Americká armáda v posledních dnech bojů proti takzvanému Islámskému státu (IS) v Sýrii v roce 2019 při náletu zabila desítky civilistů. Napsal to list The New York Times (NYT) a obvinil armádu ze zatajení faktů.
Armáda USA tajila informaci o desítkách mrtvých civilistů po útoku na IS, píše list The New York Times
Incident se podle NYT stal 18. března 2019 a váže se k místu zvanému Baghúz, kam se uchýlili ustupující bojovníci IS s rodinami. Při náletu tam přišlo o život osm desítek lidí, z nichž armáda šestnáct identifikovala jako bojovníky IS a čtyři jako civilisty. U totožnosti zbylých šedesáti nedošla k žádnému závěru.
Ten den dopadly na velkou skupinu lidí tři americké bomby, i když armáda údajně měla k dispozici snímky ve vysokém rozlišení z bezpilotního letadla, z nichž bylo patrné, že tam jsou i civilisté.
Útok sledovali v přímém přenosu prostřednictvím dronu američtí vojáci na americké letecké základně Al-Udajd v Kataru. „Kdo to shodil?“ tázal se podle NYT na chatu jeden z těch, kdo záběry viděli. „Právě jsme bombardovali padesát žen a dětí,“ napsal druhý.
Po první prohlídce místa bylo zjevné, že o život přišlo kolem sedmdesáti lidí. Šlo o největší civilní ztráty z jednoho incidentu v boji proti IS, avšak americká armáda se k této operaci veřejně nepřihlásila.
Armádní právník akci označil za možný válečný zločin
Počet obětí byl zřejmý od počátku a armádní právník akci označil za možný válečný zločin, který je třeba vyšetřit. Zprávy o počtu mrtvých byly prý ale „upravovány“, některé byly odstraněny, pozměněny a zařazeny mezi tajné. Koaliční jednotky vedené USA měly místo zahladit buldozery.
Věc začal vyšetřovat nezávislý inspektor ministerstva obrany, ale jeho zpráva byla pozdržena a neobsahovala žádnou zmínku o útoku. Gene Tate, který na případu pro úřad inspektora pracoval, řekl, že se „vedení rozhodlo věc pohřbít, nikdo s ní nechtěl nic mít“. Za kritiku nečinnosti byl Tate propuštěn.
Operační skupina pracující v utajení
Podle zjištění NYT bombardování nařídila operační skupina 9 pověřená pozemními akcemi v Sýrii. Pracovala v takovém utajení, že v té době o svých plánech neinformovala ani vojenské partnery. O připravovaném útoku na Baghúz nevědělo podle listu ani vedení amerického letectva v Kataru.
NYT poslal minulý týden svá zjištění velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku, pod něž spadaly boje v Sýrii. Velitelství tento útok poprvé přiznalo a uvedlo, že při něm přišlo o život osmdesát lidí. Nálety ale podle něj byly odůvodněné. Zabily šestnáct radikálů a také čtyři civilisty, o šedesáti zbývajících není jasné, zda to byli civilisté. Částečně podle prohlášení velitelství proto, že i některé ženy a děti se chopily zbraní a bojovaly v řadách IS.
„Nesnášíme ztrátu životů nevinných a děláme vše pro to, abychom jim předešli. V tomto případě jsme o situaci věděli, útok jsme vyšetřovali s našimi důkazy a přijímáme odpovědnost za neúmyslné zabití,“ sdělil v prohlášení mluvčí velitelství Bill Urban.