Zinkovna zapáchá, ale málo, rozhodl soud. Změny nejsou nutné

Nahrávám video
Události v regionech: Nymburk prohrál spor se zinkovnou a lakovnou AZOS
Zdroj: ČT24

Zinkovna a lakovna AZOS, kterou viní nymburská radnice, že se z ní line zápach, může dále vyrábět. Město neuspělo se žalobami, kterými se domáhalo, aby zastavil provoz a nařídil firmě zápach snížit. Žádost o snížení zápachu soud zcela odmítl s tím, že se nepodařilo prokázat, že AZOS smrdí více než jiné továrny v průmyslové zóně. Žádost o zastavení provozu předal soud stavebnímu úřadu, uznal však, že funguje bez stavebního povolení.

Na zápach si Nymburští stěžují již dlouho a od počátku ho dávali někteří z nich do souvislosti se zinkovnou a lakovnou AZOS. Radnice i Středočeský kraj s firmou dlouhodobě jednají. AZOS však kritiku odmítá, uvádí, že splňuje veškeré předpisy a zpochybňuje i to, že by se z jeho provozu šířil nadměrný zápach.

Nyní se sporem zabýval soud a město v něm neuspělo. Podle soudkyně Hany Zdeňkové se sice podařilo prokázat, že AZOS zanechává ve svém okolí pachovou stopu, ale neviděla důkazy, že zápach obyvatele obtěžuje více než jiné provozy v průmyslové zóně. Soud proto odmítl žádost města, aby nařídil firmě zápach snížit.

Výrok soudu bereme se zadostiučiněním. Potvrzuje naše předchozí tvrzení, kdy nám v průběhu tří let neustálých kontrol a sporů nebylo prokázáno žádné porušení zákona.
Karel Samec
mediální zástupce Azosu

U soudu vypovídali obyvatelé okolí podniku a pracovníci zinkovny. Jejich svědectví se však lišila. Zatímco obyvatelé hovořili o zdravotních problémech a o tom, že často cítí kovový zápach, zaměstnanci tvrdili, že nic necítí a zdraví jim slouží.

Soud také rozhodoval, zda nenařídí firmě zastavit provoz kvůli chybějícímu stavebnímu povolení, ale nakonec to neučinil. Případ tím však nekončí. V jeho posuzování by měl pokračovat stavební úřad. Soud totiž konstatoval, že zinkovna potřebná stavební povolení skutečně nemá.

AZOS odkazovala na integrované povolení, to však nestačí. „Integrované povolení nemůže nahradit povolení podle zákona. Integrované povolení je dokument, kde je provoz a technologie povolována ještě na zelené louce,“ řekla soudkyně Zdeňková. Dodala však, že soud sám navzdory tomu o zastavení provozu rozhodnout nemůže.

Rozsudek ovšem není pravomocný. Nymburská radnice již avizovala, že se odvolá.

Zinkovna a lakovna vznikla v nymburské průmyslové zóně v roce 2014. Další dva roky sílily stížnosti obyvatel města. Kontroly Státního zdravotnického ústavu a krajského úřadu upozornily na problémy s odvětráváním výrobní linky. Loni v dubnu se kraj pokusil nařídit zastavení výroby, ale ministerstvo pro místní rozvoj jeho rozhodnutí zrušilo. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Řidiče v Brně omezí další dopravní stavby i redukce v centru

Dopravu v Brně letos ovlivní řada dopravních staveb a oprav. Vedle pokračujících prací začnou nové projekty, například dálniční připojení u Černovické terasy nebo oprava mostu přes ulici Hybešovu. Město zároveň připravuje výrazné omezení automobilové dopravy v historickém centru.
před 9 hhodinami

Stanice metra Hradčanská se kvůli rekonstrukci uzavře až příští rok

Uzavření stanice pražského metra A Hradčanská kvůli rekonstrukci nezačne letos, jak bylo původně plánováno, ale až na začátku příštího roku. Od loňského ledna uzavřenou stanici linky B Českomoravská plánuje pražský dopravní podnik (DPP) otevřít letos 20. března. V metru bude letos stejně jako v minulých letech několik krátkodobých výluk na lince C, omezení čekají i tramvaje.
před 10 hhodinami

Zemřel literární historik, pedagog a signatář Charty 77 Jaroslav Blažke

Ve věku 87 let zemřel v Brně literární historik, kritik, překladatel a středoškolský pedagog Jaroslav Blažke. Patřil k prvním stálým spolupracovníkům Rádia Proglas. Spolu s manželkou Marií podepsal Chartu 77. V době normalizace se podílel na výrobě samizdatové literatury a na pořádání bytových seminářů.
před 13 hhodinami

Unikátní gondolový most propojí břehy Mže v Plzni

V Plzni-Malesicích překlene řeku Mži samoobslužný gondolový most (transbordér). Pěším a cyklistům umožní pohodlnější cestu z centra města do okolních obcí, aniž by museli využívat frekventovanou silnici. Most bude zároveň architektonickým unikátem – obdobná stavba zatím v Česku stojí pouze jediná, a to u Chrastavy na Liberecku.
3. 3. 2026

Sestra v akci má i v plzeňském muzikálu energie dost

Jako druhé v Česku uvádí plzeňské Divadlo J. K. Tyla muzikál Sestra v akci. V hlavní roli temperamentní zpěvačky, která převrátí poklidný klášterní život vzhůru nohama, se střídají členky muzikálového souboru Charlotte Režná a Eva Staškovičová. Příběh je známý z amerického filmu s herečkou Whoopi Goldbergovou.
3. 3. 2026

Policie kvůli pádu lanovky na Ještěd navrhla obžalovat tři lidi a firmu

Policie ukončila vyšetřování pádu lanovky na Ještěd. Navrhla obžalovat tři lidi a jednu právnickou osobu z přečinu obecného ohrožení z nedbalosti, řekl náměstek okresní státní zástupkyně Kamil Látr. Všem obviněným hrozí trest od tří do deseti let vězení. Tragická nehoda se na visuté lanovce v Liberci stala v říjnu 2021, při pádu jedné z kabin zemřel průvodčí. České dráhy (ČD), které lanovku dřív vlastnily, s obviněním nesouhlasí a jsou připraveny se proti němu bránit, zopakoval mluvčí ČD Petr Šťáhlavský dřívější vyjádření dopravce.
3. 3. 2026Aktualizováno3. 3. 2026

Na jihu Moravy je nejvíc případů žloutenky v zemi

Situace kolem virové hepatitidy A v Jihomoravském kraji zůstává podle hygieniků nepříznivá. Od začátku roku přibyly stovky případů a kraj letos překonal Prahu, která měla loni nejvíce nemocných. V důsledku onemocnění zemřelo v Česku od ledna 2025 do února 2026 celkem 42 lidí, z toho šest na jižní Moravě. Epidemie však podle odborníků postupně slábne.
3. 3. 2026

Když se hmota stává průhlednou na výstavě antroposofistů

Galerie výtvarných umění v Chebu připravila výstavu Pražská antroposofická moderna 1907–1953. Samotná instalace stejně jako opulentní monografie jsou objevné. Ne že by nebyl dostatek informací o antroposofii jako takové, ovšem až tolik se neví o výtvarných projevech antroposofistů, a navíc v Praze. A to nejen o těch před válkou, ale i za nacistické okupace a po komunistickém převratu.
3. 3. 2026
Načítání...