Alžířané se v referendu vyslovili pro ústavní změny. Voličská účast byla ale nízká

8 minut
Studio ČT24: David Borek z Alžírska
Zdroj: ČT

Občané Alžírska v referendu podpořili změnu ústavy, souhlas vyjádřilo 66,8 procenta hlasujících. Rozhodli tak například o tom, že prezident země i zákonodárci budou moci zastávat mandát maximálně ve dvou volebních obdobích. Uspořádáním referenda nejvyšší představitelé země reagovali hlavně na požadavky prodemokratického protestního hnutí Hirák. Změny budou platné i přes rekordně nízkou účast.

Pro ústavní změny se v Alžírsku vyslovily dvě třetiny obyvatel, což může být bráno jako úspěch, tvrdí zpravodaj ČT David Borek. Podle něj je ale zároveň neúspěchem fakt, že právo vyjádřit se v referendu využila jen necelá čtvrtina elektorátu a nedá se tedy fakticky hovořit o „všenárodním hlasu“. 

Ve prospěch ústavních změn se ve více než 40milionovém Alžírsku vyjádřilo přes 3,35 milionu voličů. Vzhledem k tomu, že třetina hlasujících změny nepodpořila, tak to znamená, že jen 15,8 procenta registrovaných voličů přišlo k urnám a hlasovalo pro novou ústavu. 

Výsledky referenda jsou „očkováním proti přehnaným politickým změnám“, komentoval Borek, a „zásadně nemění fasádu a politický systém v Alžírsku,“ dodal.

Prezident změny vítá, přestože mu omezí délku vládnutí

Prezident Abdal Madžíd Tabbúni, který je ve funkci od prosince a který hlasování inicioval, považuje referendum za klíčovou součást nové strategie. On a další alžírští představitelé jeho proudu tak výsledky vítají, ale nepopírají zklamání. Ještě před referendem se totiž nechali opakovaně slyšet, že by případná vysoká účast mohla ukázat širokou podporu veřejnosti.

Nová ústava má omezit počet funkčních období prezidenta na dvě, dát více pravomocí parlamentu a soudům a také umožnit armádě, aby zasáhla mimo alžírské území. „Mnohé Alžířany ale zajímá spíše to, jestli armáda nebude zasahovat u nich doma,“ dodává Borek.

Alžírský prezident Abdal Madžíd Tabbúni
Zdroj: Ramzi Boudina/Reuters

Omezení na dva mandáty vedle prezidenta budou mít také poslanci, což je v globálním kontextu celkem neobvyklé. Mnoho podporovatelů hnutí Hirák navrhovanou podobu ústavy odmítá a tvrdí, že referendum je jen způsob, jak odvést pozornost od faktu, že vládnoucí elita si uzurpuje moc.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Island zasáhly stovky zemětřesní, vulkán u Grindavíku opět chrlí lávu

Poblíž islandského města Grindavík se otevřela sopečná trhlina a začala se z ní valit láva. Úřady předtím zaznamenaly na poloostrově Reykjanes, kde Grindavík leží, stovky malých zemětřesení a evakuovaly v předstihu čtyřicet domů v Grindavíku i přilehlé geotermální lázně Modrá laguna, informují agentury.
před 9 mminutami

Trump očekává, že Putin splní svou část dohody o příměří na Ukrajině

Americký prezident Donald Trump sdělil, že očekává, že ruský vládce Vladimir Putin splní svou část dohody a přistoupí na příměří na Ukrajině, informovaly světové agentury. S ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským pak Američané stále vyjednávají dohodu o nerostných surovinách.
05:58Aktualizovánopřed 22 mminutami

Polsko zpřísní kvůli slintavce kontroly na hranicích

Polsko zpřísní kontroly na hranicích se Slovenskem, Českem a Německem, aby se ochránilo před slintavkou a kulhavkou, oznámil premiér Donald Tusk. Zdůraznil, že nemoc se dosud v zemi nevyskytuje a že se vláda soustřeďuje na to, aby se do země ani nedostala.
před 38 mminutami

Europoslanci zbavili Nagyovou imunity v kauze Čapí hnízdo

Evropský parlament zbavil imunity českou europoslankyni Janu Nagyovou (ANO) z frakce Patrioti pro Evropu, která je v Česku obžalovaná v kauze Čapí hnízdo. Nagyová uvedla, že podobný verdikt čekala. Dodala, že věří, že soud potřetí rozhodne v její prospěch. O imunitu přišel i německý europoslanec českého původu Petra Bystroně (AfD), čelí obvinění z propagace protiústavních hnutí.
12:23Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Izraelský úder na předměstí Bejrútu zabil člena Hizballáhu

Izraelská armáda oznámila, že na jižním předměstí Bejrútu provedla úder, jehož cílem byl příslušník teroristického hnutí Hizballáh Hasan Bdajr, který byl při útoku zabit. Podle libanonských úřadů zemřeli nejméně další tři lidé, informovala agentura Reuters. Úder odsoudili libanonský prezident Joseph Aún i premiér Naváf Salám.
06:20Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Nejdražší soudní kampaň v historii USA otestuje moc Muska

Úterní volby do Nejvyššího soudu státu Wisconsin budí v USA nebývalé emoce. Demokraté a republikáni nalili do kampaně rekordní částky, aby podpořili kandidáty, kteří mohou rozhodovat o klíčových tématech jako potraty, volební pravidla či přerozdělení obvodů v Kongresu. Místní obyvatelé mají obavy ze zpolitizování justice. Kritika míří hlavně na kampaň miliardáře Elona Muska. Demokraté z klání udělali de facto referendum o něm a politice prezidenta Donalda Trumpa.
před 1 hhodinou

Bahnitá voda se valila ulicemi. Řecký ostrov zasáhly silné deště

Silné deště ochromily řecký ostrov Paros, kde úřady uzavřely školy a omezily dopravu. V obci Naousa se ulicemi valila bahnitá voda, která unášela auta i trosky. Meteorologové varují, že nepříznivé počasí bude pokračovat a silné deště zasáhnou další ostrovy v Egejském moři.
před 3 hhodinami

Myanmar hlásí už více než 2700 obětí zemětřesení

Bilance pátečního zemětřesení v Myanmaru vzrostla na více než 2719 mrtvých, uvádí v úterý s odkazem na čínskou státní televizi agentura Reuters. Dalších nejméně 4521 lidí utrpělo zranění a více než čtyři sta se pohřešuje, informovala čínská státní televize s odvoláním na vůdce myanmarské vojenské junty. Ten uvedl, že počet obětí může přesáhnout tři tisíce.
09:04Aktualizovánopřed 5 hhodinami
Načítání...