Spor o zastupitelský mandát v Hazlově končí

Brno - Nejvyšší správní soud (NSS) definitivně ukončil soudní spor o mandát v obci Hazlov na Chebsku. Soudci odmítli kasační stížnost Josefa Čapka, jenž na mandát rezignoval, ale později platnost odstoupení zpochybnil a podal žalobu. Podle NSS je rezignace platná a Čapkovo místo v zastupitelstvu oprávněně zaujal náhradník.

Čapek v kasační stížnosti uvedl, že rezignaci nejspíš podepsal pod psychickým nátlakem a v rozčílení, aniž měl skutečně v úmyslu odejít ze zastupitelstva. Podle Nejvyššího správního soudu je však rezignace platná, a proto Čapkův mandát podle volebního zákona zanikl.

Soudci upozornili na to, že Čapek měnil svůj popis sporné události, což činí jeho tvrzení nevěrohodným. Například neupřesnil, v čem spočíval údajný psychický nátlak ze strany skupiny zastupitelů za Nezávislé. „Stěžovatelovo tvrzení tak zůstalo pouze v obecné rovině a nebylo podpořeno žádnými důkazy. Pouhé rozčílení způsobené neshodou s jinými osobami nelze označit za psychický nátlak,“ stojí v rozsudku senátu s předsedou Janem Passerem.

Hazlovské zastupitelstvo bylo kvůli sporům dlouho nefunkční. Nebylo jasné, kdo je vlastně zastupitelem. Situaci řešila také policie, protože se postupně objevily ještě další dvě rezignace zastupitelů, zřejmě falešné.

Po volbách se starostou stal Čapek. Zastupitelé ho zvolili i přesto, že na úřad přišla jeho rezignace. Funkci opustil až na základě soudního rozhodnutí. Pak řídil obec Miroslav Všetečka, jenž byl starostou v předchozím volebním období. Loni v srpnu oficiálně převzala úřad nová starostka Lenka Dvořáková (SNK Změna pro Hazlov). Předání úřadu asistovali pracovníci krajského úřadu a ministerstva vnitra.

Spory v zastupitelstvu obce od převzetí úřadu novým vedením sice nezmizely, ale už neblokují chod obce, uvedla starostka Dvořáková. „Máme pořád odlišné názory, ale obec funguje,“ uvedla. Dvě falešné rezignace, které prošetřovala policie, podle Dvořákové skončily odložením případu, protože se viník, který je na obec zaslal, nenašel.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Michelin posune Česko na světové mapě gastronomie, míní odborníci

Michelinův průvodce rozdal prestižní hvězdy restauracím. Také letos uspěly podniky z Česka, je jich však více než dříve a nachází se i mimo Prahu. Podle herce, blogera a autora Gastromapy Lukáše Hejlíka posune úspěch oceněných restaurací českou gastronomii výš na světové mapě. S tím souhlasí i prezident Asociace hotelů a restaurací ČR Václav Stárek, podle kterého díky tomu Česko nebude dírou na mapě Michelinu. O současné české gastronomii, jejím rozvoji, ale i problémech debatovali hosté v Událostech, komentářích z ekonomiky, kterými provázely Nina Ortová a Jitka Fialková.
před 2 hhodinami

Obce podporují mladé rodiny. Za novorozence nabízí rodičům i deset tisíc korun

Odchod mladých a malá porodnost. Mnohá menší města a obce se potýkají s postupným vylidňováním. Řada z nich proto například zvyšuje finanční příspěvek na novorozence. Od příštího roku dostanou dvojnásobnou částku – tedy deset tisíc korun – děti ve městě Brumov-Bylnice. Stejný příspěvek mají od letošního července i pro rodiče v Jeseníku nebo Valašských Kloboukách. Naopak obec Modrava letos příspěvek snížila z původních šedesáti tisíc na nynějších deset tisíc korun.
před 5 hhodinami

Zlomek lidí z pohyblivého domu v Chomutově smí domů

Část lidí vystěhovaných z chomutovského panelového domu se může před Vánocemi vrátit. Rozhodl o tom statik. Budova se dala do pohybu koncem léta. Geologové podloží prozkoumávali dvacetimetrovými vrty, přesnou příčinu prudkých pohybů ale zatím stále odhadují. Podle primátora Milana Märce (Nový Sever) mohlo jít o důsledek propadu šachty z 19. století.
před 5 hhodinami

Erozní vyhláška má řešit i vítr, Motoristé plánují změny

Ministerstvo životního prostředí představilo pravidla, která mají zajistit větší ochranu půdy před erozí způsobenou kromě vody i větrem. Agrární komoře vadí, že s ní resort změny dostatečně neprojednal a není ani úplně jasné, jak se budou posuzovat jednotlivé případy. Vyhlášku kritizují i Motoristé. Nová pravidla mají platit od července.
před 6 hhodinami

Začínajícím lékařům by v regionech s nedostupnou péčí mohly přispět pojišťovny

Lékařům na startu kariéry by v příštím roce mohly začít přispívat zdravotní pojišťovny, rozdělit chtějí přes sto milionů do lokalit, kde je péče nedostatková. Po dokončení specializace by museli v regionu dál pracovat. Jde o peníze navíc k dotacím na takzvaná rezidenční místa pro začínající lékaře. Ministerstvo jich letos schválilo celkem 250, půjde na ně přes půl miliardy. Odborné společnosti ale dlouhodobě upozorňují, že to nestačí.
před 15 hhodinami

Řidiče v Praze čekají další omezení

Praha investuje příští rok do dopravy zhruba 10,5 miliardy korun. Jde o nejvýraznější položku v rozpočtu hlavního města. Nejvíc peněz spolkne trasa metra D, vzniknou ale i nové tramvajové tratě či mosty. Pro řidiče to bude znamenat další omezení.
před 15 hhodinami

PŘEHLEDNĚ: Změny v regionální dopravě s novými jízdními řády

S novými jízdními řády čeká cestující od neděle 14. prosince v krajích řada novinek. Dopravci zpravidla přidávají spoje, upravují návaznost spojení či nasazují modernější vozidla. Některé regiony zdražují či zavádějí nové typy jízdného.
včera v 07:00

Jedna z poškozených lokomotiv po nehodě na Českobudějovicku skončí nejspíš ve šrotu

Poškozené vlaky po železniční nehodě u Zlivi na Českobudějovicku z 20. listopadu jsou po komisní prohlídce. Podle prvních závěrů půjde zničená zastaralá lokomotiva rychlíku pravděpodobně do šrotu, tento typ stroje má už i tak z trati do dvou let zmizet. O opravě RegioPanteru, který byl v provozu teprve tři roky, České dráhy teprve rozhodnou. Škody se podle odhadu komisařů pohybují kolem 65 milionů korun. Vyšetřování nehody stále pokračuje. Několik zdrojů teď naznačuje, že se vyšetřovatelé zabývají verzí, podle které za nehodou nebylo jen lidské selhání.
12. 12. 2025
Načítání...