Firma Tameh Czech má nového majitele. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže nákup povolil skupině UCED podnikatele Pavla Hubáčka. Co bude s třemi stovkami zaměstnanců, kteří ve společnosti stále pracují, jasné není. Noví majitelé čekají mimo jiné na výsledek věřitelského výboru, který na konci listopadu bude rozhodovat o osudu huti Liberty.
Zaměstnanci Tamehu žijí v nejistotě. Nový majitel čeká, co bude s Liberty
V provozech stále pracuje přibližně tři sta lidí. Na konci minulého týdne se od insolvenčního správce dozvěděli prostřednictvím e-mailu strohou informaci, že už nejsou zaměstnanci Tamehu. „Zaměstnanci bohužel v této chvíli stejně jako my nevědí v podstatě nic,“ poznamenala odborářka z Tameh Czech Alena Sobolová.
Firma Tameh Czech měla podle posudku hodnotu téměř sedm set milionů korun. Insolvenční správce ji nakonec prodal za necelých sto třicet milionů. Skupina UCED, která patří do Hubáčkovy skupiny Creditas, společnost koupila prostřednictvím Vítkovice Energy, založené v prosinci 2022. Podle údajů v obchodním rejstříku se zabývá pronájmem nemovitostí a nebytových prostor.
„Do závodu Tamech Czech jsme právě vstoupili. V současné době tak situaci pečlivě analyzujeme,“ řekl mluvčí UCED Daniel Mareš. Co bude se zaměstnanci firmy, kdo a v jaké míře jim bude hradit mzdy za měsíc listopad, zatím komentovat nechce.
„Je otázkou, jak to nový majitel všechno zamýšlí, protože nemáme žádné informace. Ale dá se číst mezi řádky, že zaměstnanci, kteří v Tamehu působili pro prvovýrobu, zřejmě nebudou potřeba,“ podotkla Sobolová.
Tameh je spojen s prvovýrobou Liberty
„Aktuálně je to trošku předčasné říkat, co to pro zaměstnance znamená, protože Tameh je nedílně spojen s Liberty Ostrava, a to hlavně s primární prvovýrobou,“ zmínil insolvenční správce Tameh Czech Dominik Hart. Prvovýroba ale v Liberty skončila. Z šesti tisíc zaměstnanců v ní na konci roku zůstane dva tisíce čtyři sta.
Sobolová poznamenala, že jsou „v patové situaci“. „Kvůli kolektivní smlouvě, protože kolektivní smlouva s odstupným nám platí do konce prosince letošního roku,“ vysvětlila.
Peníze z prodeje Tamehu půjdou do majetkové podstaty v rámci insolvenčního řízení. Největšími věřiteli firmy byly banky. „Velkým věřitelem byla též společnost OKD, dodávající uhlí, s pohledávkou přesahující čtvrt miliardy korun,“ dodal Hart.