Vyhořelá pernštejnská sýpka je částečně opravená, hořet ale může znovu

Nedvědice (Brněnsko) - Ve vyhořelé sýpce hradu Pernštejn dnes památkáři zpřístupnili nový společenský sál, který bude sloužit i pro pořádání výstav a firemních akcí. Sýpka je vzácná především svými renesančními krovy a její rekonstrukce zatím stála 25 milionů korun. Celková částka se ale vyšplhá až k 50 milionům. Kromě sálu budou v budově sýpky kanceláře, menší depozitář a prodejna. Již nyní se zde nacházejí expozice o životě prostých obyvatel hradů. V roce 2005 zachvátil Pernštejn ničivý požár. Objekt už je z větší části obnoven.

Rekonstrukce sýpky ještě zdaleka nekončí. Zatím byl opraven jen strop a podlahy. „Kvalitní, moderně vybavený sál nám dlouho scházel. Nyní v něm máme vystaveny fotografie, které zaznamenávají obnovu hradu po požáru sýpky a jeho čtvrté brány,“ uvedl kastelán Jakub Škrabal.

Ačkoli stály opravy sýpky desítky milionů, Pernštejn není ani dnes zcela zabezpečen proti požáru. Protipožární čidla jsou dnes pouze v opravené části a většina hradu je nemá. Na jejich instalaci totiž už nezbyly peníze.

Ničivý požár vzplál v části hradního komplexu 15. dubna 2005. Neštěstí patrně způsobilo samovznícení nátěrových hmot, které před požárem používali dělníci pracující na opravách podlah v sýpce. Objekt sloužil jako depozitář a shořelo v něm bezmála 700 historických předmětů. Škody byly odhadnuty na 50 milionů korun. Neštěstí by se ale už opakovat nemělo. Po rekonstrukci byly do sýpky nainstalovány protipožární čidla.

Hrad Pernštejn vznikl ve 13. století. Patřil pánům z Pernštejna, kteří po staletí ovlivňovali politický vývoj v českých zemích. Požár přiměl památkáře k tomu, aby nechali objekty, o které pečují, pojistit.

Na hradě Pernštejn se slavnostně otevřel velký sál historické sýpky.
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

V kauze Ústřední vojenské nemocnice policie obvinila deset lidí

Policie obvinila v kauze Ústřední vojenské nemocnice zatím deset lidí, všechny bude stíhat na svobodě. V noci zadržela jednoho dalšího člověka. Ve středu o tom informoval šéf dozorujícího Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 6 Richard Petrásek. Podle zveřejněné právní kvalifikace se případ týká falšování lékařských posudků.
před 14 mminutami

Dvě rány a útěk. Představený popsal krádež lebky světice

Lebku svaté Zdislavy pachatel ukradl v úterý večer z baziliky v Jablonném v Podještědí na Liberecku na začátku bohoslužby. Uvnitř v té době byl jen kněz, který se na bohoslužbu chystal, řekl představený a děkan dominikánů v Jablonném v Podještědí na Liberecku Pavel P. Mayer. Alarm byl v tu dobu kvůli nadcházejícímu obřadu vypnutý. Kněz se připravoval v zákristii. „Když přišel k oltáři, uslyšel dvě rány a viděl někoho utíkat,“ přiblížil Mayer.
10:44Aktualizovánopřed 21 mminutami

Mrkání černých děr popsal brněnský student

V odborném časopise Astronomy and Astrophysics vyšla vědecká studie, kterou napsali brněnští vědci. Analyzovali v ní pozoruhodné „pomrkávání“ aktivních galaktických jader, jež může nabídnout pohled do míst, kam se jinak astronomům dívá zatím jen nesmírně obtížně.
před 45 mminutami

Do řeky Moravy unikla u Otrokovic neznámá látka

Do řeky Moravy v úterý odpoledne unikla nad Bělovským jezem u Otrokovic neznámá látka. Událost si vyžádala zásah hasičů, položením norných stěn se snažili zabránit dalšímu šíření. Zlínští hasiči o zásahu v úterý večer informovali na facebooku. Podle zástupců města Otrokovice unikla do řeky ropná látka. Na událost upozornily Zlínský deník a Česká televize.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Neznámý pachatel odcizil z baziliky na Liberecku lebku svaté Zdislavy

Neznámý pachatel v úterý vpodvečer odcizil z baziliky v Jablonném v Podještědí na Liberecku lebku svaté Zdislavy. Historicky je její hodnota zřejmě nevyčíslitelná, uvedla na webu policie její regionální mluvčí Dagmar Sochorová. Policie žádá veřejnost o pomoc při pátrání. Svatá Zdislava je uctívaná jako patronka rodin, kongregace sester dominikánek, ale také litoměřické diecéze a českého národa, svatořečena byla v roce 1995.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Viceprezident Hospodářské komory Štefl byl propuštěn z vazby, píší Seznam Zprávy

Viceprezident Hospodářské komory Michal Štefl, stíhaný v kauze údajného zneužívání dotací na inovace, byl propuštěn z vazby. Informoval o tom server Seznam Zprávy. Evropský pověřený žalobce Radek Mezlík webu řekl, že důvody vazby pominuly.
před 14 hhodinami

Soud uložil starostce Dobříkova pokutu 150 tisíc a zákaz funkce

Pokutou 150 tisíc korun a tříletým zákazem vykonávání funkce starostky potrestal krajský soud v Pardubicích starostku Dobříkova na Orlickoústecku Nikolu Kajsrlíkovou. Soud projednával její odvolání proti rozhodnutí okresního soudu, který ji nepravomocně potrestal za neoprávněné nakládání s obecními penězi bez schválení zastupitelstva, použití dotací v rozporu s jejich určením nebo za pozměnění zápisu ze zasedání zastupitelů.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Policie uzavřela případ sovětské vlajky na písecké radnici, nešlo o trestný čin

Ani přestupek ani trestný čin. Policie uzavřela případ sovětské vlajky na písecké radnici. Vedení města ji vyvěsilo společně s tou americkou. Chtělo tak připomenout armády, které se v roce 1945 při osvobozování Československa ve městě setkaly. Někdo to ale oznámil na policii.
před 15 hhodinami
Načítání...