Asadův odchod je nevyhnutelný, říká americká velvyslankyně při OSN

Tlak na konec Asada roste: Hlavní téma schůzky států G7 (zdroj: ČT24)

Odstranění syrského prezidenta Bašára Asada je prioritou USA. V rozhovoru pro CNN to zdůraznila americká velvyslankyně při OSN několik dnů poté, co USA zahájily vojenské údery na syrskou základnu. Washington tak učinil po chemickém útoku, za nímž stál podle něj právě Asadův režim. Šéf americké diplomacie před jednáním G7 zdůraznil, že USA se postaví proti každému, kdo se dopouští zločinů proti lidskosti. Damašek vinu odmítá.

Ještě před týdnem Washington tvrdil, že Asadova vláda je realitou a jeho osud je v rukou samotných Syřanů. Sama velvyslankyně při OSN Nikki Haleyová tehdy konstatovala, že je třeba soustředit se hlavně na boj s Islámským státem (IS).

Obrat přišel po úterním chemickém útoku v Idlibu, který zabil skoro 90 lidí včetně dětí. Bílý dům viní z útoku syrský režim, proto na něj udeřil vůbec poprvé od začátku dlouholeté občanské války.

„Odstranění Asada není jedinou prioritou, samozřejmě se snažíme porazit IS. Nevidíme ale možnost míru v Sýrii s Asadem,“ podotkla Haleyová s tím, že je také třeba zbavit Sýrii íránského vlivu – na straně Asada bojují íránské milice. Jen pak je dle velvyslankyně možné dobrat se politického řešení.

Před několika měsíci to vypadalo, že se Trump snaží o daleko vřelejší vztahy s Ruskem. To, co se děje v posledních dnech, ale spíše nasvědčuje tomu, že vztahy budou na bodu mrazu i nadále.
Martin Řezníček

„Myslíme si, že změna režimu je něco, co se stane, protože všechny strany zjistí, že Asad není vůdce, který by měl v Sýrii své místo,“ dodala Haleyová.

Šéf americké diplomacie Tillerson se v neděli pro CBS nevyjádřil tak jednoznačně. Podle něj je nutné se nejprve zaměřit na snížení hrozby ze strany IS, pak teprve „obrátit svou pozornost přímo na stabilizaci situace v Sýrii“.

Tillerson ale kritizoval Moskvu za to, že nedokázala dohlédnout na dohodu o zničení chemického arzenálu z roku 2013, což podle ministra umožnilo nejnovější tragédii. „Rusko souhlasilo, že bude garantem zničení syrských chemických zbraní (…) Výsledkem je, že jeho selhání vedlo k zabití mnoha dětí a nevinných,“ prohlásil Tillerson.

Ministři zahraničí států G7 se v pondělí sešli v Itálii, kde se budou snažit vyvinout na Rusko tlak, aby se od Asada distancovalo.

„Mezi diplomaty zazněl nápad, aby se Rusko stáhlo ze Sýrie. To bude velmi komplikované. V posledních letech se Rusové k ničemu podobnému nechystali,“ podotkl zpravodaj ČT Martin Řezníček. V úterý pak Tillerson zamíří do Moskvy, kde se setká se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem.

Nehovořil bych o tečce, ale můžeme hovořit o tom, že byly líbánky vážně narušeny, stejně jako se to stalo mezi Filipínami a Čínou po nástupu prezidenta Duterteho. Nebylo realistické očekávat, že Trump a Putin si budou nějak notovat. Jsou to prezidenti států, jejichž zásadní strategické priority se moc neprolínají.
Martin Riegl
politický geograf

Britský ministr zahraničí Boris Johnson prozradil, že spolu s kolegy z G7 zvažuje nové sankce proti syrským a ruským důstojníkům. „Budeme diskutovat o možnosti dalších sankcí, určitě vůči některým syrským důstojníkům a vlastně taky vůči některým představitelům ruské armády, kteří koordinují akce v Sýrii s tamním režimem,“ uvedl Johnson.

Kreml: V USA naprosto schází vůle ke spolupráci

Podle Kremlu americké údery v Sýrii ukázaly, že vedení USA „naprosto postrádá vůli spolupracovat“. Podle něj k mírovým rozhovorům v Ženevě a Astaně není alternativa a řeči o tom, že by Asad měl odejít k řešení syrské krize nijak nepomůžou. Kreml také sdělil, že v plánu není žádná schůzka Tillersona s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Podle Asadových spojenců americký útok v Sýrii překročil meze, a pokud dojde k dalšímu, chystají odvetu. Moskva už dříve hovořila o nepřijatelném chování a porušení mezinárodního práva. Ruské ministerstvo obrany obvinilo v souvislosti s chemickým úderem povstalce, kterým prý patřil sklad, jenž při leteckém útoku vybuchl.

Šéf ruské diplomacie Lavrov žádá „důkladné a nestranné“ vyšetřování. Podle expertů byl v Sýrii zřejmě použit smrtící plyn sarin, možná v kombinaci s chlorem.

„Na místo by měli zamířit experti, kteří sesbírají vzorky, jež zanalyzují, pak bude možné potvrdit, jaké chemické látky to byly. Sarin je mnohem nebezpečnější, ačkoli při nadýchání jsou obě velmi nebezpečné,“ podotkl expert Kamil Musílek.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump vyhlásil stav energetické nouze a dal milosti v případu útoku na Kapitol

Americký prezident Donald Trump chce maximalizovat těžbu ropy a plynu v USA, zrušil příslušné regulace a vyhlásil stav energetické nouze. Odvolal rovněž čtyři vysoké vládní úředníky jmenované svým předchůdcem Joem Bidenem. Na domácí půdě také v rámci dalších rozhodnutí po své inauguraci omilostnil přibližně patnáct set obviněných z útoku na Kapitol před čtyřmi lety a zmírnil tresty čtrnácti členům krajně pravicových skupin Oath Keepers a Proud Boys. Podepsal také příkaz proti uznávání občanství dětem migrantů narozeným v USA.
05:19Aktualizovánopřed 10 mminutami

Slovenský parlament jedná o opozičním návrhu odvolat vládu

Slovenská vláda nezlepšila kvalitu života obyvatel země a vládní politici připustili možnost odchodu Slovenska z Evropské unie, zdůvodnil ve sněmovně předseda nejsilnějšího opozičního hnutí Progresívne Slovensko (PS) Michal Šimečka opoziční návrh vyslovit nedůvěru kabinetu premiéra Roberta Fica (Smer). Opoziční strany nemají v parlamentu většinu, která je k odvolání vlády potřebná.
před 31 mminutami

USA odstoupí z Pařížské dohody, Trump odložil zákaz TikToku

Nový americký prezident Donald Trump podepsal první exekutivní příkazy, kterými chce začít naplňovat priority svého druhého čtyřletého funkčního období. Jedním z dokumentů zrušil 78 dekretů a memorand svého předchůdce Joea Bidena, dalším stvrdil dříve avizované odstoupení Spojených států od Pařížské dohody o klimatu. Mezi dalšími příkazy je i odložení zákazu aplikace na sdílení krátkých videí TikTok nebo zahájení vystoupení ze Světové zdravotnické organizace (WHO).
01:40Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Nejdůležitější Trumpův krok je milost pro útočníky na Kapitol, míní politolog

„Je to velká smršť exekutivních akcí hned v první den nového prezidentství,“ říká o prvních krocích amerického prezidenta Donalda Trumpa politolog Jakub Dopieralla, který ze symbolického hlediska považuje za nejdůležitější milost, kterou Trump udělil 1500 obviněným z útoku na Kapitol. „Někteří z nich dostali velmi dlouhé tresty vězení, jednalo se o pokus o státní převrat a zvrácení demokratických výsledků voleb. Takže to z hlediska legitimity americké demokracie a legitimity a uznávání předchozích volebních výsledků považuji za velmi problematické,“ dodal.
před 1 hhodinou

Požár hotelu v tureckých horách má nejméně deset obětí

Požár v hotelu v lyžařském středisku na severu Turecka, který tam vypukl v úterý nad ránem, si vyžádal nejméně deset obětí, informovala agentura Anadolu. Dalších 32 osob bylo podle ní zraněno. V hotelu bylo přes dvě stě lidí. České ministerstvo zahraničních věcí (MZV) nemá informace, že by mezi oběťmi a zraněnými byli Češi.
před 2 hhodinami

Senát USA jednomyslně schválil Rubia jako ministra zahraničí

Novým americkým ministrem zahraničí bude floridský senátor Marco Rubio. Do funkce ho v pondělí jednomyslně schválil Senát Kongresu USA. Politik, označovaný za jestřába v přístupu k Číně, Íránu či Kubě, se díky podpoře zákonodárců obou stran stal prvním potvrzeným členem rodící se vlády prezidenta Donalda Trumpa, informují americká média.
05:32Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Potraty v Evropě: právo pro některé, boj pro miliony dalších

Reprodukční práva jsou v posledních měsících středem politických debat po celém světě. Přístup k potratům byl jedním z ústředních témat volební kampaně, po níž se úřadu ujal Donald Trump. Evropa se také ocitla na křižovatce liberální politiky a restriktivních zákonů. A protože hnutí pro život získávají na síle po celém světě, usilují účastníci kampaní s opačným názorem o to, aby byl v celé EU zaručen bezpečný přístup k potratům. Od Maďarska přes Itálii, Francii, Finsko a dál se zaměřujeme na práva na potrat z evropské perspektivy*.
před 5 hhodinami

Trump slíbil vyslat vojáky na hranici s Mexikem

Republikán Donald Trump se v pondělí oficiálně stal 47. prezidentem Spojených států. Inaugurace staronového šéfa Bílého domu se kvůli mrazivému počasí uskutečnila uvnitř rotundy Kapitolu. Trump zde složil prezidentskou přísahu a pak přednesl první projev ve funkci. V něm mezi jiným uvedl, že hodlá vyhlásit krizový stav a vyslat vojáky na hranici s Mexikem. Trump již v aréně Capital One podepsal své první exekutivní příkazy, poté zamíří do Bílého domu a chopí se svých pravomocí. Přísahu složil také nový viceprezident Spojených států JD Vance.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...