Soud ve Spojených státech zamítl žalobu proti saúdskoarabskému korunnímu princi Mohamedovi bin Salmánovi kvůli jeho údajném podílu na vraždě novináře Džamála Chášakdžího. Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena v listopadu soudu navrhla, aby bin Salmánovi v tomto občanskoprávním řízení přiznal imunitu.
Americký soud zamítl žalobu na saúdského korunního prince kvůli vraždě novináře Chášakdžího
Soudce John Bates uvedl, že nešlo o lehké rozhodnutí, ale že měl ruce de facto svázané doporučením Bidenovy administrativy udělit princi coby šéfovi saúdskoarabské vlády imunitu.
Saúdského korunního prince, který je faktickým vládcem své země, a jeho dva údajné komplice ve Spojených státech zažalovala snoubenka zavražděného novináře Hatice Cengizová. Spolužalobcem byla skupina na podporu demokracie DAWN, kterou Chášakdží, sloupkař deníku Washington Post a kritik bin Salmánova režimu, založil.
Cengizová obvinila Bidena, že udělením imunity bin Salmána, kterého označuje za „vraha“ a „zločince“, osvobodil, čímž se podle ní stal spoluviníkem.
Zásadní změna v postoji USA
Saúdskoarabský novinář Chášakdží, který žil v exilu v USA, byl v roce 2018 zřejmě zavražděn na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu, kam si přišel prodloužit platnost dokladů kvůli nadcházející svatbě. Tělo kritika saúdské královské rodiny se nikdy nenašlo. Podle informací americké rozvědky vraždu schválil sám korunní princ.
Biden letos v srpnu řekl bin Salmánovi, že ho považuje za osobně zodpovědného za vraždu Chášakdžího. To, že pro něj později navrhl imunitu, proto například agentura AP označila za zásadní změnu v postoji Spojených států.
Spojené státy jsou vojenským partnerem Saúdské Arábie, které dodávají zbraně a mají na jejím území rozmístěné jednotky. Vojenské partnerství přežilo i diplomatické spory způsobené porušováním lidských práv, na které v Saúdské Arábii poukazují různé nevládní organizace.