V Ústí vznikne koalice ANO a PRO! Ústí, primátor bude z ANO

Ústí nad Labem – V Ústí nad Labem bude v příštích letech vládnout koalice složená z vítězného hnutí ANO a hnutí PRO! Ústí, které skončilo druhé. V sedmatřicetičlenném zastupitelstvu bude koalice mít celkem 20 mandátů, ANO jich ve volbách získalo 12, PRO! Ústí osm. Primátor bude podle dohody z hnutí ANO, jméno by mělo být známo v dalších dnech.

„Vyslyšeli jsme veřejnost, která si ve volbách objednala radikální změnu,“ uvedl programátor Josef Zikmund, který byl ve volbách lídrem ANO. „Jsem velmi rád, že jsme našli společnou řeč a shodli se na prioritách, kterými jsou transparentní a zodpovědné hospodaření města a bezpečnost. Zkrátka tu už nepůjde krást,“ dodal lídr PRO! Ústí Martin Hausenblas.

ANO bude mít i všechny čtyři starosty městských obvodů. Koaliční smlouvu, programové prohlášení a personální obsazení magistrátu i obvodů by měla mít nastupující koalice hotové do konce týdne.

„Dohodli jsme se, že ANO bude mít většinu v radě a primátora, my budeme mít menšinu v radě a budeme se snažit spolupracovat i v městských obvodech,“ doplnil Hausenblas. Minimálně v obvodě Severní Terasa ale bude nová koalice potřebovat dalšího partnera, v zastupitelstvu jí k většině schází dva hlasy. „Zatím dál jednáme,“ dodal Zikmund.

Kromě ANO a PRO! Ústí zasednou v zastupitelstvu ještě komunisté, ČSSD (po pěti mandátech), ODS (tři mandáty) a po dvou mandátech mají TOP 09 a Ústecké fórum občanů.