Zářivě bílý tunel a nahoře Anděl. Skončila devítiměsíční oprava eskalátorů ve vytížené stanici metra

Po tři čtvrtě roce mohou cestující vystupovat ze stanice metra Anděl na křižovatku Anděl na pražském Smíchově. Ačkoli by se mohlo zdát automatické, že název stanice metra odpovídá lokalitě, kam se cestující dostanou, od loňského září probíhala rekonstrukce eskalátorového tunelu, takže ze stanice Anděl bylo možné vystoupit pouze do oblasti Na Knížecí. Podobná výluka ve stanici Náměstí Republiky však nadále trvá, na podzim ještě přibudou další.

Téměř jako příslovečný tunel do nebe, který prý vidí lidé, když zemřou, vypadá nyní zrekonstruovaný eskalátorový tunel ve stanici s příhodným názvem Anděl na trase B. Má opět zářivě bílé stěny, novotou se lesknoucí pohyblivé schody, které jsou oproti těm původním z 80. let podstatně lehčí a úspornější, součástí rekonstrukce bylo také utěsnění průsaků. Eskalátory dostaly čidla detekující přítomnost všech stupňů schodového pásma i rychlost madel.

Představitelé hlavního města upozornili, že se opravu podařilo oproti původnímu plánu asi o dva týdny urychlit, nekončí tedy až před pololetím, nýbrž již před polovinou června. Přesto zabrala téměř tři čtvrtě roku – začínala loni 25. září. Každý den přitom loni podle statistik dopravního podniku Andělem prošlo 54 tisíc cestující.

Podle generálního ředitele DPP Martina Gillara však bylo nutné eskalátory na tak dlouho uzavřít a kompletně rekonstruovat. „Je potřeba si uvědomit, že technologie v některých stanicích jsou již skutečně zastaralé, konkrétně na Andělu nám sloužily přes třicet let,“ podotkl.

Severní výstup ze stanice metra Anděl po rekonstrukci eskalátorového tunelu
Zdroj: Ondřej Deml/ČTK

Nové „schody do nebe“ k Andělu by měly podle dopravního podniku vydržet alespoň čtvrt století – tak dlouho garantuje dodavatel dostupnost náhradních dílů.

Původní severní vestibul stanice Moskevská (dnes Anděl) po otevření v roce 1985
Zdroj: ČTK/Karel Mevald

Konec opravy na Andělu neznačí konec komplikací v metru

Ačkoli oprava na Andělu končí, přičemž před třemi týdny skončila také částečná uzavírka stanice Muzeum na trase A, stále není pražské metro zcela bez výluk. A ani nebude. Až do konce prázdnin potrvá oprava eskalátoru podobná té na Andělu, která probíhá ve stanici Náměstí Republiky na výstupu na stejnojmenné náměstí (vystupovat lze k Masarykovu nádraží).

Od října potom chce dopravní podnik zahájit opravu výstupu ze stanice Karlovo náměstí na Karlovo náměstí, cestujícím zůstane k dispozici výstup na Palackého náměstí. Na podzim pak organizátor veřejné dopravy ROPID avizoval i zahájení oprav ve stanicích Opatov a Flora.

Do konce září probíhají postupně i opravy vestibulu stanice Dejvická na trase A, kvůli kterým není možné postupně využívat některé výstupy na povrch. Do konce června nelze vystupovat k tramvajové zastávce Vítězné náměstí, poté do 20. července bude uzavřen výstup k autobusové zastávce Dejvická, od 21. července do 25. srpna k tramvajové zastávce Dejvická ve směru do centra a zároveň výstup do Šolínovy ulice a na závěr do konce září na tramvajovou zastávku Dejvická ve směru do Divoké Šárky a do Banskobystrické ulice.

Trvá i výluka výstupu ze stanice Budějovická k poliklinice Budějovická a radnici Prahy 4. Tam je příčinou havarijní stav terasy, pod kterou se z metra vychází. Uzavírka je vyhlášená do odvolání. Zatím poslední krok učinilo ministerstvo dopravy, které jako odvolací orgán nařídilo pražskému magistrátu, aby prověřil, zda není možné výstup z metra provizorně otevřít ještě před opravou terasy.

Jižní výstup ze stanice Budějovická se uzavřel
Zdroj: ROPID

Pokračují i tramvajové výluky

Současně s omezeními v metru trvají v Praze i výluky tramvajových tratí. Na prázdniny by již měla být v novém trať z Vysočanské do Hloubětína, která má vliv na provoz tramvajových linek až po Palmovku.

I nadále však trvá výluka mezi Palmovkou a Bulovkou. Současně probíhají práce i v úseku Bulovka–Okrouhlická. Náhradní tramvajová linka 30 zde proto jezdí v obou směrech po jedné koleji, bezpečnost zajišťuje kolík, který si řidiči pod Okrouhlickou předávají. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Majitelé studní by si měli nechat po zimě zkontrolovat vodu

Kvalita vody v dálkových rozvodech je sledovaná nepřetržitě. Lidé, kteří mají studny, si ji ale musí kontrolovat sami. Rozbor by si měli nechat udělat aspoň jednou ročně, teď na jaře je na to ideální čas. Základní rozbory jsou dva, a to krácený a úplný. Který je potřeba udělat, určují laboranti hlavně podle toho, kde se studna nachází. Víc látek sledují třeba v okolí hnojených polí nebo silnic s hustou dopravou. Cena rozboru se většinou pohybuje kolem dvou tisíc korun.
před 1 hhodinou

Půl roku do voleb. Totožnost voličů půjde ověřit elektronicky

Do sněmovních voleb zbývá půl roku. Úřady se na hlasování už připravují. Nově bude možné volit z ciziny korespondenčně nebo se prokázat elektronickým dokladem.
před 2 hhodinami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 9 hhodinami

Skryté nebezpečí v polích. Skruže jsou pro zvířata pastí

Odkryté meliorační jímky na polích a loukách jsou nebezpečí pro zvířata i lidi. Myslivci a hasiči v posledních týdnech zachraňovali ze skruží několik srnek, ale také bobry nebo jezevce. Využívají k tomu klasické nastavovací žebříky, zvířata mívají při manipulaci zakryté oči tkaninou nebo dekou. Každá jímka by měla být přitom zavřená. Zodpovědnost za to mají majitelé pozemků.
před 11 hhodinami

Malá Madlen je zpět doma, dárců kostní dřeně se hlásí rekordní množství

Dvouletou Madlen s vážným hematologickým onemocněním propustili lékaři do domácího ošetřování. Momentálně není v přímém ohrožení života. Její krvetvorba ale dál nefunguje. Dívčin příběh láká stále nové zájemce do registrů dárců kostní dřeně. Za dva týdny se jich zapsalo rekordních devět tisíc, loni to bylo za celý rok o tři tisíce víc. Nábory budou pokračovat. Oba registry momentálně hledají dárce pro víc než stovku lidí.
před 11 hhodinami

Děláme vše pro to, aby se slintavka a kulhavka do Česka nedostaly, shodli se hejtmani

Věřím, že opatření, která přijali zemědělci před svými farmami, udělají všechno pro to, aby se nákaza do České republiky nedostala, řekl v pátečních Událostech, komentářích hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) v souvislosti s výskytem slintavky a kulhavky na Slovensku. Stejně se vyjádřil i hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL), který zmínil, že v případě výskytu má stát automatické programy, které chovatelům nahradí škody. Oba apelovali, aby lidé nekupovali tepelně neopracované produkty z dotčených zemí.
před 15 hhodinami

Zatmění Slunce přitáhlo lidi do planetárií i hvězdáren, bylo ale za mraky

Lidé měli v planetáriích a hvězdárnách možnost pozorovat částečné zatmění Slunce, viditelnost ale omezovala oblačnost. Pořadatelé pro ně měli připravený i další program. Například do ostravského planetária v městské části Krásné Pole přišlo kolem 140 návštěvníků, do hvězdárny v Teplicích přes šedesát a v Karlových Varech asi dvě desítky.
před 16 hhodinami

Česko kvůli slintavce zakázalo dovoz krmiv a steliv ze Slovenska a Maďarska

Ze Slovenska a Maďarska se nově do Česka nesmí převážet krmiva a steliva pro hospodářská zvířata. Zákaz vydala s okamžitou platností Státní veterinární správa (SVS) v reakci na šíření nákazy slintavky a kulhavky. Opatření platí pro převoz sena, slámy a zelené píce určených pro hospodářská zvířata.
28. 3. 2025Aktualizováno28. 3. 2025
Načítání...