Zvedali jsme bezvládné tělo, uvedl záchranář podle zprávy Šimůnkové k teplickému případu

Záchranáři přivolaní v Teplicích v polovině června k Romovi, proti kterému zakročili policisté, mimo jiné vypověděli, že ze země zvedali bezvládné tělo. Muž měl už v té době podle nich zástavu srdce a nedýchal. Měl přitom ještě spoutané ruce. Vyplývá to ze zprávy o šetření zástupkyně veřejného ochránce práv Moniky Šimůnkové, zásah policistů v ní detailně popsala minutu po minutě.

Policisté v Teplicích zakročili proti muži, který se choval agresivně, muž zemřel krátce po zásahu. Policie už dříve uvedla, že mezi policejním zákrokem a úmrtím muže podle závěrečné pitevní zprávy neexistuje žádná souvislost.

Šimůnková v průběžné zprávě, kterou zveřejnila v pondělí, dospěla k závěru, že policisté zasahující na místě třikrát pochybili. Například i tím, že po kolapsu dotyčného mu nesejmuli pouta z rukou a nezačali s okamžitou resuscitací vlastními silami. Zda toto pochybení naplňuje znaky trestného činu neposkytnutí pomoci, je však podle ní zcela na orgánech činných v trestním řízení.

Mluvčí krajské policie Daniel Vítek řekl, že se policie vyjádří až po obdržení závěrečné zprávy Šimůnkové. Zopakoval, že mezi zákrokem policistů a úmrtím 45letého muže nebyla prokázána žádná příčinná souvislost a že zakročující policisté postupovali v souladu s předpisy.

Šimůnková šetření dosud neuzavřela, věcí se začala zabývat z vlastní iniciativy. Ve zveřejněné zprávě uvedla, že považovala za klíčové svědectví posádky prvního vozidla záchranářů, ti se jí ale vyjádřit odmítli. Pracovník kanceláře ombudsmana tedy kontaktoval policistu z odboru vnitřní kontroly ústeckého krajského ředitelství policie, aby si pořídil kopie výpovědí. Policista ale uvedl, že on je pro své hodnocení nepotřebuje, k dispozici je nemá, a pokud existují, vyžadovat je nebude. Šimůnková je získala až od právníka rodiny zemřelého muže.

Oživování v sanitce bylo neúspěšné

Ve zprávě jsou uvedeny výpovědi dvou zasahujících záchranářů, kteří byli na místo přivoláni. První uvedl, že po příjezdu automaticky vytahoval z vozu lehátko. Pacient podle něj ležel na zemi v klidu na břiše, ruce měl spoutané za zády. Jestli v tuto chvíli žil, záchranář nevěděl, protože muž byl obličejem k zemi. „Pak jsme ho s tím jedním policistou zvedli za paže ze země, přetočili jsme ho na bok a položili jsme ho na to připravené lehátko. Jen uvádím, že při zvedání toho muže nám tento aktivně nepomáhal, zvedali jsme bezvládné tělo,“ uvedl záchranář.

Doplnil, že teprve po položení na lehátko poprvé viděl muži do obličeje. „Při tom jsme zjistili, že má rozšířené zornice, což byla známka toho, že nejeví známky života. Následně kolegyně zjistila, že pacient má srdeční zástavu,“ vypověděl muž.

Záchranářka uvedla, že pacient, který ležel spoutaný na břiše, neměl hmatný tep. „Již v tuto chvíli měl pacient zástavu oběhu, to znamená, že nedýchal. Následně jsem požádala o okamžité naložení na nosítka a naložení pacienta do sanitky,“ uvedla záchranářka. Resuscitace muže v sanitním voze následně nebyla úspěšná.

Podle policisty muž ze země sám vstal

Zpráva o šetření obsahuje i výpověď jednoho z policistů. Podle něj jeden policista a záchranář muže podepřeli a pomohli mu vstát z lehátka. „Muž ze země vstal vlastními silami, byť byl malátný, proto byl dále podpírán v podpaždí policistou a členem posádky ZZS (zdravotnická záchranná služba),“ uvedl policista. Šimůnková jeho tvrzení považuje v kontextu s ostatními výpověďmi za nevěrohodné.

Po úmrtí muže se konalo několik demonstrací, vyšetření události žádala řada českých i zahraničních organizací. Policie od začátku vinu na mužově úmrtí odmítá, uvedla, že Rom byl vůči policistům agresivní, napadl je, a proto použili donucovací prostředky. Poté přivolali sanitku, v níž záchranáři zahájili resuscitaci. Zhruba o patnáct minut později lékař v nemocnici konstatoval mužovu smrt.

Jako předběžnou příčinu úmrtí lékař uvedl předávkování drogami, což později potvrdila pitva. Mezi zákrokem policistů a úmrtím muže neexistuje podle závěrečné pitevní zprávy žádná souvislost, uvedla policie koncem října. Právník rodiny Maroš Matiaško závěry policie zpochybnil.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Březnový výbuch v Poličských strojírnách způsobil škodu za 120 milionů

Škoda, kterou způsobil 25. března výbuch a požár v areálu Poličských strojíren, se odhaduje na 120 milionů korun. Poničena byla budova i technologie, řekl David Hác, předseda správní rady firmy STV Group, která má část areálu strojíren pronajatý.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Nadjezd na Kolínsku půjde k zemi. Řidičům se prodlouží cesty

Silniční nadjezd nad zkušebním železničním okruhem na Kolínsku je v havarijním stavu a čeká ho demolice. Místním se tak výrazně prodlouží cesty, někteří navíc mají na druhé straně trati zemědělské pozemky. Starostové tří nejvíce dotčených obcí už léta usilují o opravu nadjezdu. Od roku 2020 se hledal vlastník, loni jím soud určil České dráhy. Přes zkušební okruh vedou další tři nadjezdy, u těch problém není, stará se o ně kraj.
před 17 hhodinami

Nový dokument mapuje osudy vězeňkyň na Cejlu

Unikátní snímek mapující osudy vězeňkyň v brněnské věznici na Cejlu uvede za necelý měsíc Česká televize. Tvůrci po deset let natáčeli s ženami, které obávanou věznicí prošly v době protektorátu i komunistické totality. Čtvrteční premiéru v Brně zhlédla i jedna z posledních žijících pamětnic.
11. 4. 2025

Na Pražském hradě se v sobotu otevřou běžně nepřístupné prostory

Veřejnosti se v sobotu mezi devátou a osmnáctou hodinou otevřou jindy nepřístupná místa Pražského hradu. Lidé se budou moci podívat třeba do Španělského sálu, který vznikl v době Rudolfa II. a v současnosti slouží pro zvláštní příležitosti. Jeden z největších hradních komplexů světa se připravuje na tisíce návštěvníků, kteří mohou prostory navštívit zdarma. Podobnou příležitost mají dvakrát do roka.
11. 4. 2025

Hasiči lokalizovali požár lesa na Jihlavsku

Hasiči v pátek zasahovali u požáru lesa v lokalitě Hutě, místní části obce Cejle na Jihlavsku. Vyhlásili třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu a plameny hasili i z vrtulníku. Požár zasáhl asi tříhektarovou plochu a způsobil škodu 150 tisíc korun, uvedla mluvčí hasičů Petra Musilová.
11. 4. 2025Aktualizováno11. 4. 2025

Elektrárna Opatovice získala povolení stavby pro spalovnu v katastru Čeperky

Elektrárna Opatovice získala povolení stavby pro zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO). Spalovnu chce postavit v katastru obce Čeperka, sdělila mluvčí elektrárny Hana Počtová. Povolení vydal Dopravní a energetický úřad ministerstva průmyslu a obchodu, záměr již dříve získal kladné posouzení vlivu na životní prostředí (EIA). Čeperka proti němu dlouhodobě vystupuje a zvažuje odvolání. Náklady se odhadují na sedm miliard korun.
11. 4. 2025Aktualizováno11. 4. 2025

Strojvůdce kvůli loňské srážce vlaků v Praze dostal podmínku a zákaz řízení

Strojvůdce jednoho z vlaků, které se loni v září srazily v pražské Libni, potrestal soud odnětím svobody na osm měsíců s podmíněným odkladem na tři a půl roku a pokutou téměř osmdesát tisíc korun. Soud mu zároveň zakázal na čtyři a půl roku řízení motorových vozidel, včetně vlaků a dalších hromadných dopravních prostředků, zjistila ČT. Bezprostředně po nehodě prokázala dechová zkouška u strojvůdce přítomnost alkoholu. Rozhodnutí soudu je pravomocné. Nehodu stále vyšetřuje policie i Drážní inspekce.
11. 4. 2025

Segregace ve školách trvá. Odpovědnost mají obce, potřebují ale podporu státu

V Česku stále trvá vyčleňování romských dětí ve školství. Nadále existuje víc než 130 segregovaných škol, z toho v 78 z nich romské děti tvoří víc než polovinu žactva, vyplývá podle studie PAQ Research z odhadů ministerstva školství. Segregované školy se nacházejí ve většině krajů a situace se v poslední dekádě výrazně nemění.
11. 4. 2025
Načítání...