Ostrov (Karlovarsko) – Ostrov na Karlovarsku se znovu pokusí prosadit vyhlášku, která nařizuje plošné hubení potkanů. Vedení města to chce udělat i přes zamítavý postoj ministerstva vnitra, které vyhlášku už jednou pozastavilo. Starosta považuje likvidaci potkanů za nezbytnou, počty přemnožených škůdců jsou již totiž pro Ostrov neúnosné. Nejdříve však muselo potřebnou vyhlášku schválit zastupitelstvo, podle ministerstva však jednorázová norma překračuje zákon o ochraně veřejného zdraví.
V Ostrově bojují s potkany i s ministerstvem
Až do roku 2001 zajišťovala pravidelné hubení potkanů v Ostrově vyhláška o plošné deratizaci, potom ji ale jako nezákonnou zrušilo ministerstvo vnitra. Radnice od té doby musí před každou deratizací provést nákladný průzkum stavu potkanů a teprve pak může nařídit položení jedů. „To, co dneska více méně pod tlakem ministerstva děláme, je dost hlučně řehtající úřední šiml. Byli bychom rádi, kdyby ministerstvo konečně pochopilo, že vyhláška pouze na jeden měsíc nemá smysl,“ uvedl starosta města Jan Bureš (ODS). Mluvčí MV ČR Vladimír Řepka svůj úřad brání: „Vyhláška šla nad rámec zákona o ochraně veřejného zdraví. Takové rozsáhlé kladení nástrah může být zbytečnou zátěží pro životní prostředí a potkani se potom mohou stát proti jedu odolnější.“
Podle specialistů na hubení potkanů ale v zákoně chybí to, jakým způsobem a jak často by se měla deratizace provádět. „Každá obec má své potkany a ty vyhlášky jsou represivní nástroj,“ potvrdil specialista na deratizaci Libor Čihák z Nejdku. Podle posledního průzkumu, který si nechala radnice zpracovat, se potkani v Ostrově opět přemnožili a zastupitelstvo proto muselo letos už podruhé schválit jednorázovou vyhlášku. „Zásah dvakrát do roka zaručuje, že se potkani nepřemnoží,“ dodal Libor Čihák a starosta Bureš doplnil: „Jinak než nařízením deratizace, kdy to nařízení platí pro všechny majitele nemovitostí, se to dělat nedá.“
Radní proto chtějí co nejdřív ministerstvo přesvědčit, aby povolilo vyhlášku, která by nařizovala pravidelnou deratizaci po dobu nejméně tří let.