta blokuje v místech, která ovládají opoziční skupiny.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami
Načítání...