V rybníku v Jenišově je arzen - odvolali kvůli tomu starostu

Jedovatý arzen obsahuje voda v rybníce v Jenišově na Karlovarsku. Koncentrace zřejmě několikanásobně překračuje povolené limity. Zastupitelé tvrdí, že tuto informaci před lidmi starosta zamlčel, a proto ho odvolali. Jestli voda v rybníce mohla někomu ublížit, mají ukázat rozbory rybího masa z čerstvě uloveného sumce.

Od jara se v rybníce koupaly děti. Rybáři tam lovili ryby a jedli je. Starosta měl přitom v té době už výsledky rozborů. „Jestliže se někde objeví nebezpečné kovy ve zvýšené míře, s největší pravděpodobností by se to lidi měli dozvědět. A k tomu bohužel nedošlo,“ konstatovala Vladimíra Brujová (nez.), místostarostka Jenišova.

Pokud by obyvatelé informaci měli, sami by si podle místostarostky rozmysleli, jestli se v rybníce budou dál koupat nebo tam lovit ryby. 

Odvolaný starosta se ale brání, že číselným výsledkům rozborů rozumí jen odborníci a těm posudky poslal. „Všechno bylo vyhotoveno v srpnu loňského roku, předáno v září jak inspekci, tak vodoprávnímu úřadu, se všemi výsledky. Já nevím, jestli 254 jednotek arzenu je moc nebo málo,“ uvedl odvolaný starosta.

Ivan Truksa dodává, že pokud od něj oba orgány výsledky převzaly a nikdo s tím nic nedělal, bylo asi všechno v pořádku. „Já jsem nepochybil,“ dodává Truksa. 

Voda z rekultivované výsypky

Voda do jenišovského rybníka přitéká z bývalé výsypky sokolovských dolů. Ta je rekultivovaná, zalesněná a odvodněná. „Z výsypek se nám dostávají jednotlivé drenáže do vodoteče, která tvoří potůček. A ten nám teče do rybníka. Proto je tam arzen, protože ten je přítomen prakticky ve všech důlních vodách po celé republice,“ uvedl v rozhovoru v Událostech v regionech předseda rybářského spolku Oáza v Jenišově Richard Houška.

A právě v místě, kde potok vtéká do rybníka, prokázal rozbor vysoký obsah arzenu. Podle inspekce životního prostředí byla ale voda přímo v rybníce v pořádku. Případem se teď zabývají krajští hygienici. Podle nich ovšem lidem bezprostřední nebezpečí nehrozí. „Pokud by v rybníce byla taková koncentrace, není to voda vhodná ke koupání,“ říká Jitka Landová, ředitelka Krajské hygienické stanice Karlovy Vary.

Koncentraci arzenu by mohl prokázat starý sumec

Podle Richarda Houšky, předsedy rybářského spolku Oáza v Jenišově, rybáři těsně poté, co byly známy výsledky rozborů vody, do rybníka vysadili novou násadu. Investovali do ní polovinu svých celoročních příjmů. „Díky tomu je i velice složité zajistit vzorek ryby, která tam je delší dobu, u které je prokazatelné, že by u ní arzen mohl být,“ uvedl Richard Houška. Rybáři totiž podle něj nasazují všechny velikosti ryb, hlavně kaprů, a nejsou pak schopni rozeznat, který kapr je v rybníce pět let, který jen půl roku a který třeba 10 let.

image_667560
Zdroj: ČT24

V noci na středu se ale rybáři postarali o nových důkaz. Vylovili totiž z rybníka starého sumce. Předseda rybářského spolku předpokládá, že právě ten by mohl pomoci. Jestliže by se arzen v nějaké rybě v rybníce objevil, bylo by to právě u starého sumce.

Rybáři už poslali vzorky masa do laboratoře. Teprve podle výsledků hygienici posoudí, jestli lidem, kteří maso jedli, hrozilo nějaké nebezpečí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

„Duch z Maginotovy linie.“ Občan na jihu Čech odevzdal policii pevnostní minomet

Při zbraňové amnestii odevzdal ve čtvrtek občan v Českých Budějovicích pevnostní minomet M 32 ráže 81 milimetrů. Jde o typ zbraně využívaný při obraně Francie ve druhé světové válce v Maginotově linii. Policie o odevzdání kuriózní zbraně informovala na síti X.
před 14 hhodinami

Ministryně Mrázová odmítla výzvy k rezignaci, předpisy prý neporušila

Ministryně pro místní rozvoj Zuzana Mrázová (ANO) odmítla opoziční výzvy k rezignaci. Tvrdí, že nikdy nepřekročila zákonné hranice a nezneužila politickou funkci ve svůj vlastní prospěch. Informace serveru Seznam Zprávy o obecním bytě či stavbách na pozemku v rozporu s územním plánem města pokládá za „vytržené z kontextu“. Její rezignaci požadují opoziční Piráti, STAN a TOP 09. Vytýkají jí i manažerská pochybení u přípravy stavebního zákona.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Při čarodějnicích nabádají hasiči k opatrnosti. Sucho zvýšilo riziko šíření požárů

Na mnoha místech Česka se během posledního dubnového večera rozhoří ohně při tradičním pálení čarodějnic. Velmi suché počasí ale zvyšuje riziko šíření požárů prakticky na celém území republiky. Meteorologové sice na čtvrtek výstrahu nevyhlásili, podle mapy požárního rizika však panují rizikové podmínky na většině území Česka s výjimkou části pohraničních hor. Hasiči proto nabádají při pálení ohňů k velké opatrnosti.
před 18 hhodinami

Po zásahu v příbramské nemocnici policie stíhá šest lidí a tři firmy

Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) stíhá po úterním zásahu v příbramské nemocnici šest lidí a tři právnické osoby, informoval mluvčí policejní centrály Jaroslav Ibehej. Stíháni jsou pro trestné činy dotační podvod a zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě. Všechny osoby jsou stíhané na svobodě. Úřad veřejného evropského žalobce (EPPO) vyčíslil hodnotu ovlivněných zakázek na 280 milionů korun.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Po vyúčtování někteří reklamují desetitisícové nedoplatky za teplo a vodu

Největší pronajímatel bytů v Moravskoslezském kraji, firma Heimstaden, řeší reklamace nájemníků ohledně vyúčtování. Ti si stěžují na vysoké nedoplatky za teplo a vodu, které se pohybují v desítkách tisíc korun. Podle energetiků i pronajímatele je na vině především delší a tuhá zima. Nedoplatky mohou překvapit uživatele ústředního topení i v dalších městech. Vyúčtování by si proto měli pečlivě zkontrolovat, porovnat s loňským rokem a v případě nesouhlasu jej reklamovat u distributora.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Čtyři obvinění z útoku na pardubickou zbrojovku zůstávají ve vazbě, soud zamítl jejich stížnosti

Krajský soud v Hradci Králové zamítl všechny čtyři stížnosti na vazbu ve věci útoku na pardubickou zbrojovku. Česká televize to zjistila ze soudní databáze InfoSoud. Soud poslal do vazby celkem sedm lidí obviněných z teroristického útoku a účasti na teroristické skupině, všichni si podali stížnost. O zbylých třech stížnostech zatím soud jednání nenařídil.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

Bývalý politik přišel o stavební povolení pro bytový dům v Havlíčkově Brodě

Do problémů se dostala stavba nového bytového domu na sídlišti Žižkov v Havlíčkově Brodě. Stavebník, bývalý sociálnědemokratický politik a někdejší náměstek hejtmana Vysočiny Libor Joukl, přišel o stavební povolení. Rozhodl tak havlíčkobrodský stavební úřad na podnět krajského úřadu, a to po odvolání obyvatel ze sousedství.
29. 4. 2026

Z obchodního centra ve Zlíně evakuovali kvůli neznámé látce přes sto lidí

V obchodním centru ve Zlíně-Prštném unikla ve středu odpoledne neznámá látka. Evakuováno z něj bylo okolo 14. hodiny asi 150 lidí, uvedl policejní mluvčí Petr Jaroš. Několik osob ošetřili zdravotníci. O jakou látku jde a zda hrozí další riziko, nyní zjišťují hasiči, informovala mluvčí krajských hasičů Lucie Javoříková. Centrum se veřejnosti znovu otevřelo před 18. hodinou. Specialisté nenaměřili v ovzduší žádné zvýšené škodliviny.
29. 4. 2026Aktualizováno29. 4. 2026
Načítání...