V Nymburku funguje nové veřejné přístaviště osobních lodí

U Labe v Nymburku je od pátku v provozu nové veřejné přístaviště osobních lodí na pravém břehu řeky pod Šafaříkovým mlýnem. Plovoucí přístavní můstek s lávkou budou využívat různě velké osobní lodě. Vybudování přístaviště vyšlo na 11,6 milionu korun bez DPH. S pracemi začala Labská strojní a stavební společnost loni v létě. Jde o první zprovozněné veřejné přístaviště v síti, kterou Ředitelství vodních cest (ŘVC) buduje na Labi mezi Mělníkem a Kolínem. Při otevření přístaviště to řekl zástupce ředitele ŘVC Jan Bukovský. Zájem o osobní lodní dopravu v Česku podle Státní plavební správy roste.

„Otevíráme první přístaviště ze série veřejných přístavišť na Labi, i tady v Nymburku stavba vznikla v úzké spolupráci s městem,“ řekl Bukovský. Do několika týdnů se mají zprovoznit podobná přístaviště v Kolíně, Čelákovicích a Poděbradech.

Přístaviště budou využívat menší výletní a linkové lodě i ty velké kabinové hotelové. Ocelový plovoucí můstek o rozměrech devět krát čtyři metry má přístupovou lávku dlouhou 8,5 metru s bezbariérovým přístupem. Masivní konstrukce má lodím zajistit bezpečné přečkání i největších povodní. Součástí přístaviště je připojení vyvázaných lodí na elektřinu, jednou přibyde i napojení na pitnou vodu. „Odběr vody pro lodě je zatím jen stavebně připraven, zprovozněn má být až s přístavištěm pro malá plavidla, kdy bude dokončen přívodní vodovod,“ sdělil Bukovský.

Stavba přístaviště pro malá plavidla, které má být zhruba čtyři sta metrů od otevíraného přístaviště poblíž městských hradeb, podle něj měla původně začít loni, výběrové řízení ale nebylo úspěšné. „Nové řízení bude zahájeno ještě letos do léta a na podzim by měly být zahájeny stavební práce. Turistické plavbě tak bude sloužit až v sezoně roku 2024,“ doplnil Bukovský.

Zájem o osobní lodní dopravu roste

Budování obou typů přístavišť, kde mohou lodě bezpečně zakotvit a načerpat například elektřinu nebo vodu, reaguje na rostoucí zájem o osobní lodní dopravu. Státní plavební správa eviduje podle její ředitelky Kláry Němcové kolem šedesáti tisíc průkazů způsobilosti k vedení malého a rekreačního plavidla. Pro profesionální vůdce bylo vydáno něco kolem 1900 průkazů, členů posádek profesionálních plavidel je zhruba 13 200.

„Počet každoročně stoupá už zhruba deset let, každým rokem připočítáváme něco kolem 3500 až čtyř tisíc nových držitelů průkazů,“ informovala Němcová. Navyšuje se podle ní i počet malých a rekreačních plavidel, nyní jich plavební správa eviduje přes 21 tisíc, v roce 2010 to bylo deset tisíc.

Další přístaviště ŘVC projektuje, pak má přibýt i v Brandýse nad Labem, Lysé nad Labem nebo Kostelci nad Labem.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Dobrovolníci pokračují v záchraně areálu lázní Kyselka

Pokračuje snaha dobrovolníků zachránit zchátralé lázně Kyselka u Karlových Varů. Areál, který se později stal památkou, nechal na konci devatenáctého století vystavět podnikatel Heinrich Mattoni. Právě tamní prameny využívá výrobce minerální vody dodnes. Do věže Mattoniho vily by se za dva roky mohli podívat i návštěvníci. To ale záleží na rychlosti prací placených jen ze sponzorských darů a dotací.
před 2 hhodinami

Bomby zničily babičce v Brně firmu i byt, vzpomíná Feld na druhou světovou válku

Při spojeneckém bombardování Brna v listopadu 1944 zničily bomby velkou část středu Brna. Šest tisíc lidí přišlo o přístřeší, téměř šest set obyvatel zahynulo. Všichni členové rodiny Feldových, kteří se schovali do krytu, přežili, ale babičce Josefa Felda zničily bomby firmu i byt. Jedna z nich byla dokonce časovaná, škodu dokončila o tři dny později. V domě už naštěstí nikdo nebyl.
před 10 hhodinami

Muži, ženy i děti. V Rovensku pod Troskami vyvraždili před osmdesáti lety 356 lidí

V Rovensku pod Troskami v Českém ráji se před osmdesáti lety, 10. května 1945, odehrál jeden z nejhorších válečných zločinů na severu Čech. Sovětští vojáci s partyzány a některými místními tu u školy zastřelili celkem 365 neozbrojených německých vojáků, civilistů, žen a dětí. Pravděpodobným motivem byla msta.
před 16 hhodinami

Papež Lev XIV. v minulosti pobýval i v Brně

Nový papež Lev XIV. (vlastním jménem Robert F. Prevost) navštívil Českou republiku v minulosti nejméně desetkrát. K brněnské diecézi má podle tamního biskupa Pavla Konzbula blízko. Konkrétně k augustiniánskému klášteru na Starém Brně, protože je členem řádu. Při výkonu funkce generálního převora řádu v Brně pobýval Prevost jako host někdejšího opata. Provinciál řádu Juan Provecho potvrdil, že se měl původně příští neděli v Praze účastnit biřmování.
před 17 hhodinami

Vulgarity i kopanec do krku. Policisté se zabývají šikanou na jihu Moravy

Policie se zabývá případy šikany a napadení na Znojemsku. Videa ze dvou incidentů, ke kterým došlo v Miroslavi, kolují na sociálních sítích. Jedná se o konflikty mezi dětmi a mladistvými. Strážci zákona už totožnost účastníků potyček znají.
včera v 21:54

Partyzánům na Slovensku dělala spojku desetiletá Ernestina Švorcová

Důležitou součástí protifašistického boje v Česku i na Slovensku byl partyzánský odboj. V deseti letech se stala spojkou partyzánů na Slovensku Ernestina Švorcová. Její otec působil v odboji, tři dny před válkou ho zatklo gestapo, domů už se nikdy nevrátil. Válečná veteránka dnes žije v Bechyni.
včera v 17:15

Děkuji každému, kdo nám vrací trochu našeho domova, řekl Daniel Low-Beer v Brně

Rodinu významných průmyslníků ve vlnařství a cukrovarnictví Löw-Beerů připomíná v brněnské ulici Hlinky a Kalvodově ulici osmnáct kamenů zmizelých. Položení mosazných dlažebních kostek, které nesou jména obětí nacistického režimu, se zúčastnili také potomci rodu. Daniel Low‑Beer poděkoval za navrácení kousku domova a ocenil, že kameny připomínají konkrétní lidi. Představitelé vlády varovali před opakováním chyb z minulosti.
včera v 16:37

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
včera v 16:07
Načítání...