Za požár domova důchodců v Příboru může zřejmě vadný spotřebič

Ostrava/Příbor (Novojičínsko) - Po požáru domova s pečovatelskou službou v Příboru zůstává nadále v ohrožení života osmašedesátiletý muž. Senior se nadýchal zplodin a nyní podstupuje léčbu v hyperbarické komoře ostravské městské nemocnice. Umístěn je na anesteziologicko-resuscitačním oddělení. Při požáru uhořela majitelka bytu, ve kterém začalo hořet, i její sousedka. Další čtyři lidé se přiotrávili a jsou v nemocnicích v Ostravě a Novém Jičíně. Příčinou požáru je pravděpodobně závada na elektrospotřebiči.

Policisté příčinu požáru dál zjišťují. „Jako nejpravděpodobnější se v tuto chvíli jeví závada na některém z elektrospotřebičů. Od příbuzných, obyvatel domu a jeho zaměstnanců, zjišťujeme, co všechno v bytě vlastně bylo. Oheň totiž vybavení zcela zničil,“ uvedl mluvčí novojičínské policie Petr Gřes.

Hořet v domě začalo okolo 06:00. V té době v něm bylo 26 ze sedmadvaceti nájemníků. Hasiči a policisté evakuovali 24 lidí. Náhradní ubytování jim zajistili v nedaleké základní škole. Postupně si pro seniory přijížděli příbuzní. Za asistence policie se později vrátili pro nejdůležitější věci, které v bytech nechali. „Po budově se pohybují v našem doprovodu,“ řekl mluvčí. Šestice seniorů, kteří už jiné zázemí než vyhořelý domov nemají, se prozatím přestěhovali do obdobného zařízení do Kopřivnice.

Definitivně se do bytů budou senioři vracet až příští týden. Nejprve je potřeba provést řadu oprav. Jde především o výměnu promočených podlah a zničených omítek. Vyměnit se bude muset i část žárem poničených rozvodů vody. „Předpokládám, že práce by měly být příští týden hotovy,“ uvedl ředitel zařízení Josef Rzyman. Škodu, kterou plameny způsobily, hasiči odhadují na 700 tisíc korun.

Nahrávám video
Reportáž Michala Poláška
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Řidiče v Brně omezí další dopravní stavby i redukce v centru

Dopravu v Brně letos ovlivní řada dopravních staveb a oprav. Vedle pokračujících prací začnou nové projekty, například dálniční připojení u Černovické terasy nebo oprava mostu přes ulici Hybešovu. Město zároveň připravuje výrazné omezení automobilové dopravy v historickém centru.
před 1 hhodinou

Stanice metra Hradčanská se kvůli rekonstrukci uzavře až příští rok

Uzavření stanice pražského metra A Hradčanská kvůli rekonstrukci nezačne letos, jak bylo původně plánováno, ale až na začátku příštího roku. Od loňského ledna uzavřenou stanici linky B Českomoravská plánuje pražský dopravní podnik (DPP) otevřít letos 20. března. V metru bude letos stejně jako v minulých letech několik krátkodobých výluk na lince C, omezení čekají i tramvaje.
před 2 hhodinami

Zemřel literární historik, pedagog a signatář Charty 77 Jaroslav Blažke

Ve věku 87 let zemřel v Brně literární historik, kritik, překladatel a středoškolský pedagog Jaroslav Blažke. Patřil k prvním stálým spolupracovníkům Rádia Proglas. Spolu s manželkou Marií podepsal Chartu 77. V době normalizace se podílel na výrobě samizdatové literatury a na pořádání bytových seminářů.
před 4 hhodinami

Unikátní gondolový most propojí břehy Mže v Plzni

V Plzni-Malesicích překlene řeku Mži samoobslužný gondolový most (transbordér). Pěším a cyklistům umožní pohodlnější cestu z centra města do okolních obcí, aniž by museli využívat frekventovanou silnici. Most bude zároveň architektonickým unikátem – obdobná stavba zatím v Česku stojí pouze jediná, a to u Chrastavy na Liberecku.
včera v 18:44

Sestra v akci má i v plzeňském muzikálu energie dost

Jako druhé v Česku uvádí plzeňské Divadlo J. K. Tyla muzikál Sestra v akci. V hlavní roli temperamentní zpěvačky, která převrátí poklidný klášterní život vzhůru nohama, se střídají členky muzikálového souboru Charlotte Režná a Eva Staškovičová. Příběh je známý z amerického filmu s herečkou Whoopi Goldbergovou.
včera v 17:44

Policie kvůli pádu lanovky na Ještěd navrhla obžalovat tři lidi a firmu

Policie ukončila vyšetřování pádu lanovky na Ještěd. Navrhla obžalovat tři lidi a jednu právnickou osobu z přečinu obecného ohrožení z nedbalosti, řekl náměstek okresní státní zástupkyně Kamil Látr. Všem obviněným hrozí trest od tří do deseti let vězení. Tragická nehoda se na visuté lanovce v Liberci stala v říjnu 2021, při pádu jedné z kabin zemřel průvodčí. České dráhy (ČD), které lanovku dřív vlastnily, s obviněním nesouhlasí a jsou připraveny se proti němu bránit, zopakoval mluvčí ČD Petr Šťáhlavský dřívější vyjádření dopravce.
včeraAktualizovánovčera v 17:22

Na jihu Moravy je nejvíc případů žloutenky v zemi

Situace kolem virové hepatitidy A v Jihomoravském kraji zůstává podle hygieniků nepříznivá. Od začátku roku přibyly stovky případů a kraj letos překonal Prahu, která měla loni nejvíce nemocných. V důsledku onemocnění zemřelo v Česku od ledna 2025 do února 2026 celkem 42 lidí, z toho šest na jižní Moravě. Epidemie však podle odborníků postupně slábne.
včera v 16:26

Když se hmota stává průhlednou na výstavě antroposofistů

Galerie výtvarných umění v Chebu připravila výstavu Pražská antroposofická moderna 1907–1953. Samotná instalace stejně jako opulentní monografie jsou objevné. Ne že by nebyl dostatek informací o antroposofii jako takové, ovšem až tolik se neví o výtvarných projevech antroposofistů, a navíc v Praze. A to nejen o těch před válkou, ale i za nacistické okupace a po komunistickém převratu.
včera v 12:01
Načítání...