Armáda USA vyzdvihla zbytky sestřeleného čínského balonu. Byly tam podle ní i zpravodajské senzory

Americká armáda vyzdvihla z Atlantského oceánu důležité elektronické součástky z objektu, který označuje za čínský špionážní balon a který 4. února sestřelila u pobřeží Jižní Karolíny. S odvoláním na prohlášení armády o tom informovala agentura Reuters. Mezi nalezenými součástkami jsou také senzory, jejichž účelem bylo podle armády shromažďování zpravodajských informací.

„Členové posádky dokázali na místě vyzdvihnout důležité fragmenty, včetně všech hlavních senzorů a dalších elektronických součástek stejně jako rozměrných částí struktury,“ citovala Reuters z armádního prohlášení. Podle stanice CBS je mezi nalezenými fragmenty také soustava antén měřící devět až dvanáct metrů.

Čínský balon, který do americké vzdušné obranné zóny vstoupil 28. ledna, podle amerických představitelů měřil zhruba šedesát metrů a nesl obrovský koš vážící zhruba tunu. USA ho po několika dnech sledování na příkaz prezidenta Joea Bidena sestřelily. Čína popírá, že by tímto objektem byl její špionážní balon.

Severoamerický vzdušný prostor kromě toho v posledních dvou týdnech narušily i další létající objekty. Neidentifikovaný objekt sestřelily americké stíhačky 10. února nad Aljaškou. O den později pak kanadský premiér Justin Trudeau informoval o sestřelení dalšího nad kanadským teritoriem Yukon. Neidentifikovaný objekt zlikvidovala americká armáda také 12. února nad Huronským jezerem. Pentagon uvedl, že žádný z těchto objektů nepředstavoval hrozbu útoku.

Čína odmítá kroky Washingtonu

Peking již dříve sestřelení svého balonu odsoudil a uvedl, že šlo o civilní objekt, který sloužil k meteorologickému výzkumu. V pondělí čínská diplomacie obvinila Spojené státy z toho, že od loňského května vypustily více než deset balonů schopných letět v extrémních výškách.

Podle Pekingu tyto balony vstoupily do vzdušného prostoru Číny a dalších zemí. „USA musí provést důkladné vyšetřování a podat Číně v této věci vysvětlení,“ poznamenal v pondělí na pravidelném brífinku mluvčí čínského ministerstva zahraničí Wang Wen-pin. 

„Čína doufá, že USA přestanou s nepřiměřeným potlačováním čínských podniků a přijmou nezbytná opatření k rozhodné ochraně legitimních práv a zájmů čínských podniků,“ reagovalo čínské ministerstvo obchodu na to, že Spojené státy zařadily šest čínských subjektů na svou černou listinu obchodníků.

Omezení přišla poté, co Bílý dům prohlásil, že zváží další kroky k odhalení sledovacích aktivit Číny, které ohrožují národní bezpečnost USA a jejich spojenců.