V sousedství ostravské Nové hutě se dýchá čím dál lépe. Podle místních i kvůli útlumu výroby

3 minuty
Události v regionech: V Radvanicích a Bartovicích se zlepšila kvalita ovzduší
Zdroj: ČT24

Obyvatelé ostravských Radvanic a Bartovic pociťují úlevu. Začala se zlepšovat kvalita vzduchu – oč někteří místní usilují. Může to souviset i s tím, že se huť Liberty Ostrava, v jejímž bezprostředním sousedství žijí, potýká s problémy a před Vánocemi zastavila výrobu.

Jestliže se ještě zhruba před desetiletím Ostrava každoročně potýkala v zimě se smogem, v Radvanicích a Bartovicích to bylo ještě násobně horší. Obyvatelé čtvrti z toho vinili Novou huť, která dříve patřila do skupiny ArcelorMittal a dnes je známá jako Liberty Ostrava.

„Celou dobu huť podnikala na náš úkor – zahraniční investoři žili na náš úkor. Měli jsme znehodnocené majetky, poškozené zdraví,“ řekl obyvatel Ostravy-Radvanic a Bartovic a dlouholetý kritik huti Vladimír Burda. Kvůli životnímu prostředí se obrátil i na soud – žaloval stát, po němž chtěl, aby vymohl dodržování zákonných norem pro kvalitu ovzduší.

Situace se ale nyní vyřešila sama – alespoň prozatím. Liberty Ostrava před Vánocemi přišla o dodávky energií a přerušila provoz. Podle Burdy je to poznat. „Mohu se zhluboka kdykoliv nadechnout. To je úplná fantazie,“ poznamenal.

Není to ale jen dojem muže, který proti Liberty, respektive jejím komínům, léta bojuje. Kvalita ovzduší se zlepšuje – ne však jen po odstavení Liberty, ale již několik let – i podle údajů radvanické měřicí stanice. Odborníci z Českého hydrometeorologického ústavu míní, že je to proto, že klesají emise z různých zdrojů v kombinaci s dobrými rozptylovými podmínkami. Podle vedoucí oddělení kvality ovzduší Blanky Krejčí loni poprvé nedošlo celý rok na Ostravsku a Karvinsku k překročení imisních limitů polétavého prachu.

Podle starosty městské části Aleše Boháče (SNK) ovšem i to souvisí s činností Liberty, která postupně utlumuje provoz. „Bavíme se až o sedmdesátiprocentním zlepšení z hlediska prachu,“ nastínil.

Nicméně ještě v roce 2022 vypustila Liberty Ostrava celorepublikově nejvíc polétavého prachu. Navíc je velkým producentem karcinogenního benzo[a]pyrenu. Představitelé huti naopak upozorňují, že firma do zlepšování životního prostředí ve velkém investuje – od roku 2010 dala do omezení emisí deset miliard korun.

„Dlouhodobým cílem naší společnosti je do roku 2030 dosáhnout uhlíkové neutrality, a od uvedeného data vyrábět green steel, tedy zelenou ocel,“ uvedl Ivo Štěrba, který má v Liberty Ostrava na starost komunikaci a firemní zodpovědnost. Společnost podle něj chystá zásadní investici – totiž stavbu nové ocelárny.

Sousedé Nové huti mají však pochybnosti. „Jsme vždy ujišťováni, že největší investice do nové ocelárny, která je slibována přes dvacet let, běží. Ale nemyslím si, že je tento slib pravdivý,“ míní starosta Boháč.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Drony v Plzni doručují zdravotnický materiál na nedostupná místa

Plzeňské městské drony jako první v Česku začínají testovat transport zdravotnického materiálu. Prověřit má lety takzvaných přepravních dronů na místa, kam mají sanitky ztížený dojezd. Pomoci mají primárně v akutních případech. Jedná se o společný projekt se záchranáři.
před 3 hhodinami

Stát spouští dotační program pro lidi zasažené povodněmi

Lidé z domů zaplavených během zářijových povodní mohou od úterního poledne žádat o podporu na obnovu svých zničených obydlí. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) totiž spouští příjem žádostí o dotace z programu Živel 3, v jehož rámci lze získat až tři miliony korun na obnovu bydlení. Na program je vyčleněno celkem 3,5 miliardy korun. Z ostatních programů Živel mohou finance na obnovu po povodních čerpat především samosprávy.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

V Plzni začalo bourání pavlačových domů, nahradí je silniční okruh

Ředitelství silnic a dálnic v pondělí začalo s bouráním komplexu tří vybydlených pavlačových domů v Jateční ulici v Plzni. Dřív vyloučenou lokalitou povede silnice, která se stane součástí východního obchvatu města. Jeho stavba začne v roce 2031, otevřen má být o čtyři roky později. Demoliční práce zdržel nález azbestu a nyní je ovlivňuje mrazivé počasí. Skončit by měly v květnu.
17. 2. 2025

Kulhánek s prezidentem jednal o povodních, Vrběticích či bydlení

Prezident Petr Pavel se v pondělí odpoledne na Pražském hradě setkal s ministrem pro místní rozvoj (MMR) Petrem Kulhánkem (STAN). Na programu byla podpora bydlení, digitalizace stavebního řízení nebo plán ministerstva na pomoc slabším regionům. Rovněž hovořili o pomoci povodněmi zasaženým oblastem. Tématem jednání byla také sanace území v okolí Vrbětic na Zlínsku, kterou podle ministra nadále probírají resorty pro místní rozvoj, obrany, vnitra i financí.
17. 2. 2025Aktualizováno17. 2. 2025

Týden začal silnými nočními mrazy a skončí víkendovým oteplením

Začátek týdne bude v Česku chladný, s nejvyššími denními teplotami kolem nuly. V noci budou teploty klesat až na minus patnáct stupňů Celsia. Ve druhé polovině týdne se začne oteplovat a o víkendu bude přes den i více než pět stupňů Celsia, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Další tři týdny by podle dlouhodobého výhledu počasí měly být teplotně průměrné.
17. 2. 2025Aktualizováno17. 2. 2025

Soud znovu osvobodil pětici viněnou z podvodu při stavbě elektrárny Ševětín

Pražský městský soud v pondělí znovu osvobodil pět lidí obžalovaných z podvodu při stavbě fotovoltaické elektrárny Ševětín na Českobudějovicku. Čtyři muže a jednu ženu vinila státní zástupkyně z toho, že uměle zvýšili cenu výstavby solární elektrárny a způsobili tím škodu 96 milionů korun. Rozhodnutí soudu je nepravomocné. Žalobkyně proti němu podala odvolání. Případem se tak bude zabývat ještě Vrchní soud v Praze.
17. 2. 2025Aktualizováno17. 2. 2025

Chemie piva nebo elektromobilita. Vysoké školy přicházejí s novinkami

Vysoké školy v Praze, Brně, Plzni i dalších českých městech od příštího akademického roku otevírají řadu nových studijních programů. Reagují tím zejména na aktuální trendy, vlivem kterých se mění požadavky na absolventy v daném oboru. Některé programy jsou přitom podle mluvčích univerzit unikátní nejen v českém, ale i středoevropském kontextu.
17. 2. 2025

Slovní i fyzické útoky. Agresorů podle policie přibývá

Ve společnosti podle policistů přibývá agresorů. Ze statistiky vyplývá, že počet násilných trestných činů meziročně vzrostl. Předloni evidovali policisté zhruba 13,1 tisíce takových případů, loni to bylo téměř o šest set víc. Agresoři jsou navíc mnohdy ozbrojeni. Terčem slovních, ale i fyzických výpadů se stávají úředníci, řidiči hromadné dopravy i náhodní kolemjdoucí. Asi nejčastěji jsou těmto situacím vystaveni strážnicí. Nárůst agresivity pozorují ale i zdravotníci.
17. 2. 2025
Načítání...