Vinaři v Bzenci závodili v řezu révy

Bzenec (Hodonínsko) - Téměř čtyři desítky soutěžících dnes mezi sebou soupeřily v řezu vinné révy v Bzenci na Hodonínsku. Tamní vinařství uspořádalo neoficiální mistrovství republiky už po osmé. Mezi soutěžícími převažovali muži. Vítězili především ti, jejichž řez byl kvalitní. Naopak rychlost klíčem k úspěchu nebyla, řekl jeden z organizátorů Richard Stávek.

Ve dvou kategoriích, Junior do 26 let a Elite, bylo letos 38 vinařů. Mezi dospělými vyhrál Roman Slouk z Vinařství Sonberk. Nejlepším juniorem byl Jan Polehňa z Blatnice. Vinaři měli před sebou 25 keřů, které měli ořezat za deset minut. Za chyby jim porota strhávala body. „Důležitá byla hlavně kvalita řezu,“ zdůraznil Stávek. Rychlost podle něj byla spíše pomocným kritériem. V předešlých ročnících tomu bylo právě naopak. Důvodem této změny je snaha přiblížit tuzemské požadavky standardům mezinárodní soutěže. 

Organizátoři podle Stávka opět nemohli vytvořit samostatnou kategorii pro ženy. Už několik let se o to snaží, letos ale do Bzence přijely pouze dvě ženy. Vytvářet pro ně samostatnou kategorii tak nemělo smysl. V Bzenci vinaři soutěžili i loni, před lety akce začínala ve Velkých Bílovicích na Břeclavsku. V dalších letech by měla po jižní Moravě kočovat. „Uvažujeme o Vinařství Sonberk, mají tam kvalitní zázemí i krásné vinice,“ uvedl Stávek.

Konkurence je v Česku velká, říká Stanislav Škrobák

Úřadujícím mistrem České republiky v řezu réví byl jednadvacetiletý Stanislav Škrobák. Po českém kole, kde zvítězil v juniorské kategorii, loni triumfoval také na mezinárodním mistrovství ve Francii.

Kvůli čemu je důležité révu stříhat a jak často se to musí dělat?

Réva se stříhá jednou za rok v období vegetačního klidu, tedy obvykle v březnu až dubnu. Stříhá se především pro omezení výnosů, aby byla udržena kvalita vína, a pro zachování architektury keře, aby se réva dobře obdělávala.

Co všechno je k tomu potřeba? Je pro vinaře náročné se to správně naučit?

Vinař potřebuje především kvalitní nářadí. Já sám stříhám asi od svých deseti let a člověk se v tom neustále zlepšuje. Dá se říct, že vinař se to učí celý život.

Jak takový řez vypadá?

Tady na soutěži řežeme stylem, který se nazývá Gottův řez, který se nejčastěji používá v celé České republice a také v celé Evropě. Spočívá v tom, že na keři ponecháme jeden jednoletý tažeň, zbytek keře se odstraní. Někdy se nechává ještě jeden rašící tažeň jako záloha na další rok. Vybraný tažeň se poté musí ještě očistit a zakrátit.

Jste držitelem také mezinárodního titulu. Liší se v něčem tato česká soutěž od těch světových?

V minulých letech byla tato soutěž orientována hlavně na rychlost a kvalita byla pouze doplňujícím kritériem. To se letos hlavně kvůli té světové soutěži mění, takže kvalita je dnes hlavní.

Liší se od sebe pravidla soutěže v jednotlivých zemích?

V každé zemi se řeže trochu jinak. Když jsem jel loni na mistrovství do Francie, tak jsem se toho obával, ale naštěstí jsme před tím měli trénink a mně se na ty jiné podmínky podařilo adaptovat tak, že se mi podařilo vyhrát.

Pocházíte z vinařské rodiny. Která z činností v péči o víno je vaše nejoblíbenější?

Nejraději samozřejmě ochutnávám ten výsledný produkt. (směje se) Ale pochopitelně bez dobrého střihu není kvalitní víno. V podstatě mě baví úplně všechno kolem vína jako celek.

Sám se dnes také chystáte soutěžit, jak vidíte svoje šance? Roste na Moravě konkurence?

Řekl bych, že poté, co se mi loni podařilo zvítězit, sem všichni letos jedou s cílem hlavně porazit mě. Určitě je zde dobrá základna střihačů, takže konkurence je velká.