Atentátník na Reagana vyšel na svobodu. Amerika na to kouká s rozpaky

9 minut
Horizont ČT24: John Hinckley je na svobodě
Zdroj: ČT24

Federální soud v USA pustil bezpodmínečně na svobodu Johna Hinckleyho, který se v roce 1981 pokusil zastřelit tehdejšího prezidenta Ronalda Reagana. Hinckley žil od roku 2016 pod kontrolou úřadů v domě své matky. Předchozích 35 let strávil na uzavřeném oddělení psychiatrické nemocnice. Reaganova nadace rozhodnutí justice kritizovala. Podle velvyslance v USA Hynka Kmoníčka přichází rozhodnutí v nevhodné době.

K činu došlo 30. března 1981. Když z washingtonského hotelu Hilton vyšel čtyřicátý americký prezident Ronald Reagan, padlo šest výstřelů. Reagan byl vážně zraněn, stejně jako další tři lidé, všichni útok přežili. Střelce policie zatkla.

Šestadvacetiletý John Hinckley tehdy vypověděl, že vraždou prezidenta chtěl ohromit Jodie Fosterovou. Obsesivní vztah k tehdy dospívající herečce si vytvořil po zhlédnutí filmu Taxikář. Scorseseho snímek pracuje i s motivem atentátu na politika.

Žaloba na Hinckleyho měla třináct bodů, soud ho však následně uznal nevinným pro nepříčetnost a nařídil léčení. Diagnóza zněla narcisismus, psychotická porucha a hraniční porucha osobnosti.

Změna zákonů

„Na Ameriku to zapůsobilo zejména v legální sféře. Poté, co byl uznán nevinným z důvodu nepříčetnosti, se začaly postupně měnit zákonné úpravy v několika amerických státech tak, aby toto příště v zásadě nebylo možné,“ podotýká český velvyslanec.

Muž pak strávil v psychiatrické nemocnici pětatřicet let, přičemž se jeho režim do propuštění v roce 2016 postupně zmírňoval. „Mám velké obavy. Doufám, že jeho propuštění je správné a že nikomu dalšímu neublíží,“ říká člen Reaganovy ochranky Joe Mann.

Pobouření

Hinckley se po pobytu v psychiatrické nemocnici přestěhoval k matce do Virginie, kde žil až dosud pod kontrolou a s řadou omezení. O jeho úplném osvobození soud rozhodl v září, rozhodnutí pak potvrdil letos 1. června. „Už není duševně nemocný. Už není nebezpečný. Celý jeho život je teď o hledání spásy. V soudní síni jsme vyjádřili hlubokou lítost,“ uvedl obhájce Hinckleyho Harry Levine.

S propuštěním nesouhlasí Prezidentská nadace a institut Ronalda Reagana. „Jsme zásadně proti jeho propuštění do společnosti, kde se podle všeho bude snažit vydělávat na své neblahé proslulosti,“ uvedla v prohlášení.

Kromě pobouření to však podle Kmoníčka nevyvolalo u zpravodajských nebo tajných složek žádné reakce. „Protože všichni víme, že při tom atentátu byl prezident zasáhnut pouze odraženou střelou, že jeho jedinou skutečně smrtelnou obětí byl tiskový sekretář James Brady, který byl do konce svého života paralyzován a zemřel 33 let po atentátu,“ podotýká s tím, že obecné mínění v USA je, že Hinckley by měl setrvat tam, kde byl. Celkové reakce společnosti jsou negativní.

Špatné načasování

Rozsudek přišel také ve chvíli, kdy se řeší další velká kauza. A to ohledně ochrany členů nejvyššího soudu spojených států. „Až dosud nedostávali žádnou ochranu, nakonec tedy Kongres rozhodl, že budou chráněni tajnou službou,“ podotkl Kmoníček s tím, že 28 vládních demokratických poslanců hlasovalo proti.

„Nikoliv proti poskytování ochrany soudcům nejvyššího soudu, ale že právě naopak chtěli, aby se ochrana rozšířila i na normální federální soudce, protože i loni tady došlo k několika úspěšným či neúspěšným pokusům o vraždy federálních soudců,“ podotýká velvyslanec s tím, že rozhodnutí přichází v „politicky v hodně necitlivém momentu.“

Hinckley plánuje koncerty

V posledních letech se Hinckley věnuje hudbě a plánuje dokonce koncertní turné. „Velké díky všem, kteří mi pomohli k mému bezpodmínečnému propuštění. Byla to dlouhá a podivná cesta. Teď je čas na rock and roll,“ napsal na svém Twitteru.

Spojené státy americké pamatují řadu atentátů na své prezidenty, přičemž jejich smrtí skončily ve čtyřech případech. Naposledy se tak stalo 22. listopadu 1963, kdy John Fitzgerald Kennedy svým zraněním podlehl v jednu odpoledne v nemocnici v Dallasu. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Počet obětí po výbuchu v íránském přístavu vzrostl na 25

Počet mrtvých po sobotní explozi v přístavu u íránského města Bandar-Abbás vzrostl na 25, dalších 800 lidí utrpělo zranění. V neděli ráno o tom informovala agentura AFP s tím, že není jasné, kolik zaměstnanců bylo v době výbuchu v přístavu. Oheň už mají hasiči pod kontrolou, stále ale není uhašen. Celní odbavení a nakládka kontejnerů byly obnoveny, oznámilo podle AFP íránské ministerstvo vnitra.
před 2 mminutami

Řidič ve Vancouveru najel do davu, zemřelo několik lidí

Ve Vancouveru v Kanadě zemřelo několik lidí a řada dalších utrpěla zranění poté, co řidič v sobotu večer tamního času (v neděli nad ránem) najel autem do davu na pouličním festivalu. Na síti X to oznámila policie s tím, že zadržela třicetiletého řidiče z Vancouveru. Okolnosti incidentu nejsou známé, policie ho v prohlášení označila jako případ s mnoha oběťmi. Bilanci mrtvých a zraněných policie na tiskové konferenci zatím neupřesnila, neboť ještě neinformovala všechny rodiny obětí.
08:04Aktualizovánopřed 23 mminutami

Trump usiluje o volný průjezd amerických lodí Panamským a Suezským průplavem

Americký prezident Donald Trump požaduje volný průjezd amerických lodí Panamským a Suezským průplavem. Mělo by se to týkat jak vojenských, tak obchodních lodí, napsal na své sociální síti Truth Social. Trump zároveň uvedl, že požádal ministra zahraničí USA Marka Rubia, aby se touto záležitostí okamžitě zabýval.
před 2 hhodinami

Při výbuchu v íránském přístavu zemřelo čtrnáct lidí, přes sedm set osob se zranilo

Mohutný výbuch, který v sobotu zasáhl přístav u íránského města Bandar-Abbás, má čtrnáct obětí. Vzrostl také počet zraněných, íránská státní televize informovala o více než 750 lidech. Výbuch, který nastal v den třetího kola jednání o jaderném programu Teheránu mezi Spojenými státy a Íránem, podle úřadů zřejmě zapříčinily špatně skladované chemikálie. Státní televize večer uvedla, že požár dál sílí.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Papež František byl pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné

Papež František byl pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné v Římě, oznámil Vatikán. Neveřejný obřad následoval po dopolední asi dvouhodinové mši na Svatopetrském náměstí. Pontifik zemřel v pondělí ve věku 88 let. Na rozloučení s papežem dorazila celá řada významných světových představitelů, včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa či ukrajinské hlavy státu Volodymyra Zelenského. Česko zastupoval premiér Petr Fiala (ODS).
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Evropské zbrojovky zvyšují produkci munice, popsala Zóna ČT24

Rusko-ukrajinská válka poukázala na slabý bod v evropské obraně. Jedná se o nedostatek munice. Evropská komise v roce 2024 vyčlenila na investice do výroby výbušnin, střelného prachu, nábojů a střel 500 milionů eur (12,5 miliardy korun). Z dotací těžil například německý Rheinmetall i české zbrojovky Explosia a STV Group, přiblížil pořad Zóna ČT.
před 12 hhodinami

Zelenskyj a Trump se setkali poprvé od hádky. Šéf Bílého domu pak pohrozil sankcemi Moskvě

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se v Římě krátce setkal s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Jednání, které bylo prvním osobním od únorové vážné roztržky obou politiků ve Washingtonu, činitel Bílého domu podle agentury Reuters označil za velmi produktivní, ukrajinská prezidentská kancelář hovoří o „první konstruktivní výměně názorů“. Trump posléze pohrozil Moskvě sankcemi, zatímco Kreml tvrdí, že Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Pokus, který se vymkl kontrole. Sovětské úřady se explozi v Černobylu snažily utajit

Před devětatřiceti lety došlo k největší jaderné havárii v dějinách. V tehdejším Sovětském svazu explodoval čtvrtý blok Černobylské jaderné elektrárny. Po výbuchu se do atmosféry uvolnil radioaktivní mrak. Sovětské úřady se nejprve snažily tragédii utajit. To se ovšem nepodařilo, jelikož radioaktivní kontaminace byla ekvivalentem čtyř set jaderných bomb svržených na Hirošimu. Poškozený reaktor byl pak postupně zakryt ochranným sarkofágem.
před 16 hhodinami
Načítání...