Albánie zřídí centra pro nelegální migranty, dohodla se na tom s Itálií

Itálie se dohodla s Albánií na zřízení uprchlických center v této balkánské zemi. Řím do nich chce posílat část migrantů, kteří nelegálně připlují po moři do Itálie. Projekt po jednání v Římě nastínili italská premiérka Giorgia Meloniová a předseda albánské vlády Edi Rama. Tábory by měly začít fungovat na jaře příštího roku, uvedly agentury ANSA a Reuters.

V první fázi by měla mít centra kapacitu asi tři tisíce lidí. Italská vláda podle Meloniové doufá, že by centry mohlo ročně projít až 36 tisíc migrantů. Střediska budou dočasná a žadatelé o azyl v nich budou jen po dobu vyřízení své žádosti, uvedla agentura AP. Převáženi do nich nebudou nezletilí, těhotné ženy a další zranitelné skupiny, uvedla italská premiérka.

„Považuji to za skutečně evropskou dohodu a chci říci, že ukazuje, že je možné spolupracovat na řízení migračních toků,“ řekla Meloniová. Politička dříve navrhovala Evropské unii zřízení takových center v severní Africe, žádná z tamních zemí ale s plánem nesouhlasila.

Albánský premiér Rama v italštině řekl, že cítí povinnost pomoci Římu kvůli zvláštnímu vztahu mezi oběma zeměmi, spojenými mimo jiné geografickou blízkostí a společnou historií. „Podat pomocnou ruku v tomto případě znamená pomoci zvládnout situaci, o které všichni vědí, že je pro Itálii obtížná,“ dodal Rama.

Do Itálie letos připlouvá výrazně více migrantů než loni

K italským břehům už letos připlulo 145 tisíc migrantů, loni to za stejné období bylo asi 88 tisíc. Většina letos příchozích pochází z Guineje, Pobřeží slonoviny a Tuniska. Itálie už v rámci boje proti nelegální migraci zpřísnila tresty pro převaděče a zvýšila počet italských detenčních center, v nichž migranti žijí do případného vyhoštění, uvedla agentura Reuters.

Podobný plán, jako nyní představila Itálie, má i Velká Británie, která chtěla žadatele o azyl posílat do Rwandy. Zatím se však žádný deportační let kvůli soudním sporům neuskutečnil.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Nejničivější požáry v historii Los Angeles zabily nejméně pět lidí

Lesní požáry, které na několika místech pustoší oblast amerického Los Angeles, si vyžádaly životy pěti lidí. Informovala o tom kancelář šerifa v tomto městě. Guvernér Kalifornie Gavin Newsom řekl, že obětí je pravděpodobně více. Požáry jsou označovány za nejničivější v moderní historii Los Angeles. Plameny už zničily přes dva tisíce staveb. Mnoho lidí podle záchranářů utrpělo zranění, jejich přesný počet ale není znám.
05:40Aktualizovánopřed 8 mminutami

V Drážďanech evakuovali centrum města kvůli zneškodnění bomby z války

V Drážďanech ve čtvrtek brzy ráno proběhla evakuace lidí z kilometrové zóny kolem letecké bomby z druhé světové války, kterou dělníci ve středu našli při demolici zbytků zříceného mostu Carolabrücke. Oblast, která zahrnuje celé historické jádro města i jeho bezprostřední okolí, muselo podle úřadů do 9:00 opustit asi deset tisíc lidí. Nyní se pyrotechnici pokoušejí bombu zneškodnit.
před 2 hhodinami

Bývalý informátor FBI dostal za lži o Bidenovi a jeho synovi šestiletý trest

Bývalý informátor amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI), který se přiznal, že lhal o aktivitách prezidenta Joea Bidena a jeho syna Huntera kolem ukrajinské energetické společnosti Burisma Holdings, ve středu dostal u soudu šestiletý trest. Podle agentury Reuters to vyplývá ze soudních dokumentů.
před 3 hhodinami

Na Slovensku začal platit zákaz mobilů na školách

Na Slovensku začal od Nového roku platit zákaz mobilů na základních školách a nižších ročnících víceletých gymnázií. Žáci je musí při příchodu odevzdat, případně vypnout a schovat. Regulace má pomoci k lepšímu soustředění a snížit kyberšikanu. Podobná pravidla už platí například v Británii, Francii či Nizozemsku.
před 5 hhodinami

Nadšení Syřanů ze svobody brzdí strach z islamizace

Do Sýrie se po pádu režimu diktátora Bašára Asada krok za krokem vrací normální život. Symbolem změn je i letiště v Damašku, které po letech sankcí obnovuje mezinárodní provoz. Opatrnou euforii obyvatel ale zastiňují obavy z plánů vládnoucích islamistů i stav země zničené dlouholetou občanskou válkou.
před 6 hhodinami

Ruský úder na Záporoží nepřežilo třináct lidí

Při ruském vzdušném útoku na město Záporoží na jihovýchodě Ukrajiny bylo zabito nejméně třináct lidí, informoval šéf oblastní správy Ivan Fedorov. Úřad ukrajinského generálního prokurátora informoval o tom, že kromě toho bylo při úderu zraněno 63 lidí. Záchranné akce na místě už skončily.
před 12 hhodinami

Trumpa na Grónsku lákají suroviny i strategická poloha

Poznámky nastupujícího šéfa Bílého domu Donalda Trumpa o připojení Grónska a průplavu v Panamě k USA souvisejí nejen se zajištěním národní bezpečnosti, ale také se změnami klimatu. Oteplování zvyšuje význam obou míst z hlediska lodní dopravy a obchodu. Arktida, kde USA soupeří o vliv s Ruskem a Čínou, pak skýtá bohatá naleziště přírodních zdrojů. Grónsko má zároveň strategickou polohu v případě většího konfliktu s Ruskem.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Zásoby plynu v Podněstří vystačí pouze 24 dní, tvrdí tamní úřady

Až osm hodin denně nově trvají odstávky elektřiny v separatistickém moldavském regionu Podněstří. Odtrženecké území navázané na Moskvu nedostává od začátku roku ruský plyn, kvůli čemuž zápasí s energetickou i humanitární krizí. Představitelé mezinárodně neuznané republiky ve středu přiznali, že i při maximálním šetření jim plyn v zásobnících vystačí pouze 24 dní. Separatisté vinu svalují na vlády Moldavska a Ukrajiny, ty ale viní Kreml.
před 12 hhodinami
Načítání...