Výzkum potvrdil, že se ovzduší kolem utlumené huti Liberty výrazně zlepšilo

Události v regionech: V ovzduší kolem Liberty ubylo škodlivin (zdroj: ČT24)

Škodlivin, které lidé dýchají v okolí Liberty Ostrava, výrazně ubylo. O polovinu méně je polétavého prachu a o dvě třetiny kleslo i množství benzo(a)pyrenu, který způsobuje rakovinu. Kompletní výsledky výzkumu u dalších plynů budou znát odborníci z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) příští rok na jaře. Snížení emisí souvisí hlavně s ukončením prvovýroby, tedy provozu vysokých pecí a koksovny.

Ještě v roce 2022 vypustila huť Liberty Ostrava celorepublikově nejvíc polétavého prachu. Navíc byla velkým producentem karcinogenního benzo(a)pyrenu. Vyhodnocení dat o kvalitě ovzduší naměřených v Ostravě-Radvanicích před útlumem výroby hutě a poté ukázalo, že polétavého prachu a benzo(a)pyrenu je v ovzduší výrazně méně.

Vůbec největší vliv na kvalitu ovzduší zaznamenali odborníci u měřící stanice v ulici Nad Obcí právě v Radvanicích. „Stanice byla dlouhodobě umístěna cíleně do kouřové vlečky hutního podniku, takže se očekávalo, že tam by měl být pokles nejvýznamnější,“ vysvětlil výzkumný a vývojový pracovník Českého hydrometeorologického ústavu Radim Seibert.

Zlepšení by měli pocítit hlavně obyvatelé Ostravy-Kunčiček, Ostravy-Bartovic nebo Radvanic. Právě tam bydlí padesát let i Anna Procházková. Situace bývala podle ní nejhorší na podzim. Teď vnímá výrazný posun k lepšímu. „Je to pravda. Vidím to na oknech, na parapetech. Není tam popílek,“ pochvaluje si. 

„Ukázalo se, že modely někdy i fungují, ale nemám radost, že region přišel o něco, na čem do jisté míry stál, a to není našim cílem. Naším cílem není zavírat huti bez náhrady,“ podotkl Seibert. Stejně jako pracovníci huti i on prý do poslední chvíle věřil, že budou postaveny ekologičtější elektrické pece, které by s sebou zlepšení ovzduší přinesly také.

„Společnost Liberty Ostrava od roku 2010 investovala do nejlepších možných opatření ke snižování emisí, která se dají realizovat se stávající výrobní technologií, více než deset miliard korun, a to včetně dvou miliard z fondů EU,“ uvedla přímo Liberty.

Takzvaná druhovýroba, která se teď v huti znovu rozjíždí, už ovzduší téměř nezatěžuje. A situace se za posledních deset let výrazně zlepšila nejen na Ostravsku, ale v celém Moravskoslezském kraji. Nejproblematičtější situace tak stále zůstává v obcích, které hraničí se sousedním Polskem. 

Načítání...