Soud poslal do úpadku dodavatele energií pro Liberty Ostrava. Ta představila optimalizační plán

Tameh ukončí dodávky energií do Liberty (zdroj: ČT24)

Soud poslal do úpadku společnost Tameh Czech, která dodává energie huti Liberty Ostrava. Většina zaměstnanců Liberty by měla být od pátku doma, koksovna huti už je odstavena v teplém útlumu. Od středy, kdy Tameh přestane firmě dodávat energie, nebude v podniku v provozu prakticky nic, řekl předseda základní organizace Odborového svazu KOVO Liberty ČR (OS KOVO) Petr Slanina. Podle šéfa odborářů Romana Ďurča je situace hutí velmi vážná. Tameh se do úpadku dostal kvůli tomu, že mu Liberty za dodávky neplatila. Hutní společnost v úterý představila optimalizační plán, který by měl vést k úplnému splacení pohledávek věřitelů.

„Koksárenské baterie číslo jedna i číslo dvě jsou odstaveny do horkého útlumu,“ potvrdila mluvčí huti Kateřina Zajíčková. V teplém útlumu se udržuje teplo podstatně nižší než při běžném provozu. Původně hrozilo, že Tameh přestane dodávat huti energie už v pondělí. V teplém útlumu je už od října i jediná vysoká pec, kterou měla Liberty Ostrava ještě v provozu. Tehdy firma sdělila, že jde o dočasné odstavení na dva týdny.

Žádný ze závodů Liberty kromě koksovny aktuálně není v provozu. V místě ale nadále zůstávají zaměstnanci, aby dohlédli na bezpečí. „Momentálně se vůbec neřeší výroba, ale vše se podřizuje tomu, aby se nestala žádná bezpečnostní nebo ekologická havárie,“ popsal Slanina. Teplá voda podle něj v budovách teče, provozy se ale chystají na úplné odstavení. „Dělají se tam údržbářské práce, aby došlo k bezpečnému odpojení,“ dodal. Teplo a teplá voda pravděpodobně přestanou do objektů Liberty proudit ve čtvrtek večer.

Propouštění zaměstnanců podle Zajíčkové podnik v tuto chvíli neplánuje. Zajíčková uvedla, že by se Liberty s firmou Tameh ráda shodla na společném řešení pro udržitelné fungování obou společností.

Odboráři Liberty v úterý opět jednali se zástupci vedení podniku. „Dozvěděli jsme se, že je záměr většinu zaměstnanců od pátku nechat doma takzvaně na překážkách ze strany zaměstnavatele. Za jakých podmínek, to ještě budeme se zaměstnavatelem dojednávat. My si myslíme, že za této situace by měli být doma za sto procent platu. Koksovna je v teplém útlumu, zbytek fabriky celý stojí a čeká se, až si pan Gupta s panem Mittalem někde vyřeší své spory,“ řekl Slanina.

Odbory k situaci ve společnosti Liberty Steel (zdroj: ČT24)

Společnosti Tameh a Liberty jsou úzce provázané ekonomicky i technologicky. Tameh je někdejší závod Energetika, který byl postaven jako součást tehdejší Nové huti, nynější Liberty. Když huť vlastnila skupina ArcelorMittal, byla Energetika vyčleněna do samostatné firmy. V roce 2019 se majitelem huti stala Liberty Steel Group z koncernu GFG Alliance britského podnikatele Sanjeeva Gupty, Tameh ale zůstal majetkem společného podniku skupiny ArcelorMittal a polského holdingu Tauron.

Liberty Ostrava má i s dceřinými společnostmi šest tisíc zaměstnanců. Podle Ďurča jsou na hutě ještě navázány další dodavatelské podniky s více než dvaceti tisíci pracovníky, přičemž možný pád podniku by podle šéfa svazu měl vliv i na rodiny zaměstnanců. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v minulých dnech uvedl, že firma se zatím nechystá propouštět.

Konec provozu

Mluvčí Tamehu Patrik Schober v úterý potvrdil, že společnost ve středu ukončí provoz, a přestane tak huti dodávat energie. Zaměstnanci podle něj nicméně zatím stále chodí do práce. V Tamehu pracuje přes tři sta lidí.

Tameh na sebe minulý týden podal insolvenční návrh, protože mu huť Liberty, jeho jediný zákazník, za služby už půl roku neplatí. Nyní soud poslal Tameh do úpadku, vyplývá z usnesení zveřejněného v insolvenčním rejstříku. Věřitelé firmy mají dva měsíce na to, aby přihlásili své pohledávky. Přezkumné jednání a schůze věřitelů se má konat v lednu.

V insolvenčním návrhu zveřejněném v rejstříku Tameh uvedl, že má vůči věřitelům závazky po lhůtě splatnosti převyšující 255 milionů korun. „Tameh v současné době vyčerpal veškeré potenciální rezervy. Došly také zásoby uhlí, na nákup dalších surovin nejsou prostředky. Z toho důvodu nemůže Tameh pokračovat ve své činnosti. Situace přitom ohrožuje tisíce zaměstnanců obou společností,“ uvedl minulý týden Schober.

Jednání s vládou

Šéf OS KOVO upozornil na to, že zaměstnanci ostravských hutí jsou ve velké nejistotě. Ďurčo se v minulých dnech setkal se zástupci opozice i vlády. „Chceme, aby v případě řešení situace Liberty postupovali jednotně,“ zdůraznil Ďurčo. V této souvislosti připomněl postup státu při insolvenci další moravskoslezské firmy OKD.

„Rovněž jsme dnes (v úterý, pozn. red.) v rámci Odborového svazu KOVO oslovili zastupitelský úřad Velké Británie, protože chceme vyvinout tlak na majitele, aby se choval jako řádný hospodář,“ dodal Ďurča.

Podle něj je nutné fungování hutí zachovat, protože mají vysokou přidanou hodnotu a případný pád společnosti by mohl mít vážné důsledky pro celý region. „Vnímáme, že situace je nebezpečná. Žádná vláda nesmí pád takové společnosti dovolit, je potřeba jednat,“ zdůraznil šéf svazu. Odbory mají naplánována jednání i s regionálními politiky.

O situaci Liberty Ostrava bude ve středu odpoledne jednat se zástupci společnosti ministr průmyslu Jozef Síkela (STAN). Vláda chtěla po Liberty, aby začátkem tohoto týdne předložila ministerstvu průmyslu a obchodu věrohodný plán restrukturalizace. Úřad v pondělí oznámil, že resort obdržel odpověď.

Stát je navíc věřitelem firmy. Státní pojišťovací společnost EGAP poskytla firmě dříve garanci v hodnotě 1,5 miliardy korun za úvěr a v září za Liberty Ostrava zaplatila pohledávku 60,8 milionu eur, což nyní vymáhá.

Nový plán

Společnost Liberty Ostrava sdělila, že v úterý svým hlavním partnerům představila podrobnosti optimalizačního plánu, který zlepší provozní, obchodní a finanční výsledky společnosti. Plán již získal podporu významného věřitele, uvedla firma v tiskové zprávě. Jméno věřitele nezveřejnila.

„Optimalizační plán se zaměřuje na úsporu financí prostřednictvím dočasného přerušení výroby některých produktů, po kterých je nízká poptávka, jako je například válcovaný drát. A zároveň se soustředí na výrobky s vysokou přidanou hodnotou, jako jsou bezešvé a spirálově svařované trubky, silniční svodidla, důlní výztuže a závitové tyče, po kterých je vysoká poptávka,“ uvedla Liberty.

Ocelové polotovary, ze kterých bude válcovat finální výrobky, chce huť výhodně nakupovat. „Společnost rovněž nyní analyzuje možnosti využití svých koksárenských provozů, jelikož se evropský trh potýká s vážnými problémy spojenými s převisem nabídky koksu. To znamená, že je v současné době pro společnost mnohem levnější nakupovat koks na trhu, než ho vyrábět v ostravské huti,“ sdělila Liberty.

Společnost se v lednu také chystá zahájit proces znovuzprovoznění vysoké pece číslo tři. „V následujících měsících pak zvýší výrobu v souladu s očekávaným oživením evropského trhu s ocelí,“ dodala firma.

Optimalizační plán podle firmy představuje řešení, jak dosáhnout ziskovosti a splácet závazky vůči věřitelům prostřednictvím výrazné podpory ze skupiny Liberty Steel, bez nutnosti výraznějšího externího financování. „Kromě toho plán počítá s dalšími možnostmi včetně vstupu externích strategických partnerů a prodeje nevyužitých pozemků a budov,“ nastínila Liberty.

„Společnost bude usilovat o úpravu smlouvy s hlavním dodavatelem energií s cílem nakupovat u něj za běžné tržní ceny,“ sdělila Liberty. Uvádí, že je stále solventní a bude i nadále zaměstnancům vyplácet mzdy a plnit své závazky vůči zákazníkům.

„Naše společnost již soudu navrhla jmenování předběžného insolvenčního správce tohoto dodavatele, aby usnadnila jednání, jejichž cílem je nalezení takového společného řešení, které povede k udržitelnému fungování obou podniků,“ sdělila Zajíčková.

Prezident skupiny Liberty Steel pro Evropu a předseda představenstva Liberty Ostrava Ajay Aggarwal uvedl, že je firma přesvědčena, že optimalizační plán vypracovaný na základě komplexní revize jejího podnikání a situace na trhu je nejlepší cestou k udržitelné budoucnosti společnosti a také pro zaměstnance, věřitele a partnery.

Skupina Liberty Steel také zopakovala, že chce ostravský podnik přeměnit v uhlíkově neutrálního výrobce. Klíčovým prvkem transformace má být výměna čtyř tandemových pecí ocelárny ze 70. let minulého století za dvě hybridní elektrické pece. Už dříve firma uvedla, že má v plánu do modernizace huti investovat 8,6 miliardy korun.

Podle analytiků oslovených ČTK za současnou neschopností hutě Liberty Ostrava splácet finanční závazky může vedle nižší poptávky hlavně špatné vedení britským vlastníkem, který vygenerované peníze neuváženě půjčil do jiných společností v koncernu Gupty.

Guptův rodinný konglomerát od loňského roku pracuje na refinancování svých aktivit v ocelářském, hliníkárenském a energetickém průmyslu, protože jeho hlavní věřitel Greensill v březnu 2021 vyhlásil insolvenci. O Guptovu skupinu se od roku 2021 zajímá britský Úřad pro vyšetřování závažných podvodů, jeho podnikání prošetřují rovněž úřady ve Francii.

Načítání...