V Kopřivnici se otevírá Muzeum nákladních aut Tatry. Nový depozitář dostala i Slovenská strela

V Kopřivnici na Novojičínsku se otevírá nové Muzeum nákladních automobilů Tatra, které představuje jejich historii od konce 19. století až po současnost. K vidění v něm jsou nejstarší užitkové vozy vyrobené v Kopřivnici či jejich repliky, ale například i auto, se kterým Karel Loprais vyhrál Rallye Paříž–Dakar, nebo kamion z expedice Tatra kolem světa z konce 80. let minulého století. Velkou část exponátů tvoří sbírka, kterou Tatra koupila od sběratele Jiřího Hlacha. Vedle muzea je i nový depozitář pro opravenou Slovenskou strelu. Návštěvníkům se muzeum otevře ve středu.

„Expozice začíná replikou prvního nákladního vozu, který byl vyroben v roce 1898, protože originál se nedochoval, a končíme aktuálně vyráběnou řadou Tatra 815-7 Force. Návštěvník ve 14 tematických sekcích projde celou historií,“ řekl ředitel výzkumu a vývoje Tatry Radomír Smolka.

V jedné sekci jsou například hasičská auta, v další vojenská vozidla. K vidění je tatrovácký autobus či letištní speciál. Více než polovina exponátů pochází ze sbírky, kterou majitelé Tatry koupili od sběratele Jiřího Hlacha.

„Máme tady cestovatelské speciály, dokonce takový unikát – podařilo se nám dát dohromady oba vozy Hanzelky a Zikmunda. Je tady celá řada unikátů – vozů, které se dochovaly jenom v jednom kuse, nebo které jsme reinkarnovali v podstatě z vraku do krásné podoby,“ dodal Smolka.

„Drtikolka“ je jediná na světě

Srdeční záležitostí je podle Smolky první dakarská Tatra, kterou se firmě podařilo před čtyřmi lety získat z Francie a zrenovovat do podoby, v jaké odjela rallye v roce 1986. „Máme tady Tatru 813, sklápěč, který je známý z filmu Prázdniny pro psa jako Drtikolka podle role Vladimíra Kratiny. Tu jsme získali v rámci Hlachovy sbírky, byla bez kabiny, jenom s vrakem motoru. Po třech letech renovační práce je jako kdyby vyjela z výroby. Je to jediný dochovaný vůz téhle varianty sklápěče na světě,“ řekl.

Muzeum vzniklo v opravené hale bývalé slévárny, kterou Tatra Trucks i s pozemkem darovala kraji. Je pobočkou Muzea Novojičínska, které je krajskou příspěvkovou organizací, většina exponátů ale patří Tatře. Několik exponátů je zapůjčeno z jiných muzeí či od soukromých sběratelů. Vybudování muzea přišlo zhruba na 171 milionů korun.

Virtuální realita

Návštěvníci si v muzeu mohou půjčit i tablety, díky kterým budou moct po načtění QR kódu nahlédnout do motorů nebo se třeba podívat, jak tatrovka vzniká. „Třeba když tu máme podvozky už nedochovaných vozů, v rámci rozšířené reality je můžeme dokreslit. Uvidíte auto, jak původně vypadalo. Nebo si najedete přístrojem na dané auto a uvidíte interiér vozu. Pro zahraniční turisty tím poskytujeme překlady textů,“ řekl vedoucí pobočky muzea Lukáš Filip.

Vývoj rozšířené reality podle něj stále pokračuje a řadu dalších věcí lidé uvidí, až bude projekt na jaře dokončen. Náměstek hejtmana Lukáš Curylo (KDU-ČSL) dodal, že na tak velké ploše 5500 metrů čtverečních ještě tato technologie v Česku využita nebyla.

Část exponátů donedávna byla v nedalekém Technickém muzeu Tatra, které se nyní zaměřilo jen na osobní auta. Do nového muzea se přesunula také kolekce historických motocyklů, které dostal kraj darem. Vedle muzea vznikl speciální depozitář pro legendární železniční vůz Slovenská strela vyrobený v Tatře v roce 1936, který se po renovaci vrátil do města letos na jaře.

Kopřivnický starosta Miroslav Kopečný (ODS) očekává, že muzeum přitáhne daleko více turistů, kteří se podle něj zatím do města často vydávali jen na půldenní výlety. „Když už tady bude třetí muzeum automobilů, už to nestihnou za jeden den a budou tady hledat možnosti ubytování a stravování a to je, myslím, potenciál pro rozvoj těchto oblastí. Protože i z hlediska covidové situace tato oblast trošku uvadla,“ řekl.

Muzeum bude otevřeno denně kromě pondělí od 09:00 do 16:00, v letní sezoně do 17:00. Kapacita muzea je kvůli požárním předpisům 150 lidí, Filip proto kvůli očekávanému velkému zájmu vyzývá zájemce, aby si návštěvu naplánovali spíše na další týdny.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Sprejeři napáchali už druhý rok po sobě škody za sto milionů

Posprejované zdi, zastávky nebo celé vlaky - policisti řeší ročně skoro pět tisíc takových případů. Škody, které sprejeři loni napáchali, se už druhý rok po sobě přiblížily hranici sto milionů korun. Když ale policisti vandaly dopadnou, můžou za malování po zdech strávit ve vězení i rok.
před 2 mminutami

U Malacek nedaleko českých hranic se potvrdila kulhavka a slintavka

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli kolem poledne na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku, ta se ale dál budou týkat pouze kamionů. Přítomnost nákazy na místě v podvečer následně potvrdil slovenský protějšek Výborného Richard Takáč.
14:09Aktualizovánopřed 12 mminutami

Sanace území v okolí Hustopečí potrvá podle Hladíka měsíce

Sanace území v okolí Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku kvůli šíření toxického benzenu potrvá měsíce. Na jejím přesném postupu se však odborníci dosud plně neshodli, protože jde o bezprecedentní událost. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KUD-ČSL). Podle něj bude pro obnovení dopravy zapotřebí přesunout část železniční tratě v okolí.
před 5 hhodinami

Turistický klub značí dvě nové stezky a upravuje rizikové trasy

Klub českých turistů (KČT) letos otevře dvě nové turistické trasy, obě v Jihomoravském kraji. Plánuje také nové varianty stávajících stezek, které jsou v místě přecházení frekventovaných silnic nebezpečné. V dubnu pak klub začíná s pravidelnou tříměsíční obnovou značení na třetině turistických tras.
před 9 hhodinami

Majitelé studní by si měli nechat po zimě zkontrolovat vodu

Kvalita vody v dálkových rozvodech je sledovaná nepřetržitě. Lidé, kteří mají studny, si ji ale musí kontrolovat sami. Rozbor by si měli nechat udělat aspoň jednou ročně, teď na jaře je na to ideální čas. Základní rozbory jsou dva, a to krácený a úplný. Který je potřeba udělat, určují laboranti hlavně podle toho, kde se studna nachází. Víc látek sledují třeba v okolí hnojených polí nebo silnic s hustou dopravou. Cena rozboru se většinou pohybuje kolem dvou tisíc korun.
před 13 hhodinami

Půl roku do voleb. Totožnost voličů půjde ověřit elektronicky

Do sněmovních voleb zbývá půl roku. Úřady se na hlasování už připravují. Nově bude možné volit z ciziny korespondenčně nebo se prokázat elektronickým dokladem.
před 13 hhodinami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 21 hhodinami

Skryté nebezpečí v polích. Skruže jsou pro zvířata pastí

Odkryté meliorační jímky na polích a loukách jsou nebezpečí pro zvířata i lidi. Myslivci a hasiči v posledních týdnech zachraňovali ze skruží několik srnek, ale také bobry nebo jezevce. Využívají k tomu klasické nastavovací žebříky, zvířata mívají při manipulaci zakryté oči tkaninou nebo dekou. Každá jímka by měla být přitom zavřená. Zodpovědnost za to mají majitelé pozemků.
před 22 hhodinami
Načítání...