Za parkování už se platí i ve Vysočanech. Zóny si nově vyznačila Praha 9

V části pražských Vysočan a dosud nezpoplatněné oblasti Libně, která leží v Praze 9, musí řidiči nově platit za to, že zaparkují u chodníku. Radnice nechala zřídit výhradně fialové zóny, které umožňují parkování místních obyvatel či podnikatelů, kteří si vyřídí dlouhodobé parkovací oprávnění, a zároveň i návštěvníků, kteří budou prozatím platit 30 korun za hodinu a jejich vozy budou moci v ulicích Prahy 9 stát až 24 hodin.

Radnice Prahy 9 zdůvodnila vyhlášení zón placeného stání mimo jiné problémy, které nastávají ve Vysočanech a Libni zejména při konání sportovních či kulturních akcí v O2 areně. Přímo u haly sice již parkovací zóna, kde mohli stát místní, existovala přes deset let, ale nyní se městská část rozhodla připojit k centrálnímu městskému parkovacímu systému. Magistrát na její návrh vyhlásil zóny placeného stání v širší oblasti.

Konkrétně se od 6. ledna platí za parkování v oblasti východně od Čuprovy ulice, severně od Českomoravské (včetně této ulice), jižně od železniční trati až po křižovatku Kolbenovy a Poštovské, západně od Freyovy, a navíc v lokalitě vymezené ulicemi Poštovská a U Vysočanského pivovaru a v ulicích U Harfy, Čerpadlová a přilehlém úseku Poděbradské.

V Praze 9 nevznikly modré zóny znamé z jiných čtvrtí, které jsou určeny především místním obyvatelům, zatímco lidé bez dlouhodobého oprávnění v nich mohou zaparkovat jen na chvíli. Ve Vysočanech jsou výhradně fialové zóny, kde mohou návštěvníci stát až 24 hodin. Radnice původně slibovala tarif, kdy by se za první dvě hodiny platilo po 20 korunách a potom 30 korun za hodinu, ale nakonec „z důvodu prozatímní nekompatibility parkovacích automatů a virtuálních platebních hodin“ vyhlásila tarif 30 korun za hodinu bez výjimky. Maximálně tedy zaplatí návštěvník městské části 720 korun za celodenní parkování.

Rezidenti potom dají za roční parkovací oprávnění 1200 korun za první vozidlo (za druhé pak 7000 korun a případná další po 24 tisících), nárok na slevu na 360 korun mají senioři nad 65 let a držitelé průkazu ZTP či ZTP/P. Podnikatelé potom zaplatí za první vozidlo 7000 korun a za každé další 24 tisíc.

Vyhlášením zón v části Prahy 9 začíná další sezona „bobtnání“ oblasti, kde se v hlavním městě za parkování v ulicích musí platit. Během roku chce zóny na svém území nově vyhlásit Praha 10. V listopadu plánují další rozšíření zpoplatněné oblasti městské části číslo 5 a 6 a na počátku letošního prosince je napodobí také Praha 4.

V částech Prahy 4, 5 a 6 zóny placeného stání již jsou, naposledy se nové zóny na jejich území objevily loni na podzim, kdy si museli pořídit parkovací oprávnění například obyvatelé Malvazinek, Dědiny či Baterií.

Zóny placeného stání znají pražští řidiči již 23 let – první se objevily v roce 1996 v části Prahy 1. V dalších letech se postupně rozšířily do celé městské části i do sousední Prahy 2, 3 a 7. Město je vyhlásilo také v části Prahy 16. V původním pojetí byly podmínky přísnější, v modrých zónách vůbec nemohli parkovat návštěvníci a až postupem času vznikly fialové zóny určené návštěvníkům i rezidentům.

Do dalších městských částí v širším centru začal magistrát zóny rozšiřovat od roku 2016. 

Za parkování se platí také v Praze 13, 16 a 22, v jejich případě jde ale o zóny vyhlášené radnicemi nezávisle na celopražském systému a pravidla se liší.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Při požáru lakovny na Tachovsku zemřel člověk

Při požáru lakovny výrobní firmy v Chodové Plané na Tachovsku zemřel jeden člověk, další dva lidé utrpěli vážná zranění a jsou v kritickém stavu, vrtulník je transportoval na popáleninové centrum do Prahy. Po 16:30 už mluvčí hasičů Petr Poncar oznámil, že je požár téměř uhašený. Okolnostmi události se bude zabývat i policie.
14:34Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Litvínovská rafinérie už zpracovává pouze ropu ze západu

Společnost Orlen Unipetrol v pondělí začala ve své litvínovské rafinérii zpracovávat výhradně ropu dovezenou ze západu rozšířeným italským ropovodem TAL. Tamní rafinérie tak poprvé od roku 1965 nevyužívají ruskou ropu z ropovodu Družba, informoval generální ředitel rafinérské skupiny Orlen Unipetrol Mariusz Wnuk.
před 3 hhodinami

Česko zruší kontroly na hranicích s Rakouskem kvůli slintavce

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) oznámil nové úpravy mimořádných veterinárních opatření v souvislosti s nákazou slintavky a kulhavky. Na tiskovém brífinku mimo jiné řekl, že Česko od pondělní půlnoci zruší kontroly na hranicích s Rakouskem. Skončí také zákaz vstupu do obor v Moravskoslezském, Zlínském a Jihomoravském kraji. V platnosti naopak zůstávají všechna opatření přijatá vůči Slovensku a Maďarsku.
13:03Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Zprávy o ujetí od nehody jsou zkreslené či smyšlené, tvrdí šéfka zlínské hygieny

Ředitelka Krajské hygienické stanice Zlínského kraje (KHS ZK) Eva Sedláčková prostřednictvím své kanceláře označila za zkreslené či smyšlené informace médií o své údajné dopravní nehodě. Podle Seznam Zpráv srazila v půlce března autem motorkáře a od nehody ujela. Zlínští zdravotničtí odboráři v otevřeném dopise ministru zdravotnictví Vlastimilu Válkovi (TOP 09) vyjádřili názor, že Sedláčková nemůže dál zastávat funkci. Státní tajemník resortu požádal policii o informace o nehodě.
11:40Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Úmysl je zatím jedinou vyšetřovací verzí masivního požáru skládky plastů

Vyšetřovatelé rozsáhlého požáru skládky volně uložených plastů u Rynholce na Rakovnicku mají podezření na úmyslné zapálení, podle velitele zásahu Martina Vondry je to zatím jediná vyšetřovací verze. Hořely plasty určené k dalšímu zpracování a lesní porost. Škoda zatím není známa, firma Ekologie Rynholec ji vyčíslí tento týden, řekl její jednatel Lubomír Černý.
11:13Aktualizovánopřed 8 hhodinami

Hukvaldy přišly o turisty kvůli opatřením proti slintavce

Už měsíc je zavřený hrad Hukvaldy, jde přitom o jedno z nejnavštěvovanějších míst Moravy. Kvůli opatřením zavedeným ve snaze zabránit nákaze slintavkou a kulhavkou byla uzavřena obora, uprostřed které památka stojí. Jenže právě skrz ni vede jediná přístupová cesta k hradu. Do ztráty se tak propadají i místní restaurace a hotely. Jak dlouho ještě bude obora i s hradem uzavřená, zatím není jasné. Záležet bude na vývoji situace kolem nemocí.
před 14 hhodinami

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
před 23 hhodinami

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
včeraAktualizovánovčera v 18:09
Načítání...