Nejméně sedm lidí přišlo o život a 33 utrpělo zranění při ostřelování ázerbájdžánského města Gjandža arménskými raketami, uvedlo v neděli ázerbájdžánské ministerstvo zahraničí. Arménie zprávy o porušování příměří v bojích o Náhorní Karabach popřela.
Ázerbájdžán hlásí sedm mrtvých při ostřelování. Arménie popírá, že by porušila příměří
„Nový raketový útok arménských sil na obytnou čtvrť v druhém největším ázerbájdžánském městě Gjandža (Gäncä) arménskými silami, sedm mrtvých a 33 zraněných, včetně dětí,“ uvedlo ázerbájdžánské ministerstvo na Twitteru.
Podle agentury Interfax, která se odvolává na místní úřady, zasáhla jedna z raket obytný dům s více byty, který se zcela zhroutil. Z trosek záchranáři vyprostili pět těl a také 17 zraněných, uvedla agentura. Pátrání po přeživších na místě pokračuje.
Mluvčí arménského ministerstva obrany Šušan Stepanjanová ázerbájdžánská nařčení odmítla jako „naprosto lživá a nikterak se nevztahující k realitě“. Jerevan podle ní dodržuje příměří, dohodnuté v noci na sobotu v Moskvě ministry zahraničí Arménie, Ázerbájdžánu a Ruska.
Arménská strana v sobotu obvinila Ázerbájdžán, že porušil příměří ostřelováním Stěpanakertu, správního střediska Náhorního Karabachu, který ovládají arménští separatisté. Baku naopak obvinilo arménské síly z ostřelování měst Terter a Agdam u hranic s Karabachem.
Spor o Náhorní Karabach trvá už desítky let
V oblasti se od konce září odehrávají nejtěžší boje za posledních 25 let. Spor o Náhorní Karabach – enklávu v jihozápadním Ázerbájdžánu s převážně arménským obyvatelstvem – trvá mezi Arménií a Ázerbájdžánem už desítky let. Ozbrojený konflikt vypukl v roce 1988 ještě za éry Sovětského svazu. Náhorní Karabach se s podporou Arménie odtrhl od Ázerbájdžánu v krvavé válce, která si podle odhadů vyžádala na třicet tisíc mrtvých a jejímž výsledkem byly statisíce uprchlíků.
V současné době se Náhorní Karabach a přilehlý Lačinský koridor nacházejí pod vojenskou kontrolou Arménie. Ázerbájdžán považuje toto území za okupované. Současný střet se rozhořel 27. září.